ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Vážne veciZamyslenie

Prvá adventná: GPS ľudského srdca

 Mária Kohutiarová   27.11.2011   0

foto:isifa.com

Trošku som alergická na ten technokratický hlas vo výdobytkoch tejto doby a techniky: „Po 20 metroch doľava, potom prejsť cez železničné priecestie smerom na ....“ Na druhej strane táto „mašinka“ vie byť pomocou v čase, kedy často ideme cestou, ktorú nemáme vybehanú.

Ako to vie srdce?

To je teda otázka! Ako vie človek, kam má ísť, čo má robiť, kto je ten, kto ho teraz potrebuje, ako má byť samým sebou, či a koľko dávať iným ... a ešte množstvo iných otázok. Možno, keby niekto vymyslel GPS pre ľudské srdce, bolo by väčším šlágrom ako toto „autíčkové“.

Ale nie je. A možno, že je dobre, že nie je. Ľudské srdce a jeho pocity, prejavy, stavy sa nedajú nijako globalizovať do čo ako všeobecnej mapy. Spletité cestičky vzťahov, možno matematicky jednoduché, sa zblízka úplne menia – a je jedno, že suseda má tiež manžela, brali sme sa v rovnaký rok, robíme v jedných potravinách a má tiež tri deti.

Tak...?

Na to, aby človek mal v sebe správne GPS, to vnútorné nastavenie kam, kedy a ku komu ísť, treba doslova a do písmena „ručný manuál“. Zostrojiť ho chce trošku viac námahy: prvom rade množstvo ticha, upokojenia, tepla, ako aj viery, že všetko sa dá, ak chceme... Je to čas, kedy nečítame, nepozeráme telku, nejeme všetko, čo nám príde pod ruku, netelefonujeme a nebeháme po obchodoch – aspoň nie toľko a tak veľa ako bežne.  Jednoducho je to čas, kedy sme tu sami pre seba a nič nás nemôže vyrušiť.

Stav za oknom nám nahráva: je tak ospalo, pokojne, na behanie po vonku to veľmi nie je, dá sa „len trčať“ doma. Je to presne ten okamih, kedy treba zatiahnuť vlastnú ručnú brzdu a počúvať sa. Konečne! O čom to pípe moje vnútorne GPS?

Životne dôležité

Mať nastavené, odkiaľ kam idem, čo chcem, na čo som tu je viac, ako si myslíme. Mať nádej, že všetko má svoj zmysel, ak nie dokonca presný cieľ (pre mnohých z nás s veľkým písmenom), že existuje spôsob a nie len rezignované „To nemá zmysel“.

Teraz je presne ten čas. Tá prvá adventná sviečka je pre nás pripomenutím – aj bez pohľadu von z okna – úlohy, bez ktorej sa ľudský život, ak má stáť za to, nehýbe dopredu. Nové plány či ich revízia? Je to jedno. Kým zapálite tú druhú, skúste si dať odpoveď na to, čím som (ako žijem) a čím mám byť (ako mám žiť). Je tam rovnítko? Priepasť? Diera? Zaplátaná lavička cez vodu?

Čas tejto bilancie a prehodnocovania je rovnako dôležitý – ak nie viac – ako zoznam vianočných darčekov, čistiacich potrieb na upratovanie alebo potravín na vianočný stôl. Skúste si dať sami sebe si tento rok darček spolu s nami: a to práve ono vlastné GPS, vlastnú navigáciu do života, ktorý má stáť za to.

Každý večer nech vám to pripomína prvá sviečka na adventnom venci...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.