Vážne veciTradície

Matej Hrebenda, slepý kolportér a marec

 Michaela Vargová   04.03.2021   0

Marec si už z detstva pamätáme ako mesiac knihy. Pripomínali nám to nástenky na chodbách škôl, podujatia v knižniciach a súťaže o najlepšieho čitateľa. Tiež kníhkupectvá si dávajú záležať - pútače vo výkladoch a akciové tituly.
Školské chodby teraz zívajú prázdnotou, knižnice a predajne sú zatvorené. Ale marec je tu. S teplejšími dňami, prvými snežienkami aj s vysvetlením, prečo sa práve on spája s knižkami.

 

Prečo práve marec?

Za mesiac knihy bol vyhlásený ešte v bývalom Československu, v roku 1955. Cieľom bolo podporiť záujem o knihy a spopularizovať čítanie ako také. Pod patronát si tento „sviatok“ vzalo vtedajšie ministerstvo kultúry, zväz spisovateľov, vydavateľstvá aj kníhkupectvá. A prečo práve marec? V tejto, na knihy trochu hluchej sezóne ich chceli spropagovať na počesť Mateja Hrebendu, ktorého výročie narodenia aj úmrtia si pripomíname práve v tento mesiac.

Cesta ku knihám

Matej Hrebenda (1796 – 1880) sa narodil v Rimavskej Píle. Ako 10 ročný stratil matku a otec bez trvalej práce sa o deti postarať nevedel. Matej do školy nechodil, vzdelával sa sám. Miloval knihy, no už ako chlapec postupne prichádzal o zrak, až nakoniec oslepol úplne. Sám sa staral o svoje živobytie, robil mendíka, teda pomocníka na evanjelickej fare či v škole vo viacerých dedinách.

Ako sám o sebe píše, čo mu bolo ukrátené na zraku, to mu bolo vynahradené na pamäti. Bol ochotný ísť sám aj na štvrtú, piatu dedinu k takým ľuďom, ktorí mu boli ochotní predčítavať knižky. Neskôr sa zamestnal ako obecný hlásnik, oženil sa, mal syna a dcéru, no žena mu zakrátko zomrela na choleru.

Slepec s batôžkom kníh

Žil veľmi jednoduchým spôsobom, ale napĺňala ho práca s knihami. Knihy zbieral, skupoval, predával, rozdával i požičiaval a takto medzi ľuďmi šíril osvetu. Zaznamenané sú jeho cesty po celom Slovensku, dokonca aj do Viedne. Všade ho srdečne vítali, čakali ho študenti, vlastenci, vzdelanci, duchovní a aj jednoduchí ľudia.

Prichádzal k nim vo svojom kroji, s prehodenou kabanicou, palicou v ruke a s batohom kníh.
Do jeho zbierky patrili staré rukopisy aj nové knihy od slovenských a českých vydavateľov. Farárom vedel sprostredkovať výtlačky Biblie a duchovnú literatúru. Nevzdelaných ľudí povzbudzoval k čítaniu, prinášal im obľúbené kalendáre a populárne tlačoviny, aby aj oni mali prehľad o verejnom dianí. K tomu rád písal svoje vlastné verše.

Čítame?

Aj keď nám je dnes po celom týždni pohodlnejšie pozrieť si v telke sfilmovanú podobu diela, aj keď nám elektronika ponúka ich audionahrávky, predsa len...
Zabaliť sa do deky, vziať knižku do rúk, šuchotať jej stránkami a hltať písmenká príbehu má stále svoje osobité čaro.

Mohlo by vas zaujímať: Obľúbení autori knižiek pre deti od 5.rokov

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...