ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Vážne veciTradície

Barbora ťahá sane do dvora (4. december)

 Michaela Vargová   03.12.2014   0

Veď by deti už hádam aj rady sadli na tie sánky. Po svätoondrejskom oteplení malo totiž znova prituhnúť a Barbora prichádzala v bielom rúchu: Po svätej Baruši, dávaj pozor na nos aj uši.

Shutterstock

 

Z počasia v tento deň zvykli ľudia predpovedať, ako má byť aj nasledujúce dni. Lebo vraj Aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc.

A keď ovocinári videli na stromoch srieň, verili, že budú mať na rok hojnú úrodu. Aj hospodári sa tešili z bielo poprášených lúk, lebo tráva tak mala bujne rásť a z nej mali skosiť veľa voňavého sena.

Barbora z Nikodémie (v dnešnom Turecku) žila okolo roku 300 a pravdepodobne bola sťatá počas prenasledovania kresťanov za vlády cisára Galéria.

Podľa legendy to bola krásna dievčina, jediná dcéra bohatého kupca, ktorú vychovával otec v prísne pohanskom duchu a všemožne striehol, aby ju oddelil od vplyvu kresťanstva.

Dcéru uväznil v kamennej veži, no Barbora tam tajne prijala krst a na znak úcty k Svätej Trojici nechala na veži k dvom oknám prebúrať ešte tretie. To jej otca tak rozzúrilo, že ju vraj sám sťal mečom.   

zdroj: slovenske-zvyky.webnode.sk

 

Patrónka baníkov

Vo veľkej úcte mali svätú Barboru baníci. Ich namáhavá práca v podzemí je paralelou so životom Barbory v uzavretom priestore veže, ťaženie rudy zo žíl sa zas dá prirovnať k vysekávaniu okna vo vežovom múre. Na jej sviatok sa v banských mestách a obciach konali banícke sprievody a slúžili sa omše s oferou.

 

Za svoju ju však považujú aj hutníci, hrobári, stavebníci, zvonári, delostrelci. Na obrazoch a sochách spoznáme sv. Barboru podľa jej typických atribútov.

Zobrazovaná býva v prepásanom dlhom rúchu s korunou na hlave, v ruke najčastejšie s miniatúrou vežičky s troma oknami, s kalichom a hostiou, s mečom, prípadne s baníckymi nástrojmi.

Do kúdeľnej izby

Ani v tento deň ženy nepriadli, nešili, ba ani nepárali. To preto, aby sa im dobytok nepáral, nepichal, teda rohami neklal. V kúdeľnej izbe bolo aj napriek tomu veselo.

Dievčatá sa preobliekli za „Barborky“ a chodili po domoch a aj k iným skupinkám kamarátok pradulienok.  Niekde chodili Barborky vo dvojici, inde vo štvorici. Oblečené boli celé v bielom, na hlavu si dali bielu šatku, venček alebo korunku. 

Keď prišli do domu, zborovo sa s domácimi pomodlili alebo predniesli krátku básničku: "Barbora, z rodu vzácneho, dcéra otca zúrivého, my ťa ctíme velebíme, tak ako môžeme a vieme, uvrhnutá do žalárov s veľkou nebeskou žiarou, vstúpila z hroznej temnosti do veľkej sviatosti."

Barborky mali v ruke väčšinou metličku, štetku a husacie krídlo, aby nimi symbolicky povymetali izbu. Ale mohli niesť aj košík s jabĺčkami, orieškami a sladkosťami, ktoré rozdali dobrým deťom, pre tie neposlušné mali pripravený prútik.

Na Považí dievčatá prezlečené za Barborky chodili s varechami. Tými so smiechom bili mládencov, ktorých našli na priadkach a potom tancovali, pričom si vareškami klopali do rytmu.

Barborky – halúzky

Takto sa nazývajú aj čerešňové halúzky odrezané v tento deň. Tie sa vložili do vázy s vodou a čakalo sa, kedy rozkvitnú. Vetvička v bielom kvete znamenala pre dievča skorý vydaj.

Malo sa tak stať do Štedrého dňa, a takúto halúzku si potom dievča nieslo za pásom na polnočnú. Chlapec, ktorý jej ju zobral, vyznal jej tým svoju lásku.

Dievčatá - Barborky dnes už nestretávame. Známejšie sú maskované Lucie a tie, čo chodili s nádielkou pre deti plne nahradil Mikuláš. Barborkové halúzky však môžu byť pekným prvkom v našich domácnostiach aj dnes. V teplom byte isto skoro rozkvitnú, skrášlia nám stôl a krásne prevoňajú izbu ešte predtým, ako si domov donesieme vianočný stromček.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najobľúbenejšie mená roku 2018? Prvenstvo stále drží Sofia a Jakub
18.12.2018   0
Mená novorodeniatok už dávno neovplyvňuje len tradícia a rodinné zvyky.
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
babetko
Dojčím. Ktoré lieky môžem a čomu sa mám radšej vyhnúť?
18.12.2018   0
Neodporúča sa, aby ibuprofén užívali dojčiace matky. Tiež kontraindikované sú prípravky s obsahom jódu.
Čo si myslia o našich deťoch susedia?
17.12.2018   4
„Tak ako sa majú chlapci? Suseda pod Vami sa mi sťažovala, že Vaši chlapci jazdia neskoro v noci na autíčkach po byte. Je to pravda? Tak moja vnučka má tiež odrážadlo, ale zať to prísne zakázal, keby sa to dozvedel tak by hneď spravil s nimi poriadok!“
detské choroby
Operácia: Nosová mandľa
19.12.2018   0
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
zvery
Ako fotiť domácich miláčikov?
17.12.2018   0
Ak máte chuť na pekné fotky s vaším miláčikom, nepotrebujete hneď hľadať profíka.
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.