Vážne veciŠtát pre rodinu

Rodičovský príspevok v roku 2020 môže byť vyšší o 150 eur

 Kristína Kováčiková   24.06.2019   0

Smer-SD prišiel s návrhom novely zákona o rodičovskom príspevku, podľa ktorého by sa zvýšila suma rodičovského príspevku. A to hneď dvojako.

Rodičia, ktorí dnes poberajú rodičovský príspevok vo výške asi 220 eur mesačne, by od januára 2020 poberali rodičovský príspevok vo výške

a) 270 eur mesačne alebo

b) 370 eur mesačne.

Vyšší rodičovský príspevok (370 eur) by patril tým rodičom, ktorí pred rodičovským príspevok poberali materské.

Pre ostatných rodičov Smer navrhuje rodičovský príspevok v nižšej sume (270 eur), čo je polepšenie o 50 eur oproti súčasnej výške rodičovského príspevku.

 

Prepad z materskej na rodičovskú

Cieľom opatrenia má byť podľa Smeru zmiernenie straty príjmu zo zárobkovej činnosti rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa vykonávali zárobkovú činnosť a platili poistné na nemocenské poistenie.

Tento prepad je naozaj obrovský, a to nielen ak hovoríme o rodičoch, ktorí majú nadštandardné príjmy a tiež nadštandardné materské (to je dnes na úrovni čistej mzdy zamestnankyne).

Maximálne materské je vo výške 1390 eur mesačne, priemerná výška materského na Slovensku je cca 639 eur mesačne. Po skončení nároku na materské (spravidla 34 týždňov) dostáva matka rodičovský príspevok vo výške 220 eur mesačne, čo je pokles, ktorý nejde prehliadnuť.

Zvýšenie rodičovského príspevku o 150 eur je lepšou náplasťou, ako ošetriť túto situáciu a zároveň lepšou alternatívou ako nápad predĺžiť podpornú dobu materského na 52 týždňov - nárok na rodičovský príspevok trvá do 3 rokov veku dieťaťa, resp. 6 rokov veku, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Popri rodičovskom príspevku môžu rodičia súčasne pracovať.

K rodičovskému príspevku sa pravdepodobne vrátia aj rodičia, ktorí namiesto neho poberajú príspevok na starostlivosť o dieťa. Ten je vo výške maximálne 280 eur mesačne podľa preukázaných nákladov na starostlivosť (napríklad v jasliach, súkromnej škôlke a pod.).

 

Pracovali alebo nepracovali

Dve úrovne rodičovského príspevku nie sú novinkou. Obdobný model, s rovnako nastavenými pravidlami, sme mali v roku 2010.

Podľa Smeru majú dve rôzne výšky rodičovského príspevku odlíšiť rodičov, ktorí pred nástupom na materskú „pracovali alebo nepracovali,“ čo v sebe nesie skrytý odkaz smerom na rómsku populáciu.

Lenže dotkne sa aj rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa vykonávali zárobkovú činnosť, ale z rôznych dôvodov nesplnili podmienky nároku na materské – to sa odvíja od toho, či bola žena v posledných dvoch rokoch pred pôrodom najmenej 270 dní nemocensky poistená (alebo jej trvala ochranná lehota ku dňu vzniku nároku na materské).

Príklady negatívneho dopadu,

kedy pracujete, ale nemáte nárok na materské, a teda ani na vyšší rodičovský príspevok:

  • Nárok na vyšší rodičovský príspevok nebude mať žena, ktorá bola 10 rokov zamestnaná, dostane v práci výpoveď a otehotnie v čase, keď poberá dávku v nezamestnanosti. Nevznikne jej nárok na materské a bude poberať nižší rodičovský príspevok, ako keby nikdy nepracovala.
  • Nárok na vyšší rodičovský príspevok nebude mať žena, ktorej skončil pracovný pomer počas materskej alebo rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom. Pri tzv. reťazovom pôrode (otehotnie druhýkrát) jej nevznikne nárok na materské, ani na vyšší rodičovský príspevok, ako keby nikdy nepracovala.
  • Nárok na vyšší rodičovský príspevok nebude mať žena živnostníčka, ktorá nemala dostatočne vysoké odvody (jej mesačný príjem nepresiahol 447 eur mesačne) a neplatila si dobrovoľné nemocenské poistenie. Bude poberať nižší rodičovský príspevok, ako keby nikdy nepracovala.
  • Opatrenie sa dotkne aj študentiek, ktoré síce „nepracovali,“ ale štúdiom sa aktívne pripravovali na povolanie. V súčasnosti dobrovoľné nemocenské poistenie nie je nastavené tak, aby zohľadňovalo rôzne životné situácie budúcich mám, pre všetkých platí paušálna suma, a tú si nie všetky študujúce ženy môžu dovoliť.

Pozitívne príklady

Na druhej strane, táto zmena môže pomôcť ženám, ktoré nemajú dobré platové podmienky. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny dopláca ženám, ktorých materské je nižšie ako rodičovský príspevok.

V súčasnosti platí, že ak sa „oprávnenej osobe vypláca za celý kalendárny mesiac materské v sume nižšej, ako je suma rodičovského príspevku, rodičovský príspevok je počas obdobia vyplácania materského v sume určenej ako rozdiel medzi sumou rodičovského príspevku (220 eur) a sumou materského.“

Od budúceho roka by im tak doplácal rodičovský príspevok do sumy 370 eur.

Rodičovský príspevok pre dvojičky a trojičky

Rodičovský príspevok by sa zvýšil aj rodičom dvojičiek a viacerčiat. Ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dve a viac súčasne narodených detí, rodičovský príspevok sa zvyšuje o 25 % na každé dieťa, ktoré sa narodilo súčasne.

Pri vyššom rodičovskom príspevku (370 eur) by rodič dvojičiek dostal rodičovský príspevok vo výške 462,50 eur a rodič trojičiek vo výške 555 eur.

Pri nižšom rodičovskom príspevku (270 eur) by rodič dvojičiek dostal rodičovský príspevok vo výške 337,50 eur a rodič trojičiek vo výške 405 eur.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.