Vážne veciŠtát pre rodinu

Stredné školy sa zatvárajú. Nové opatrenia od 12. októbra

 Kristína Kováčiková   11.10.2020   0

Minister školstva na tlačovej konferencii v nedeľu poďakoval všetkým v školstve, ktorí sa doteraz snažili, aby vzdelávanie na školách mohlo prebiehať. Preto sa podľa neho ocitli od začiatku školského roka iba 4 % žiakov v karanténe.

Nie všetci však podľa ministra boli zodpovední tak, ako sme sa snažili v školstve, a preto vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu prichádzajú nové opatrenia.

Shutterstock

 

Rúška sa sprísňujú

Deti do 3 rokov v jasličkách rúška nosiť nemusia. Čo sa týka MŠ, výrazne sa odporúčajú, pre pani učiteľky sú rúška povinné.

Zmena nastane pri rúškach na prvom stupni, tie budú povinné aj pre tieto deti, nielen pre druhý stupeň. Výnimky sú pre nepočujúcich, autistické a mentálne postihnutia, tie ostávajú (ešte sa budú  špecifikovať).

Fungovanie škôl od 12. októbra

MŠ otvorené a aj naďalej budú fungovať v doterajšom režime, ak sa situácia nezmení.

ZŠ – prvý aj druhý stupeň pokračujú v doterajšom režime s opatreniami, ktoré boli nastavené.

Stredné školy od 12. októbra prechádza na dištančné vzdelávanie až do odvolania. Je dôležité, aby sme sa pripravili na to, že to nebude len na jeden, dva týždne, ako povedal minister.

Minister vyzval študentov, aby necestovali na internáty, lebo sa zatvárajú a nebudú sa mať kde ubytovať. A učiteľov poprosil, aby sa pripravili, že nepôjde len o úlohy, ktoré budú dávať na pár dní, ale aby vzdelávanie prebiehalo čo najviac kvalitne.

Dôvod, prečo sa rozhodli prejsť na online na stredných školách, je obmedzenie mobility študentov - aby necestovali po celom Slovensku. 

Na základných školách ide predsa len o viac ucelené kolektívy, deti spravidla necestujú za školou, zdržiavajú sa viac menej v mieste bydliska. Okrem toho sa minister vyjadril, že chce, aby deti na ZŠ chodili do škôl, čo najviac bude možné - hoci aj so všetkými obmedzeniami.

Krúžková činnosť a stretávanie rôznych žiakov budú zakázané. To sa týka aj exkurzií, výletov, škôl v prírode, lyžiarskych výcvikov.

Od 15. októbra pribudnú ďalšie opatrenia

Rušia sa omše, športové aj kultúrne podujatia, vnútri reštaurácie sa nenajete. Prečítajte si o sprísnených opatreniach od 15. októbra.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.