Vážne veciTradície

Barbora ťahá sane do dvora (4. december)

 Michaela Vargová   03.12.2014   0

Veď by deti už hádam aj rady sadli na tie sánky. Po svätoondrejskom oteplení malo totiž znova prituhnúť a Barbora prichádzala v bielom rúchu: Po svätej Baruši, dávaj pozor na nos aj uši.

Shutterstock

 

Z počasia v tento deň zvykli ľudia predpovedať, ako má byť aj nasledujúce dni. Lebo vraj Aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc.

A keď ovocinári videli na stromoch srieň, verili, že budú mať na rok hojnú úrodu. Aj hospodári sa tešili z bielo poprášených lúk, lebo tráva tak mala bujne rásť a z nej mali skosiť veľa voňavého sena.

Barbora z Nikodémie (v dnešnom Turecku) žila okolo roku 300 a pravdepodobne bola sťatá počas prenasledovania kresťanov za vlády cisára Galéria.

Podľa legendy to bola krásna dievčina, jediná dcéra bohatého kupca, ktorú vychovával otec v prísne pohanskom duchu a všemožne striehol, aby ju oddelil od vplyvu kresťanstva.

Dcéru uväznil v kamennej veži, no Barbora tam tajne prijala krst a na znak úcty k Svätej Trojici nechala na veži k dvom oknám prebúrať ešte tretie. To jej otca tak rozzúrilo, že ju vraj sám sťal mečom.   

zdroj: slovenske-zvyky.webnode.sk

 

Patrónka baníkov

Vo veľkej úcte mali svätú Barboru baníci. Ich namáhavá práca v podzemí je paralelou so životom Barbory v uzavretom priestore veže, ťaženie rudy zo žíl sa zas dá prirovnať k vysekávaniu okna vo vežovom múre. Na jej sviatok sa v banských mestách a obciach konali banícke sprievody a slúžili sa omše s oferou.

 

Za svoju ju však považujú aj hutníci, hrobári, stavebníci, zvonári, delostrelci. Na obrazoch a sochách spoznáme sv. Barboru podľa jej typických atribútov.

Zobrazovaná býva v prepásanom dlhom rúchu s korunou na hlave, v ruke najčastejšie s miniatúrou vežičky s troma oknami, s kalichom a hostiou, s mečom, prípadne s baníckymi nástrojmi.

Do kúdeľnej izby

Ani v tento deň ženy nepriadli, nešili, ba ani nepárali. To preto, aby sa im dobytok nepáral, nepichal, teda rohami neklal. V kúdeľnej izbe bolo aj napriek tomu veselo.

Dievčatá sa preobliekli za „Barborky“ a chodili po domoch a aj k iným skupinkám kamarátok pradulienok.  Niekde chodili Barborky vo dvojici, inde vo štvorici. Oblečené boli celé v bielom, na hlavu si dali bielu šatku, venček alebo korunku. 

Keď prišli do domu, zborovo sa s domácimi pomodlili alebo predniesli krátku básničku: "Barbora, z rodu vzácneho, dcéra otca zúrivého, my ťa ctíme velebíme, tak ako môžeme a vieme, uvrhnutá do žalárov s veľkou nebeskou žiarou, vstúpila z hroznej temnosti do veľkej sviatosti."

Barborky mali v ruke väčšinou metličku, štetku a husacie krídlo, aby nimi symbolicky povymetali izbu. Ale mohli niesť aj košík s jabĺčkami, orieškami a sladkosťami, ktoré rozdali dobrým deťom, pre tie neposlušné mali pripravený prútik.

Na Považí dievčatá prezlečené za Barborky chodili s varechami. Tými so smiechom bili mládencov, ktorých našli na priadkach a potom tancovali, pričom si vareškami klopali do rytmu.

Barborky – halúzky

Takto sa nazývajú aj čerešňové halúzky odrezané v tento deň. Tie sa vložili do vázy s vodou a čakalo sa, kedy rozkvitnú. Vetvička v bielom kvete znamenala pre dievča skorý vydaj.

Malo sa tak stať do Štedrého dňa, a takúto halúzku si potom dievča nieslo za pásom na polnočnú. Chlapec, ktorý jej ju zobral, vyznal jej tým svoju lásku.

Dievčatá - Barborky dnes už nestretávame. Známejšie sú maskované Lucie a tie, čo chodili s nádielkou pre deti plne nahradil Mikuláš. Barborkové halúzky však môžu byť pekným prvkom v našich domácnostiach aj dnes. V teplom byte isto skoro rozkvitnú, skrášlia nám stôl a krásne prevoňajú izbu ešte predtým, ako si domov donesieme vianočný stromček.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim trom  deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.