Vážne veciTechnológie

Sexuálni predátori, deti a internet. Po dokumente V síti už rodičia nebudú spávať pokojne

 Marcela Beňová   08.05.2019   0

Tri dvanásťročné dievčatá si na internete založili fiktívny profil. Do piatich hodín ich o priateľstvo požiada takmer stovka mužov a poštové schránky zahltia expresívne domáce videá, obnažené fotky a návrhy na stretnutie.

Vít Klusák a Barbara Chalupová pripravujú jeden z najkontroverznejších dokumentov posledných rokov. Témou sú sexuálni predátori na internete a deti, ktorým hrozí nebezpečentvo priamo v detskej izbe.

facebook V SÍTI

 

Každé šieste dieťa

Drvivá väčšina školopovinných detí má prístup na internet kedykoľvek a rodičia ich aktivitu nekontrolujú. Práve v detskej izbe a bez vedomia starších sa deti neraz vystavujú obrovskému nebezpečenstvu.

Sociálne siete sú plné osobných údajov, fotiek, deti netaja svoju adresu, školu ani krúžky, ktorým sa venujú vo voľnom čase. Nevinný detský profil môže byť spolu s osobnými fotografiami na webe nebezpečným lákadlom pre množstvo ľudí.

Podľa českého prieskumu každé šieste dieťa poskytne prostredníctvom sociálnych sietí svoje intímne fotografie alebo videá.

Pripravovaný dokument V síti, za ktorým stojí Vít Klusák a Barbora Chalupová, mladí českí filmoví tvorcovia, mal byť pôvodne len virálnym videom.

 

To, čo sa však strhlo potom, ako na sociálnu sieť zavesili profily dospelých žien, ktorým vytvorili falošný imidž dvanásťročných dievčat, prekvapilo aj ich.

Ukážeš sa mi?

V spolupráci s vybranými herečkami zostavili tvorcovia tri profily - Týnka, Míša a Niky. Vo všetkým prípadoch šlo o dospelé ženy, ktoré pri troche úpravy zapôsobili ako deti.

Na internet pridali nevinné fotky zo svojho detstva, uviedli záľuby ako hudba, klavír či kone a čakali. Takmer okamžite im začali prichádzať správy od dospelých mužov. Mnohí z nich sa pokúšali s dievčatami spojiť aj cez webkameru.

Okrem sexuálnych návrhov si pýtali fotografie od dievčat a za ochotu vyzliecť sa pred webkamerou ponúkali aj peniaze.

 

Tvorcovia na to boli pripravení. Vo ateliéri vytvorili detské izby a za počítač posadili herečky, ktoré poskytli svoju tvár pre celý projekt. Čo nasledovalo?

Asi každý rodič vyskočí zo stoličky, keď sa vo videu objaví muž okolo štyridsiatky a malému dievčaťu navrhne, aby si dalo na chvíľu dole tričko. Keď sa evidentne zdráha, spýta sa jej: „To sa veľmi hanbíš?“

Rovnaké skúsenosti čakali aj ostatné dievčatá. Muži ich upozorňujú, že o tom, čo si píšu a posielajú, sa nikto nesmie dozvedieť, a pozývajú ich aj na osobné stretnutia. Okrem chaty sa nebránia schôdzke aj na verejnosti.

Tváre a identity mužov držia tvorcovia v anonymite, po celý čas prípravy zároveň spolupracovali s políciou.

Viac než aktuálna téma

Kontroverzný spôsob, pri ktorom tvorcovia použili tri herečky ako volavky, sa ukázal ako veľmi efektívny. Za niekoľko dní sa dievčatám ozvali ďalšie stovky mužov.

Niektorí poslali obnažené selfie či doma urobené videá a žiadali dievčatá o to isté. Zarážajúce ostáva, koľko detí, a to nielen dievčat, ale aj chlapcov, na takéto správy aj odpovie. Často pritom ide o deti medzi 11. a 13. rokom.

facebook V SÍTI

 

Veľakrát z nich dospelí muži vylákajú intímne fotografie, a ak sa pokúšajú komunikáciu s nimi po čase prerušiť, vyhrážajú sa deťom tým, že získaný materiál zverejnia na facebooku.

Drvivá väčšina detí sa s takýmto zážitkom nikomu nezverí.

Viete, čo robí na internete vaše dieťa?

Dokument V síti naznačil, že hrozba, že aj vaše dieťa spadne „do siete“ sexuálnych predátorov na internete, je vysoká. V ich prospech, a zároveň v neprospech rodičov, hrá predovšetkým anonymita a vek detí.

Tie ešte nie sú dosť zrelé, aby rozoznali nebezpečenstvo, a zároveň ich rodičia ťažšie ustriehnu. Sú vo veku, keď si žiadajú zvýšenú dôveru a samostatnosť.

Netreba však zabúdať na, že za ich bezpečie naďalej nesú plnú zodpovednosť rodičia. Prípadné škody a zbytočné traumy je neskôr veľmi ťažké naprávať. Najmä ak sa o nich rodičia možno nedozvedia.

 Prečítajte si aj: Mobilom na francúzskych školách odzvonilo, sprísnenie čaká Nemecko aj Česko. Prídu o telefóny aj slovenské deti?

 

Na otázku, ako chrániť bezpečie svojich detí na internete nám odpovedal informatik a otec dvoch detí Matúš (39), ktorý sa spolieha na pevné pravidlá a osvetu.

„Mám dve školopovinné deti, takže otázka ich bezpečnosti sa ma bytostne týka. Na dokument som zvedavý, pozriem si ho aj s nimi. Problém vidím v ľahostajnosti rodičov. Za ich chrbtami, v zavretej detskej izbe alebo za mobilom sa deje sexuálne obťažovanie. Vidím tu aj nedostatočnú osvetu.

Moje vlastné deti môžu používa len spoločný notebook, ktorý máme v obývačke. Nesmú zverejňovať žiadne fotografie ani osobné údaje, za to sa u nás berie telefón.

Deti vedia, že fotky možno zneužiť, aj keď nemajú nevhodný obsah, a že tým môžu ohroziť vlastnú bezpečnosť. Z mojej praxe poznám dosť príbehov, ktoré pred deťmi netajím. Žiaľ, je taká doba, nehrám nivného a hovorím s nimi o tom.“

facebook V SÍTI

 

Rovnako to vníma aj mamička Júlia (34), ktorá má jedenásťročnú dcéru.

„Ako štrnásťročnej mi dával sexuálne návrhy muž po štyridsiatke, ktorému rodičia dôverovali. Vtedy som tomu nerozumela, dnes som šťastná, že sa mi nič nestalo.

Bol sme vychovaní tak, že sa o podobných veciach nehovorilo, a toto som v sebe niesla celé roky. Dodnes o tom vie jediná kamarátka. O svoju dcéru sa po takej skúsenosti veľmi bojím.

Našťastie je vo veku, keď ju baví tanečná, korčule, kamarátky. Hodiny na internetom jej nič nehovoria. Snažím sa, aby ma nevídala, ako sedím za notebookom alebo mobilom, pretože takto nemá vyzerať rodinný žiot.

Do budúcna chceme s manželom zablokovať niektoré stránky a samozrejme, o nebezpečenstve hovoriť. Niektorým sa zdá, že je to zbytočné nafúknutý problém, že sa dnes preháňa. Nie je to tak. Pozrite na mňa, nikto nevie, že som sama takmer bola obeťou. Koľko takých žien je vo vašom okolí?“

Dokument V Síti pripravujú tvorcovia v koprodukcii s Českou televíziou. Na jeho dokončenie založili zbierku prostredníctvom crowdfundingu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
Toho, kto vymyslel "materskú dovolenku" by som natrela medom a posadila do mraveniska...
16.07.2019   60
Určite máme rôzne predstavy o dovolenke, tá moja je o mori, lehátku a slnku. Nijako sa nezlučuje s prácou na plný úväzok, ktorá je ohodnotená horšie ako stovky iných profesií.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.