Vážne veciŠtát pre rodinu

Rodičia škôlkarov môžu poberať OČR aj v lete, školáci nie

 Kristína Kováčiková   17.06.2020   0

Zatiaľ čo rodičia školákov sa najneskôr s posledným dňom školského roka rozlúčia s pandemickým ošetrovným, počas letných mesiacov ho budú môcť aj naďalej poberať rodičia škôlkarov.

Tieto zariadenia idú v odlišnom režime ako školy a nie sú v období od 1. júla do 31. augusta zavreté na základe školského zákona.

 

„Detské jasle a materské školy zostávajú aj v letných mesiacoch uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu. Iba školy sú uzatvorené zo zákona. Z uvedeného dôvodu rodičia neškolopovinných detí budú mať nárok na ošetrovné aj v letných mesiacoch,“ hovorí Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Škôlkarom ostáva pandemické ošetrovné

Za obvyklých okolností – mimo pandémie – môžu rodičia škôlkarov poberať ošetrovné napríklad vtedy, keď je škôlka zavretá na základe rozhodnutia riaditeľa MŠ z dôvodu dezinfekcie, či z prevádzkových dôvodov.

„Táto výnimka platí mimo krízovej situácie, nie počas poskytovania pandemického ošetrovného,“ upresňuje Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Rodičia škôlkarov sú vo výhode

Nasledujúce mesiace budú môcť poberať ošetrovné rodičia detí, ktoré sa nedostali do škôlky z kapacitných dôvodov alebo tí, ktorí nedali dieťa do zariadenia kvôli obave o jeho zdravie. Sociálna poisťovňa nebude skúmať, prečo dieťa nenavštevuje zariadenie.

 „Podľa platných právnych predpisov sa v krízovej situácii považujú škôlka a detské jasle za uzavreté aj v prípade, ak po ich otvorení zákonný zástupca dieťaťa neprejaví záujem o návštevu tohto zariadenia. Je pritom bezpredmetné z akého dôvodu zriaďovateľ zariadenie uzatvoril a či ho otvoril,“ vysvetľuje Peter Višváder.

Nárok na ošetrovné by mal trvať aj v prípade, keď sa škôlka zatvorí z prevádzkových dôvodov na základe rozhodnutia riaditeľa MŠ.

Rodičom školákov ošetrovné nedajú

„Deti do 11 rokov - ich rodičia - nebudú mať nárok na OČR,“ vysvetľuje Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Nárok vznikne iba za „klasických okolností: „V prípade, že budú choré a lekár vystaví diagnózu a budú potrebovať ošetrovanie, majú nárok podľa štandardného režimu, teda na 10 dní OČR, ale ako uvádzam,  s lekárskym potvrdením.

Viem, že sa to rodičom nebude páčiť, ale nie je to vec Sociálnej poisťovne. Na ňu sa hnevať nemôžu, pretože Sociálna poisťovňa postupuje - musí postupovať - podľa zákonov. Nemôže veci meniť. Na to by musela prísť novela zákona podľa ktorej by sme postupovali alebo v tejto situácii ešte by to mohlo zvrátiť usmernenie z krízového štábu,“ hovorí Višváder.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Musí novorodenec plakať?
11.08.2020   0
Narodenie je pre dieťa šok. Ako sa dá popôrodný šok zmierniť?
Vaginálny pôrod ako rizikový faktor inkontinencie?
11.08.2020   0
Vaginálny pôrod má na svedomí výrazné morfologické zmeny panvového dna. Zmeny a ich dopad súvisia najmä s vekom ženy, kedy vchádza do svojej prvej gravidity.
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
babetko
Ako pôsobí reč dospelých na vývin reči detí
15.08.2020   0
Teórie o vývine detskej reči nie sú jednotné, no zhodujú sa na kľúčových prvých troch rokoch života dieťaťa. Rodičia však s deťmi hovoria málo.
Horúca téma: prehriatie u detí
14.08.2020   0
Pre malé deti sú letné horúčavy naozaj nebezpečné. Nemajú totiž ešte vyvinuté termoregulačné mechanizmy a prehriatie alebo úpal sa u nich dostavia oveľa rýchlejšie ako u dospelých
Ako upratať spolu hračky a zahrať sa pri tom
13.08.2020   0
Potrebujeme upratať ... ... a strašne sa nám nechce. Môžete sa skúsiť zahrať.
detské choroby
Sezóna paliny a ambrózie ohrozuje alergikov
12.08.2020   0
August a september sú mesiace, kedy je pre mnohých alergikov veľmi nebezpečné intenzívne kvitnutie ambrózie a paliny (celá ich peľová sezóna trvá od júla do októbra).
Kožná pleseň nôh
07.08.2020   0
Mykóza pokožky nôh, inak označovaná ako „atletická noha“ alebo interdigitálna kandidóza (medziprstná) je stav, kedy postihnutý pociťuje silné svrbenie. Na koži nemusia byť viditeľné iné známky postihnutia plesňou (olupovanie, začervenanie).
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
zvery
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   0
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   1
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.