ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
Vážne veciTechnológie

Facebook is out

 Pavlínka Pavlíková   04.01.2017   2

Facebook je stará škola. Sociálna sieť, kde je všetko a všetci - od lajkujúceho deda po pani učiteľky.

Je to niečo samozrejmé, niečo, ako mať zložku v dokumentoch CIA. Tvoje tresty a výkony. Všetky hlavné dáta - Tu a pokope.

Prepojenie tvojich ľudí, s tými ktorých chcene - nechcene musíš mať v živote. Teda, aspoň na facebooku.

 

Nemusíš ho mať rád, ale potrebuješ ho.

Sú dni, kedy by si sa inak nedozvedela, že zajtra píšeš písomku z geografie, pretože si to spolužiaci odhlasovali vo facebookovej skupine.

Niekedy sa mi zdá, že na FB sa dohodneme na niečom konkrétnom organizovanejšie, ako v triede, kde chalani hrajú futbal s mini-plastovou loptičkou, iní ich natáčajú na snap, další riešia úlohy a zvyšok triedy kontroluje Instagram.  

Teraz a hneď! To je Snapchat a Instagram 

To je to, čo my chceme - Instagram a Snapchat. Niekto by to možno definoval ako "Teraz a hneď" alebo "Pochváliť sa a byť v deji.“  

 

Potrebujeme byť v obraze,

vedieť kde a s kým sú naši priatelia. Či neskôr vidieť ich upravené fotky na instagrame, jáj - tak toto oni dnes robili!

Na snap fotku/video postneš hneď, v tej chvíli keď ju odfotíš - jedno z jeho čarov. Vieš, že človek je na tom mieste práve teraz. T.j. musí mať internet. Alebo to pridá neskôr, ale snap ťa na to upozorní aj s presným časom, kedy to fotil. Neobabreš. 

Dalšie čaro Snapchatu? Filtre!

- psie, mačacie, vílie či desivé - hnusné (veď povedz, kto by chcel mať namiesto očí ústa?), vždy tam objavíš niečo nové. Niečo, čo musíš na sebe vyskúšať a poslať ďalej ostatným. Jednoducho zábava.

 

Nebojíš sa, lebo to zmizne

A najlepšie? Neváhaš, lebo vieš, že príjemca bude mať možnosť foto vidieť najviac len 10 sekúnd. Trošku opak ukladania facebookových dát... "čo na to povie tvoj budúci zamestnávateľ, bu bu buuu".

Nič. Pretože to je len Teraz. Pošlem. Pozrieš. Zmizne.

Kto by nechcel vedieť, kto si ho uložil?

Vychytrálek? Screenshotol si obrazovku (odfotil obrazovku svojho mobilu s fotkou, ktorú som mu poslala)?

Dostanem upozornenie. Priznajme sa, ktorá z nás by nechcela vedieť, kto si uložil jej fotky z FB? Tu to vieme. Tu si dokážeme písať s vedomím, že vieme: správa bola prečítaná a zmizne naveky.

Snap nás neuskladňuje a bol prvý

Na Snapchate nájdeme ešte mnoho takýchto vymožeností. Je to opak uskladňovania informácií o nás samých. Prvenstvo má jasné. Je to prvá sociálna sieť, ktorá je o “in time”, o tom, čo je práve teraz. Facebookový live stream? Instagramová My story? Len závistlivá snaha o kópiu Snapchatu, siete aktuálneho diania.

Musím ale priznať, že My story na Instagrame sa chytila. Ale ak tam máš verejný profil - aj tak nie si ochotný dať tam všetko, napriek vedomiu, že o 24 hodín to zmizne. 

Instagram je hrou s číslami

IG by som nazvala hrou s číslicami. Počítame tam všetko. Hľadáme folowerov (sledovateľov), sledujeme pribúdajúce lajky a komentáre, ktoré budú vždy pod čiarou, budú vyčíslené.

Čosi ako spravodajský účet, máš tam počet, rámiky a fotky, ktoré usporiadavaš, pridávaš nové.

Vytváraš si vlastnú verejnú fotogalériu, ktorá môže o tebe niečo povedať do sveta. Do úvodu- bio - píšu ľudia niečo o sebe, smalíky, aktuálny frajer so srdiečkom, citát niektorého filozofa... Marylin Monroe? Sme si isté dievčatá? ;)

 

Pekné fotky. Až do zdivenia.

Sme schopní prezerať instagram hodiny. Skrolovať profily ľudí. Nechápať nad krásou ich fotiek... ako sa im každá tretia môže hodiť? To fotí zrkadlovou alebo má iphone? Počkaj, opravujem. Jas má na 5 a filter Ombre?

Sledujeme tu californské krásky s perfektnými postavami, fotkami z fitiek a úžasných dovoleniek s modro-priezračnou vodou, vhodnou tak pre morské panny.

Vidíme tu cestovateľov, ruských fotografov s minimalistkými fotkami veľkomiest a najvyšších hôr popretkávanými divou hmlou.. až do zdivenia.

Sme na jednej veľkej lodi. 

Máš tu možnosť byť so všetkými na jednej lodi - na jednom veľkom svetovom oceáne, pardon- Instagrame. Alebo - máš tiež možnosť zostať tam len so svojimi. Občas ťa zvyknú prekvapiť ľudia, u ktorých by si nečakal, že vôbec tušia, že Instagram existuje.

Minule som strážila deti u susedov, prišiel ku mne chlapec a spýtal sa, čo pozerám na mobile, úsmevne som mu povedala že "také fotky" ale on vedel “ved to je instagram!” a už sme sa mali. Áno, aj 10roční chlapci majú Instagram. Kde postujú fotky svojich oblúbených futbalistov či youtuberov..

Znie to blbo-tragicky, ale niečo nás tam spája

Spájajú nás sociálne siete? Spojitosť medzi týmito slovami už bola nájdená, pretože Toto je jedna časť z okolitého sveta. Či už chceme alebo nie, teenagerky sa budú naďalej natáčať tancujúce na hudbu z musica.ly, sú tu další, čo budú postovať fotky nových značkových tenisiek, či rehotať sa na zábavných snapchatových filtroch.

Nie, nežijeme len v tom, ale s tým. So všetkými týmito socálno-sieťovými väzbami, pretože sme tam- všetci naši ľudia sú tam. Všetci sme prepojení.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Ahoj. Som Pavlínka. Keď som sa narodila, moja mama bola taká vydesená, že začala robiť tento web. A teraz, keď už viem písať, začala som sa jej do toho sem tam montovať. A zatiaľ hrám túto redaktorskú vybíjanú z pozícíe - dieťa mojej matky. 

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Zdenka napísané 11.01.2017 09:47

To je veľmi smutné. Nie len to, že je to realita, ale aj to, že sa tým chvália... Ako keby sa bolo čím chváliť. Akoby tým niečo dosiahli... Veľmi sa bojím toho, že decká s takýmito hodnotami a prístupom raz budú riadiť svet.

Kirkuša napísané 06.01.2017 10:34

Odpoved na "mili nasi rodicia..." : "Mile nase deti. Uz FB je hovadina na n-tu ale lepit si co chvila svoje fotky ako nejaky narcis + zaroven sledovat v akych pozach je kedy ktory kamos a lepit si pritom kolaze zvieracie pysky a tymito cinnostami vyplnat den a posielat ich do sveta ako sposob, ktorym davate o sebe vediet je uz fakt ale uplne od veci. Ved vy na to casom prijdete, aspon dufam.." :-)mentár

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.