Buďme rodičia, nie animátori

Marcela Beňová 0

Rodičom dá povinná karanténa, homeschooling a starosť o to, aby mali deti každý deň obed na stole, zabrať. Nesťažujme si život tým, že z rodičovskej úlohy presedláme na kariéru animátora.

Shutterstock

Sme prvá generácia, ktorá svojim deťom organizuje čas inak ako prácou okolo domu. Hráme sa s nimi, vymýšľame výlety, prispôsobujeme dovolenky, aby boli decká – friendly. Hľadáme školy, kde budú šťastné, a ihriská, ktoré budú dostatočne farebné a bezpečné.

So stopkou pre školskú dochádzku sa z mnohých rodičov zo dňa na deň stali celodenní animátori, ktorí musia ku školským úlohám pridať povinné hranie spoločenských hier, vymýšľať pohybové aktivity a odušu chystať montessori dielničky za kuchynským stolom.

Že sa vám do toho po dvoch týždňoch už nechce? Nie ste leniví, len normálni. Rodič by sa ani v čase karantény nemal zmeniť na neustáleho animátora voľného času svojich detí.

Nechať deťom vyskúšať si slobodu

Väčšina z nás si praje samostatné deti. No málokedy ich necháme, aby robili veci svojom.

Prečítajte si aj: Učíme sa s deťmi v karanténe. Tieto stránky by mal poznať každý rodič

My rodičia máme presné predstavy, ako by mali byť napísané domáce úlohy, ako má vyzerať namaľovaný obrázok, a aj keď si deti niečo vymýšľajú samé, radi im prihodíme nápady na vylepšenie. Nechať deti, aby si vyskúšali slobodu, je pre väčšinu z nás ťažké.

Bojíme sa zlých známok, krivých čiar v písanke, aj toho, že ostatní škôlkari sa naučia všetky predpísané básničky o jari, a my iba tú o fialke v tôni.

Ak sa vaše deti zavrú ráno do detskej izby a nevyjdú skôr, ako nemajú hotové všetky úlohy, máte šťastie. Pokiaľ to tak nie je, skúste v týchto dňoch netlačiť na pílu.

Nechajte deti, aby si aspoň niektoré úlohy robili samé, vyčlenili si čas, kedy sa im učí najlepšie, no a vyskúšali si aj doháňanie úloh po večeroch namiesto sledovania Avengerov. Prečo je to dôležité?

Aktuálna situácia dáva deťom väčší pocit slobody. Nemusia vstávať ráno o siedmej, ani utekať po škole na futbal. Kedy inokedy sa môžu krok po kroku učiť brať na seba zodpovednosť za vlastné povinnosti?

Ale ja sa chcem hrať s tebou!

Najmä malé dieťa, pokiaľ nemá súrodenca, alebo je medzi ním a sestrou dobrých pár rokov, potrebuje spoločníka. Veľa detí sa do určitého veku nevie hrať samé, bez mamy či spoločnosti.

Shutterstock

Programu s nimi sa nevyhneme, a práve mamičky akčných batoliat to majú v týchto dňoch najťažšie. Staršie deti ale hru bez nás zvládnu a veľmi im prospeje. Napriek tomu sa však neraz ocitneme na koberci s rozloženou skladačkou, lebo si vyžadujú našu prítomnosť.

Obľúbeným trikom niektorých rodičov je vymedziť si denne presný čas, kedy sa s deťmi hráme, a rovnako čas, kedy sa musia zabávať samé. Deti si na nový systém zvyknú rýchlejšie, ak sa stane súčasťou denného režimu, a dieťa aj rodič sa naň môže odvolať. Môže to byť doobedné skladanie puzzle, večerné pexeso alebo povinná hodinka pri bábikách.

Deti si budú pamätať, že mama sa im venovala, a robila niečo, čo všetkých bavilo. A mamy, lebo predovšetkým tie teraz riešia program s deťmi, nebudú mať výčitky svedomia, keď dajú prednosť pracovným mailom pred legom.

Zapojte ich do každodenných poviností

Jedna mama nemôže stihnúť všetko. Oprať, uvariť, denne napiecť plech koláčov a popri tom zabávať celú famíliu. Pomoc detí zavísí od ich veku, schopností aj skúseností.

Päťročné vám pomôže inak ako desaťročné, to ale neznamená, že musíte robiť všetko sama. Rodiča majú dve možnosti. Buď prispôsobia chod domácnosti tempu detí, a na obed budú namiesto boloňských špagiet rezance s makom, a za celý deň sa stihne len poskladať prádlo.

Prečítajte si aj: Nestíhame, nevládzeme, sme zavalení školou. Máme toho dosť, hovoria rodičia

Veľké upratovanie a prerábanie si necháte na neskôr, a nebudete sa naháňať Alebo do všetkých aktivít zapojíte aj deti a najmä tie staršie sa konečne naučia dávkovať aviváž a používať sporák.

Aktivity, ktoré lezú aj ušami

Je super, koľko ľudí sa rozhodlo pomôcť rodičom, a vymýšľajú pre deti úlohy do školy, čítajú im a vyrábajú omaľovánky. Využite pobyt doma na to, aby sa dieťa počas voľna venovalo tomu, čo ho baví.

Môže počúvať rozprávky, učiť sa podľa návodov strihať videá, skúšať tanečné kroky alebo si niečo vyrábať. Výhodou je, že ak robí niečo, čo má rado, a do čoho sa vie ponoriť, tak pri tom nepotrebuje nevyhnutne pomocnú ruku rodiča. A vy získate pár minút len pre seba.

Veľa rodičov má dojem, že ich deti nič nebaví, a deň by najradšej strávili pred počítačom či televíziou. Hlavne pubertiakov dnes ťažko motivujeme na aktivity, ktoré bavia deti na základnom stupni.

Shutterstock

Telka aj notebook sa však dajú využiť aj na učenie, a čo sa týka neustále ťukania do telefónu – nezabúdajme, že teenager odtrhnutý od kolektívu kamarátov stráca pevnú zem pod nohami. Ktovie, ako by sme domácu karanténu s rodičmi znášali na jeho mieste my.

Starajme sa o starých rodičov

Pokiaľ nežijeme s babkou a dedkom v jednej bytovke, zrejme máme teraz veľmi obmedzený kontakt. Nenechajme deti iba sedieť nad úlohami a riešiť vlastnú zábavu.

Karanténa je výborný čas, keď im môžeme dať priestor myslieť aj na starých rodičov. Menšie deti môžu kresliť obrázky, vyrábať malé darčeky, starší zas zavolať dedkovi či upiecť babke koláč, ktorý im potom rodičia odnesú.

Najlepší spôsob, ako sa zbavíme animovania programu pre deti, bude, že z nich samých spravíme animátorov. Či už pre starých rodičov, mladších súrodencov, alebo pre psa, ktorý karanténou trpí tiež.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár