Vážne veciZamyslenie

Akú odmenu si ako matka zaslúžim za vysvedčenie svojich detí

 Kika Kováčiková   30.06.2020   0

Moji rodičia mi hovorili, že sa učím pre seba. Spravidla vtedy, keď sa niečo nepodarilo. Ak som ale spravila skúšku za jedna, vedela o tom celá výrobná hala a možno aj zbytok koncernu v Holandsku. Takže áno, asi to trochu prežívali.

Teraz tie isté frázy používam tiež. Teším sa, keď sa mojim deťom darí a z mojich úst sa rinú vety, aká som hrdá. Ale rovnako viem byť skleslá, ak zrovna nemajú svoj deň, obdobie, či ročník.

Chcela by som byť v takých chvíľach nad vecou a nebrať si to osobne.

 

Možno je problém v tom, že sa pozerám na tie vysvedčenia a hovorím si: koho sú to vlastne známky? Ich alebo moje? A chcela by som si odpovedať: ale veď ty už si do školy chodila! Lenže ten blbý pocit ma aj tak nahlodáva.

Keď vydalo ministerstvo školstva pre tento rok pokyn, aby žiaci prvého stupňa nemohli prepadnúť, ani opakovať ročník, bolo tam jasné odôvodnenie – lebo päťka by nepatrila dieťaťu, bolo by to skôr hodnotenie jeho domácich podmienok na učenie a podpory zo strany rodičov, nakoľko od detí v tomto veku nemožno čakať, že zvládnu výučbu samostatne.

Ale to, čo povedali nahlas o tomto školskom roku, ktorý poznačila pandémia, je možno platné univerzálne.

Známka môže byť výrazom nielen snaženia dieťaťa, ale tiež miery zainteresovanosti rodičov na jeho vzdelávaní. Sú to aj vaše známky, keď si s nimi robíte domáce úlohy, keď dohliadate, či sa naučili na písomku, keď kontrolujete, či majú všetky veci zbalené do školy a keď im tam robíte taxikára.

Takže áno.

Pozerám sa na tie vysvedčenia a hovorím si, že mohlo to byť asi aj lepšie, keby si na nich bývala viac kričala, keby tu častejšie lietali po byte tie učebnice a zošity, možno keby si si bola o niečo dôslednejšia, viac vyžadovala a nenechala ich lajdačiť. Keby si si viac robila svoje rodičovské povinnosti. Alebo keby si bola viac ako tie čínske matky.

A potom sa prestanem týrať a povzdychnem si, že škoda, že boli toľko zavreté tie krčmy, lebo možno by to vyšlo úplne narovnako.

Miesto matky tigrice sa vraciam k svojmu obľúbenému Osvaldovi Polimu a pripomínam si, aby som znova nepodľahla vírusu. Nie koronavírusu, ale vírusu prehnane milujúcich matiek, ktoré si namýšľajú, že nie sú dosť dobré – a ak deti nemajú dobré výsledky, je to ich vina, ich zanedbané povinnosti (málo si sa im venovala!)

Takže áno.

Dobré to je. Dobre som kričala, dobre tu lietali tie zošity. Nech sa dialo, čo sa dialo, bola som tu, bola som prítomná (niekedy až príliš). A nebolo to vždy ľahké, ale zvládli sme to. 

Založíme vysvedčenia do poličiek k ostatným a budeme si šetriť hlasivky aj trhané pohyby na ďalší školský rok.

Ale ešte pred tým si dám pistáciovú zmrzlinu. Veľa, veľa pistáciovej zmrzliny. Až potom sa začnú prázdniny.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...