Vážne veciTechnológie

Sexuálni predátori, deti a internet. Po dokumente V síti už rodičia nebudú spávať pokojne

 Marcela Beňová   08.05.2019   0

Tri dvanásťročné dievčatá si na internete založili fiktívny profil. Do piatich hodín ich o priateľstvo požiada takmer stovka mužov a poštové schránky zahltia expresívne domáce videá, obnažené fotky a návrhy na stretnutie.

Vít Klusák a Barbara Chalupová pripravujú jeden z najkontroverznejších dokumentov posledných rokov. Témou sú sexuálni predátori na internete a deti, ktorým hrozí nebezpečentvo priamo v detskej izbe.

facebook V SÍTI

 

Každé šieste dieťa

Drvivá väčšina školopovinných detí má prístup na internet kedykoľvek a rodičia ich aktivitu nekontrolujú. Práve v detskej izbe a bez vedomia starších sa deti neraz vystavujú obrovskému nebezpečenstvu.

Sociálne siete sú plné osobných údajov, fotiek, deti netaja svoju adresu, školu ani krúžky, ktorým sa venujú vo voľnom čase. Nevinný detský profil môže byť spolu s osobnými fotografiami na webe nebezpečným lákadlom pre množstvo ľudí.

Podľa českého prieskumu každé šieste dieťa poskytne prostredníctvom sociálnych sietí svoje intímne fotografie alebo videá.

Pripravovaný dokument V síti, za ktorým stojí Vít Klusák a Barbora Chalupová, mladí českí filmoví tvorcovia, mal byť pôvodne len virálnym videom.

 

To, čo sa však strhlo potom, ako na sociálnu sieť zavesili profily dospelých žien, ktorým vytvorili falošný imidž dvanásťročných dievčat, prekvapilo aj ich.

Ukážeš sa mi?

V spolupráci s vybranými herečkami zostavili tvorcovia tri profily - Týnka, Míša a Niky. Vo všetkým prípadoch šlo o dospelé ženy, ktoré pri troche úpravy zapôsobili ako deti.

Na internet pridali nevinné fotky zo svojho detstva, uviedli záľuby ako hudba, klavír či kone a čakali. Takmer okamžite im začali prichádzať správy od dospelých mužov. Mnohí z nich sa pokúšali s dievčatami spojiť aj cez webkameru.

Okrem sexuálnych návrhov si pýtali fotografie od dievčat a za ochotu vyzliecť sa pred webkamerou ponúkali aj peniaze.

 

Tvorcovia na to boli pripravení. Vo ateliéri vytvorili detské izby a za počítač posadili herečky, ktoré poskytli svoju tvár pre celý projekt. Čo nasledovalo?

Asi každý rodič vyskočí zo stoličky, keď sa vo videu objaví muž okolo štyridsiatky a malému dievčaťu navrhne, aby si dalo na chvíľu dole tričko. Keď sa evidentne zdráha, spýta sa jej: „To sa veľmi hanbíš?“

Rovnaké skúsenosti čakali aj ostatné dievčatá. Muži ich upozorňujú, že o tom, čo si píšu a posielajú, sa nikto nesmie dozvedieť, a pozývajú ich aj na osobné stretnutia. Okrem chaty sa nebránia schôdzke aj na verejnosti.

Tváre a identity mužov držia tvorcovia v anonymite, po celý čas prípravy zároveň spolupracovali s políciou.

Viac než aktuálna téma

Kontroverzný spôsob, pri ktorom tvorcovia použili tri herečky ako volavky, sa ukázal ako veľmi efektívny. Za niekoľko dní sa dievčatám ozvali ďalšie stovky mužov.

Niektorí poslali obnažené selfie či doma urobené videá a žiadali dievčatá o to isté. Zarážajúce ostáva, koľko detí, a to nielen dievčat, ale aj chlapcov, na takéto správy aj odpovie. Často pritom ide o deti medzi 11. a 13. rokom.

facebook V SÍTI

 

Veľakrát z nich dospelí muži vylákajú intímne fotografie, a ak sa pokúšajú komunikáciu s nimi po čase prerušiť, vyhrážajú sa deťom tým, že získaný materiál zverejnia na facebooku.

Drvivá väčšina detí sa s takýmto zážitkom nikomu nezverí.

Viete, čo robí na internete vaše dieťa?

Dokument V síti naznačil, že hrozba, že aj vaše dieťa spadne „do siete“ sexuálnych predátorov na internete, je vysoká. V ich prospech, a zároveň v neprospech rodičov, hrá predovšetkým anonymita a vek detí.

Tie ešte nie sú dosť zrelé, aby rozoznali nebezpečenstvo, a zároveň ich rodičia ťažšie ustriehnu. Sú vo veku, keď si žiadajú zvýšenú dôveru a samostatnosť.

Netreba však zabúdať na, že za ich bezpečie naďalej nesú plnú zodpovednosť rodičia. Prípadné škody a zbytočné traumy je neskôr veľmi ťažké naprávať. Najmä ak sa o nich rodičia možno nedozvedia.

 Prečítajte si aj: Mobilom na francúzskych školách odzvonilo, sprísnenie čaká Nemecko aj Česko. Prídu o telefóny aj slovenské deti?

 

Na otázku, ako chrániť bezpečie svojich detí na internete nám odpovedal informatik a otec dvoch detí Matúš (39), ktorý sa spolieha na pevné pravidlá a osvetu.

„Mám dve školopovinné deti, takže otázka ich bezpečnosti sa ma bytostne týka. Na dokument som zvedavý, pozriem si ho aj s nimi. Problém vidím v ľahostajnosti rodičov. Za ich chrbtami, v zavretej detskej izbe alebo za mobilom sa deje sexuálne obťažovanie. Vidím tu aj nedostatočnú osvetu.

Moje vlastné deti môžu používa len spoločný notebook, ktorý máme v obývačke. Nesmú zverejňovať žiadne fotografie ani osobné údaje, za to sa u nás berie telefón.

Deti vedia, že fotky možno zneužiť, aj keď nemajú nevhodný obsah, a že tým môžu ohroziť vlastnú bezpečnosť. Z mojej praxe poznám dosť príbehov, ktoré pred deťmi netajím. Žiaľ, je taká doba, nehrám nivného a hovorím s nimi o tom.“

facebook V SÍTI

 

Rovnako to vníma aj mamička Júlia (34), ktorá má jedenásťročnú dcéru.

„Ako štrnásťročnej mi dával sexuálne návrhy muž po štyridsiatke, ktorému rodičia dôverovali. Vtedy som tomu nerozumela, dnes som šťastná, že sa mi nič nestalo.

Bol sme vychovaní tak, že sa o podobných veciach nehovorilo, a toto som v sebe niesla celé roky. Dodnes o tom vie jediná kamarátka. O svoju dcéru sa po takej skúsenosti veľmi bojím.

Našťastie je vo veku, keď ju baví tanečná, korčule, kamarátky. Hodiny na internetom jej nič nehovoria. Snažím sa, aby ma nevídala, ako sedím za notebookom alebo mobilom, pretože takto nemá vyzerať rodinný žiot.

Do budúcna chceme s manželom zablokovať niektoré stránky a samozrejme, o nebezpečenstve hovoriť. Niektorým sa zdá, že je to zbytočné nafúknutý problém, že sa dnes preháňa. Nie je to tak. Pozrite na mňa, nikto nevie, že som sama takmer bola obeťou. Koľko takých žien je vo vašom okolí?“

Dokument V Síti pripravujú tvorcovia v koprodukcii s Českou televíziou. Na jeho dokončenie založili zbierku prostredníctvom crowdfundingu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
7 tipov ako dostať mačku do auta
08.03.2021   0
Ak mávate hrôzu z toho, že Vašu mačku treba niekam odviesť autom, nie ste sami. Mnohí majitelia šedivejú pri predstave, že opäť budú musieť vziať mačku a navštívíť napr. veterinára...
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.