ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Vážne veciTradície

Popolcová streda ohlasuje Veľkú noc

 Michaela Vargová   01.03.2017   0

Po fašiangovom veselí, bujarej zábave a množstve sýteho jedla prichádza predveľkonočný pôst. Ten má byť duchovnou prípravou na veľkonočnú udalosť. A do tohto veľkonočného pôstu vstupujú mnohí veriaci práve dňom Popolcovej stredy.

Ľudovo sa nazýva aj Popolec, Popolečná, Škaredá či Krivá streda, latinsky Dies cinerum.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ash_Wednesday#/media/File:Crossofashes.jpg
en.wikipedia.org

 

Kedy a koľko?

Keďže Veľká noc je pohyblivým sviatkom a popolcová streda sa odvíja od neho, aj jej termín je pohyblivý. Popolec pripadá na stredu v siedmom týždni pred Veľkou nocou, teda na niektorú stredu v období od 4. februára do 11. marca. V tomto roku je to prvý marcový deň.  

Už prvé kresťanské spoločenstvá dodržiavali pôst na pamiatku Kristovho utrpenia. Postili sa spočiatku pár dní či týždeň, no od 4. storočia sa dokladá 40 dňové trvanie predveľkonočného pôstu. V rovnakom počte dní prebieha v jednotlivých cirkvách aj dnes.

Symbolika 40 dní

Ak by sme presne počítali dni od Popolcovej stredy do Bielej soboty, narátali by sme ich 46.

Kedysi sa pôst začínal prvou pôstnou nedeľou, ale keďže nedele, ktoré sú jeho súčasťou sa nepovažovali za dni pôstu, posunul sa jeho začiatok na stredu. Popolcová streda sa stala oficiálnym začiatkom pôstneho obdobia v rímskokatolíckej aj v evanjelickej cirkvi.

Gréckokatolíci a pravoslávni vynechávajú z pôstu nielen nedele, ale aj soboty, preto sa u nich začína ešte o pár dní skôr, slávnostnou večierňou na Syropôstnu nedeľu.

V byzantskej liturgii má Veľký pôst príznačný názov - Svätá Štyridsiatnica. A prečo vlastne 40? Toto číslo má symbolický význam: 40 dní sa Mojžiš postil na vrchu Sinaj a rovnako aj Ježiš sa postil na púšti 40 dní pred svojim verejným účinkovaním.

Ingimage

 

Popol a kríž

Popol, ktorý je v názve tohto dňa, tiež skrýva v sebe hlbšiu symboliku. Drevný popol sa už oddávna využíval pre svoje dezinfekčné a čistiace účinky. Pridával sa do prania, aby plátno dobre vybielil, popolom sa čistil mastný riad, leštili kovy a striebro, umývali zuby, sypal sa ako liečivo na rany. A takisto sa popolu pripisovala očistná funkcia v prenesenom význame.

Sypať si popol na hlavu – to bol v stredoveku symbol kajúcnosti hriešnikov, ktorí do chrámu prichádzali odetí do vrecoviny. Z neho sa neskôr vyvinul obrad, ktorý sa v katolíckej cirkvi praktizuje aj dnes.

Na Popolcovú stredu sa počas omše posväcuje popol, ktorým kňaz robí veriacim na čelo kríž, pričom odrieka: „Kajajte sa a verte evanjeliu!“ alebo „Prach si a na prach sa obrátiš!“. Popol tu symbolizuje pominuteľnosť, kríž večný život.

Jednoducho a striedmo

Podstatou pôstu je v pokore zamerať svoj život viac na Boha. Popolcovou stredou veriaci akoby vykročili na cestu pokánia v snahe prehĺbiť svoju vieru a premieňať svoj život. Tá zmena sa odzrkadlila aj v zmene obradov, a navonok aj v zmene stravy a odevu.

Popolcová streda je pre katolíkov dňom prísneho pôstu, ktorý dovoľuje najesť sa raz denne, pričom sa treba vyhnúť mäsitému pokrmu. Zvykom bývalo podávať kyslomliečne polievky, rybu, obilninové kaše alebo cestoviny, tie najčastejšie s makom.

Pred varením, hneď ráno, sa všetok riad v kuchyni musel vydrhnúť popolom, aby ho zbavili masti, ktorou oplývali fašiangové jedlá. Ľudia sa v tento deň obliekli do smútočného, jednoduchého odevu bez výrazného zdobenia, prípadne do starých šiat, ktoré pokladali za kajúci odev.

Ingimage

 

Dozvuky veselia

No na dedinách bolo ešte aj počas Škaredej stredy cítiť dozvuky fašiangov. Niekde chodil dopoludnia slameník, čo bola tradične fašiangová maska.

Mládenci si nenechali ujsť príležitosť vysmiať dievky, ktoré sa cez fašiangy nestihli vydať. So zvoncami zastali pred ich domom a spievali im posmešné piesne, alebo ich vytiahli von, aby ich „podkuli“, či im na nohu priviazali kúsok dreva – „klátik“.

Výnimočne si ešte mládež zvykla usporiadať záverečnú hostinu v dome mládeneckého richtára, a keďže už bol pôst, nesmelo sa piť víno ani pivo, ale iba pálenka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Prečo u detí od mala rozvíjať hrubú motoriku
20.07.2018   0
U malého bábätka sa začína najskôr rozvíjať hrubá motorika – ak má na to dieťa primerané podmienky a prostredie. Dieťatko postupne začína ovládať svoje končatiny, učí sa držať hlavičku bez opory. Prechádza od lezenia, cez sedenie do stoja a následnej chôdze.
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Mravčia farma- skvelá výchovná pomôcka či zbytočný rozmar?
21.07.2018   0
Najväčším hitom, ktorý dnes valcuje internetové predajne a láka rodičov aj deťúrence, je mravčia farma.
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?