Vážne veciTradície

Barbora ťahá sane do dvora (4. december)

 Michaela Vargová   03.12.2014   0

Veď by deti už hádam aj rady sadli na tie sánky. Po svätoondrejskom oteplení malo totiž znova prituhnúť a Barbora prichádzala v bielom rúchu: Po svätej Baruši, dávaj pozor na nos aj uši.

Shutterstock

 

Z počasia v tento deň zvykli ľudia predpovedať, ako má byť aj nasledujúce dni. Lebo vraj Aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc.

A keď ovocinári videli na stromoch srieň, verili, že budú mať na rok hojnú úrodu. Aj hospodári sa tešili z bielo poprášených lúk, lebo tráva tak mala bujne rásť a z nej mali skosiť veľa voňavého sena.

Barbora z Nikodémie (v dnešnom Turecku) žila okolo roku 300 a pravdepodobne bola sťatá počas prenasledovania kresťanov za vlády cisára Galéria.

Podľa legendy to bola krásna dievčina, jediná dcéra bohatého kupca, ktorú vychovával otec v prísne pohanskom duchu a všemožne striehol, aby ju oddelil od vplyvu kresťanstva.

Dcéru uväznil v kamennej veži, no Barbora tam tajne prijala krst a na znak úcty k Svätej Trojici nechala na veži k dvom oknám prebúrať ešte tretie. To jej otca tak rozzúrilo, že ju vraj sám sťal mečom.   

zdroj: slovenske-zvyky.webnode.sk

 

Patrónka baníkov

Vo veľkej úcte mali svätú Barboru baníci. Ich namáhavá práca v podzemí je paralelou so životom Barbory v uzavretom priestore veže, ťaženie rudy zo žíl sa zas dá prirovnať k vysekávaniu okna vo vežovom múre. Na jej sviatok sa v banských mestách a obciach konali banícke sprievody a slúžili sa omše s oferou.

 

Za svoju ju však považujú aj hutníci, hrobári, stavebníci, zvonári, delostrelci. Na obrazoch a sochách spoznáme sv. Barboru podľa jej typických atribútov.

Zobrazovaná býva v prepásanom dlhom rúchu s korunou na hlave, v ruke najčastejšie s miniatúrou vežičky s troma oknami, s kalichom a hostiou, s mečom, prípadne s baníckymi nástrojmi.

Do kúdeľnej izby

Ani v tento deň ženy nepriadli, nešili, ba ani nepárali. To preto, aby sa im dobytok nepáral, nepichal, teda rohami neklal. V kúdeľnej izbe bolo aj napriek tomu veselo.

Dievčatá sa preobliekli za „Barborky“ a chodili po domoch a aj k iným skupinkám kamarátok pradulienok.  Niekde chodili Barborky vo dvojici, inde vo štvorici. Oblečené boli celé v bielom, na hlavu si dali bielu šatku, venček alebo korunku. 

Keď prišli do domu, zborovo sa s domácimi pomodlili alebo predniesli krátku básničku: "Barbora, z rodu vzácneho, dcéra otca zúrivého, my ťa ctíme velebíme, tak ako môžeme a vieme, uvrhnutá do žalárov s veľkou nebeskou žiarou, vstúpila z hroznej temnosti do veľkej sviatosti."

Barborky mali v ruke väčšinou metličku, štetku a husacie krídlo, aby nimi symbolicky povymetali izbu. Ale mohli niesť aj košík s jabĺčkami, orieškami a sladkosťami, ktoré rozdali dobrým deťom, pre tie neposlušné mali pripravený prútik.

Na Považí dievčatá prezlečené za Barborky chodili s varechami. Tými so smiechom bili mládencov, ktorých našli na priadkach a potom tancovali, pričom si vareškami klopali do rytmu.

Barborky – halúzky

Takto sa nazývajú aj čerešňové halúzky odrezané v tento deň. Tie sa vložili do vázy s vodou a čakalo sa, kedy rozkvitnú. Vetvička v bielom kvete znamenala pre dievča skorý vydaj.

Malo sa tak stať do Štedrého dňa, a takúto halúzku si potom dievča nieslo za pásom na polnočnú. Chlapec, ktorý jej ju zobral, vyznal jej tým svoju lásku.

Dievčatá - Barborky dnes už nestretávame. Známejšie sú maskované Lucie a tie, čo chodili s nádielkou pre deti plne nahradil Mikuláš. Barborkové halúzky však môžu byť pekným prvkom v našich domácnostiach aj dnes. V teplom byte isto skoro rozkvitnú, skrášlia nám stôl a krásne prevoňajú izbu ešte predtým, ako si domov donesieme vianočný stromček.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
babetko
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
detské choroby
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?