Vážne veciZamyslenie

Prvá adventná: GPS ľudského srdca

 Mária Kohutiarová   01.12.2019   0

Trošku som alergická na ten technokratický hlas vo výdobytkoch tejto doby a techniky: „Po 20 metroch doľava, potom prejsť cez železničné priecestie smerom na ....“ Na druhej strane táto „mašinka“ vie byť pomocou v čase, kedy často ideme cestou, ktorú nemáme vybehanú.

Ako to vie srdce?

To je teda otázka! Ako vie človek, kam má ísť, čo má robiť, kto je ten, kto ho teraz potrebuje, ako má byť samým sebou, či a koľko dávať iným ... a ešte množstvo iných otázok. Možno, keby niekto vymyslel GPS pre ľudské srdce, bolo by väčším šlágrom ako toto „autíčkové“.

Ale nie je. A možno, že je dobre, že nie je. Ľudské srdce a jeho pocity, prejavy, stavy sa nedajú nijako globalizovať do čo ako všeobecnej mapy. Spletité cestičky vzťahov, možno matematicky jednoduché, sa zblízka úplne menia – a je jedno, že suseda má tiež manžela, brali sme sa v rovnaký rok, robíme v jedných potravinách a má tiež tri deti.

Tak...?

Na to, aby človek mal v sebe správne GPS, to vnútorné nastavenie kam, kedy a ku komu ísť, treba doslova a do písmena „ručný manuál“. Zostrojiť ho chce trošku viac námahy: prvom rade množstvo ticha, upokojenia, tepla, ako aj viery, že všetko sa dá, ak chceme... Je to čas, kedy nečítame, nepozeráme telku, nejeme všetko, čo nám príde pod ruku, netelefonujeme a nebeháme po obchodoch – aspoň nie toľko a tak veľa ako bežne.  Jednoducho je to čas, kedy sme tu sami pre seba a nič nás nemôže vyrušiť.

Stav za oknom nám nahráva: je tak ospalo, pokojne, na behanie po vonku to veľmi nie je, dá sa „len trčať“ doma. Je to presne ten okamih, kedy treba zatiahnuť vlastnú ručnú brzdu a počúvať sa. Konečne! O čom to pípe moje vnútorne GPS?

Životne dôležité

Mať nastavené, odkiaľ kam idem, čo chcem, na čo som tu je viac, ako si myslíme. Mať nádej, že všetko má svoj zmysel, ak nie dokonca presný cieľ (pre mnohých z nás s veľkým písmenom), že existuje spôsob a nie len rezignované „To nemá zmysel“.

 

Teraz je presne ten čas. Tá prvá adventná sviečka je pre nás pripomenutím – aj bez pohľadu von z okna – úlohy, bez ktorej sa ľudský život, ak má stáť za to, nehýbe dopredu. Nové plány či ich revízia? Je to jedno. Kým zapálite tú druhú, skúste si dať odpoveď na to, čím som (ako žijem) a čím mám byť (ako mám žiť). Je tam rovnítko? Priepasť? Diera? Zaplátaná lavička cez vodu?

Čas tejto bilancie a prehodnocovania je rovnako dôležitý – ak nie viac – ako zoznam vianočných darčekov, čistiacich potrieb na upratovanie alebo potravín na vianočný stôl. Skúste si dať sami sebe tento rok darček spolu s nami: a to práve ono vlastné GPS, vlastnú navigáciu do života, ktorý má stáť za to.

Každý večer nech vám to pripomína prvá sviečka na adventnom venci...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?