Vážne veciŠtát pre rodinu

Žiaci budú mať rúška aj v triede minimálne do konca septembra

 redakcia   11.09.2020   0

Keď sa deti vracali do škôl, opatrenie nosiť rúška aj počas vyučovania v triedach pre 2. stupeň a vyššie, malo platiť 2 týždne. Aj to sa voči nariadeniu niektorí rodičia búrili a zvažovali, či dajú deti do škôl.

Na väčšine škôl prebiehali hodiny v pozmenenom, skrátenom režime, aspoň to bola útecha pre školopovinných: vydržať v rúšku do 5. hodiny. Ak sa žiaci tešili, že týmto piatkom si konečne snímu rúško v triede dole, budú musieť vydržať ešte ďalej, minimálne do konca septembra.

Rozhodla tak Pandemická komisia vlády a Konzília odborníkov.

pixabay

 

Rúška v školách sa ukázali ako veľmi efektívne opatrenie, uvádza ministerstvo zdravotníctva, preto

  • sa predlžuje povinnosť nosiť rúška aj v triedach na školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách do konca septembra 2020
  •  v školách na prvom stupni je nosenie rúšok vysoko odporúčané
  •  ostatné podmienky zostávajú v súlade s platným opatrením hlavného hygienika

"Našou zodpovednosťou je, aby sme nezvyšovali riziko prenosu tohto ochorenia na starších a seniorov. Práve nosením rúšok chránime nielen seba, ale i ostatných," vyjadril sa k téme rúšok Marek Krajčí, minister zdravotníctva.

Rúška sú na ochranu, nie na oštaru

Pandemická komisia vychádza z vlastnej skúsenosti, keď mali medzi sebou človeka infikovaného koronavírusom, ale nikto iný sa od neho nenakazil.

"Približne 20 ľudí strávilo spolu asi 8 hodín v jednej miestnosti v úzkom kontakte, ale všetci mali rúška a miestnosť vetrali, a tak znížili riziko nákazy na minimum," píše sa na stránke ministerstva zdravotníctva, ktorý uvádza aj ďalší prípad efektívnosti nosenia rúšok pri predchádzaní nákazy:

"Podobný, ešte rozsiahlejší príklad je zdokumentovaný americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb. Dvaja kaderníci boli infikovaní koronavírom a ich rukami prešlo 139 zákazníkov, s ktorými boli v úzkom kontakte. Všetci mali rúška. Ani jeden z ich zákazníkov sa nenakazil (zo 67 testovaných)."

Závery konzília priniesli vo výsledky aj nové rizikové okresy. 

Červená na mape nie je len Bratislava-Staré mesto, ale všetky jej časti. Červené sú aj tieto okresy: Nitra, Michalovce, Tvrdošín a Stará Ľubovňa.

Oranžové okresy sú: Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou.

Ostatné okresy zatiaľ zelené.

Pandemická komisia v červených a oranžových okresoch s cieľom ochrániť rizikovú skupinu seniorov odporúča:

  • zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti,
  • neorganizovať rodinné oslavy a
  • seniorom nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.