Vážne veciTradície

Popolcová streda ohlasuje Veľkú noc

 Michaela Vargová   06.03.2019   0

Po fašiangovom veselí, bujarej zábave a množstve sýteho jedla prichádza predveľkonočný pôst. Ten má byť duchovnou prípravou na veľkonočnú udalosť. A do tohto veľkonočného pôstu vstupujú mnohí veriaci práve dňom Popolcovej stredy.

Ľudovo sa nazýva aj Popolec, Popolečná, Škaredá či Krivá streda, latinsky Dies cinerum.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ash_Wednesday#/media/File:Crossofashes.jpg
Shutterstock

 

Kedy a koľko?

Keďže Veľká noc je pohyblivým sviatkom a popolcová streda sa odvíja od neho, aj jej termín je pohyblivý. Popolec pripadá na stredu v siedmom týždni pred Veľkou nocou, teda na niektorú stredu v období od 4. februára do 11. marca.

Už prvé kresťanské spoločenstvá dodržiavali pôst na pamiatku Kristovho utrpenia. Postili sa spočiatku pár dní či týždeň, no od 4. storočia sa dokladá 40 dňové trvanie predveľkonočného pôstu. V rovnakom počte dní prebieha v jednotlivých cirkvách aj dnes.

 

Symbolika 40 dní

Ak by sme presne počítali dni od Popolcovej stredy do Bielej soboty, narátali by sme ich 46.

Kedysi sa pôst začínal prvou pôstnou nedeľou, ale keďže nedele, ktoré sú jeho súčasťou sa nepovažovali za dni pôstu, posunul sa jeho začiatok na stredu. Popolcová streda sa stala oficiálnym začiatkom pôstneho obdobia v rímskokatolíckej aj v evanjelickej cirkvi.

Gréckokatolíci a pravoslávni vynechávajú z pôstu nielen nedele, ale aj soboty, preto sa u nich začína ešte o pár dní skôr, slávnostnou večierňou na Syropôstnu nedeľu.

V byzantskej liturgii má Veľký pôst príznačný názov - Svätá Štyridsiatnica. A prečo vlastne 40? Toto číslo má symbolický význam: 40 dní sa Mojžiš postil na vrchu Sinaj a rovnako aj Ježiš sa postil na púšti 40 dní pred svojim verejným účinkovaním.

Shutterstock

 

Popol a kríž

Popol, ktorý je v názve tohto dňa, tiež skrýva v sebe hlbšiu symboliku. Drevný popol sa už oddávna využíval pre svoje dezinfekčné a čistiace účinky. Pridával sa do prania, aby plátno dobre vybielil, popolom sa čistil mastný riad, leštili kovy a striebro, umývali zuby, sypal sa ako liečivo na rany. A takisto sa popolu pripisovala očistná funkcia v prenesenom význame.

Sypať si popol na hlavu – to bol v stredoveku symbol kajúcnosti hriešnikov, ktorí do chrámu prichádzali odetí do vrecoviny. Z neho sa neskôr vyvinul obrad, ktorý sa v katolíckej cirkvi praktizuje aj dnes.

Na Popolcovú stredu sa počas omše posväcuje popol, ktorým kňaz robí veriacim na čelo kríž, pričom odrieka: „Kajajte sa a verte evanjeliu!“ alebo „Prach si a na prach sa obrátiš!“. Popol tu symbolizuje pominuteľnosť, kríž večný život.

Jednoducho a striedmo

Podstatou pôstu je v pokore zamerať svoj život viac na Boha. Popolcovou stredou veriaci akoby vykročili na cestu pokánia v snahe prehĺbiť svoju vieru a premieňať svoj život. Tá zmena sa odzrkadlila aj v zmene obradov, a navonok aj v zmene stravy a odevu.

Popolcová streda je pre katolíkov dňom prísneho pôstu, ktorý dovoľuje najesť sa raz denne, pričom sa treba vyhnúť mäsitému pokrmu. Zvykom bývalo podávať kyslomliečne polievky, rybu, obilninové kaše alebo cestoviny, tie najčastejšie s makom.

Pred varením, hneď ráno, sa všetok riad v kuchyni musel vydrhnúť popolom, aby ho zbavili masti, ktorou oplývali fašiangové jedlá. Ľudia sa v tento deň obliekli do smútočného, jednoduchého odevu bez výrazného zdobenia, prípadne do starých šiat, ktoré pokladali za kajúci odev.

Shutterstock

 

Dozvuky veselia

No na dedinách bolo ešte aj počas Škaredej stredy cítiť dozvuky fašiangov. Niekde chodil dopoludnia slameník, čo bola tradične fašiangová maska.

Mládenci si nenechali ujsť príležitosť vysmiať dievky, ktoré sa cez fašiangy nestihli vydať. So zvoncami zastali pred ich domom a spievali im posmešné piesne, alebo ich vytiahli von, aby ich „podkuli“, či im na nohu priviazali kúsok dreva – „klátik“.

Výnimočne si ešte mládež zvykla usporiadať záverečnú hostinu v dome mládeneckého richtára, a keďže už bol pôst, nesmelo sa piť víno ani pivo, ale iba pálenka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.