Vážne veciZamyslenie

Splatenie troch grošov. Je čas.

 Mária Kohutiarová   18.10.2020   0

...za oknom je ešte tma, za chvíľu pôjdem budiť deti... Dnes mám sviatok. Ale túžim a potrebujem ho prežiť inak, ako je zvykom. Ja chcem dnes osobitne obdarovať iných. Okrem môjho milovaného manžela, ktorý svoju chválu má predo mnou, inými aj Bohom denne, sú to traja .. preto tri groše.

Z ľudského pohľadu je moja situácia divná: ležím v posteli a riešim už 20. dní dôsledky návštevy Corony, koniec v nedohľadne. Manžel vo vážnom stave s rovnakou diagnózou v nemocnici. Dom nedokončený. Status zamestnanca v otázniku, keďže som v skúšobnej dobe. Síl na prácu minimálne.

Deti v stave, kedy sa osamostatňujú a ich nárazy (vedomé či nevedomé) sú občas zraňujúce. Presne pred rokom som do hrobu položila vymodlené dieťa. Mnoho ľudí aj v blízkom okolí mi spôsobilo za posledného pol roka obrovské rany... A predsa je moje srdce plné chvály...radosti.. vďačnosti.

Začnem teda splácať tie moje tri groše.

Prvý bezodkladne patrí môjmu Bohu.

Je mi teraz jedno, aký máte k nemu vzťah. Pre mňa je to NIEKTO, bez koho nedám ani jeden deň, ani jeden nádych, myšlienku či zmysluplný skutok. Ak som tým, čím som, vedzte, že jasne vnímam celý čas jeho ruku a vedenie. Je mojou neoddeliteľnou súčasťou a všetko dobré, čím som a čo mám, je jeho robota. Veľmi silno si to uvedomujem!

Dávno nehovorím, že som frajer.. hovorím so sv. Pavlom, že frajer je môj Boh, ktorý to všetko dobré vo mne robí.. lebo mu to dovolím s radosťou... Uvedomujem si silu pravdy žalmu, ktorý hovorí: Rok korunuješ svojou dobrotou.. vo mne Boh korunuje svojou dobrotou každý okamih... vždy, keď sa obzriem do svojho života späť, čo len o deň, pol hodinu.. žasnem... čo koná! Chválim ťa, môj Pane.. že si ma urobil a robíš ďalej tak zázračne.. že si ma premieňaš... nikdy Ťa neprestanem milovať...

 

Druhý groš patrí niekomu, koho na Facebooku nenájdete. Nikdy tam žiadny šufeľ nemala.

Je to moja mama.

Napriek všetkej rozdielnosti pováh, výchovy, zrenia je to môj tichý hrdina, ktorému som za veľa vďačná. V čase, kedy ma čakala, preplakala celé tehotenstvo. Jej kratučké manželstvo bolo v obrovských ťažkostiach pre vtedajší alkoholizmus môjho tatu. Mala obavy, že sa nenarodím normálna z toho, aký ťažký čas mala. Modlila sa, aby to tak nebolo. Podarilo sa.

Ja naozaj nie som celkom normálna.. občas mi to moji bratia aj pekne šprihli medzi oči (a niektorí milí ľudia dodnes). Som za to vďačná! Za to, že som taká... že ma moja mama prijala... že mi dala kus seba, často aj za ocka, ktorý v tom čase nevládal milovať svojím zraneným srdcom z domu. Vždy mi verila, vždy som pre ňu bola hviezda, aj keď bola na mňa náročná. Dnes už rozumiem, mami... Denne si ťa nežne nosím v dlaniach, hlboko v srdci... Ak žasnete nad tým, kto som, prvú ľudskú stopu po Bohu tam urobila presne a láskavo práve ona, vrátane ultra podpory mojich darov slova...

Tretí groš patrí nečakane niekomu, kto tu už nie je.

Chlapčekovi, ktorý keď sa narodil, už vtedy sa mu smiali oči.

Chlapček, ktorý bol v mojom srdci a túžbe dlho pred tým, ako sa narodil... intuícia, že má prísť napriek tomu, že už sme mali 6 nádherných živých temperametných múdrych detí, ma neopúšťala.. ako volanie a pozvanie, že tento výnimočný dar treba prijať. Jon... to, čo si urobil s mojím srdcom.. sa nedá opísať.. a čo s ním robíš svojou blízkosťou, takou zvláštnou, nežnou a silnou aj po svojom fyzickom odchode odtiaľto na miesto, ktoré Ti stále zo srdca prajem, je neuveriteľné... Vždy sa pýtam znovu Boha, čo ja mám s Tvojím neuveriteľným prejavom života... s Tvojou zrelosťou pre nebo, ktorú sme si jasne uvedomili, až keď si tu nebol.. bol si najmenší, no stal si sa najväčším učiteľom toho, čo znamená skutočne milovať Boha, seba a iných... neprestaň ma to učiť... neprestaň nám a mi pomáhať... v duchu každý deň vidím tie tvoje žiarivé oči, lapajský úsmev a strapatú šticu. A k tomu Tvoju najmilšiu otázku: Ako ti môžem pomôcť?

 

Nebudem tu dávať fotku. Ani jedného. Netreba. Všetci traja sú tak silno vrezaní do obrazu môjho ja, ako genetická identita.

Nepotrebujem si ani zatvoriť oči, aby som ich videla srdcom a cítila hmatateľne ich blízkosť, lásku a dôležitosť pre môj život. Mať polstoročie znamená mať v sebe aj nejaký ten kus zrelosti. Mať jasnú cestu a cieľ, prostriedky aj spôsob, okolnosti a dobrý výber priateľov. Teším sa, že vy traja ste na tých miestach, kde ste. Majte nádherný deň, moji drahí ostatní priatelia na zemi.. aj vy, moji nepriatelia a oponenti.. všetkých vás mám rada a osobitne dnes zahŕňam do modlitby požehnania.. lebo oslávenec si môže želať čokoľvek, však?

Buďme dnes na seba osobitne dobrí... darujme porozumenie, úctu, prijatie, lásku, objatie, nečakaný malý darček tam, kde to nik nečaká... To je moja prosba na dar pre mňa dnes. Tak, ako ma to učí môj Boh... tak, ako ma to viedla moja mama... tak, ako mi to živou prítomnosťou ukazoval a ukazuje náš Jonatán...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.