Vážne veciŠtát pre rodinu

Rodičia škôlkarov môžu poberať OČR aj v lete, školáci nie

 Kristína Kováčiková   17.06.2020   0

Zatiaľ čo rodičia školákov sa najneskôr s posledným dňom školského roka rozlúčia s pandemickým ošetrovným, počas letných mesiacov ho budú môcť aj naďalej poberať rodičia škôlkarov.

Tieto zariadenia idú v odlišnom režime ako školy a nie sú v období od 1. júla do 31. augusta zavreté na základe školského zákona.

 

„Detské jasle a materské školy zostávajú aj v letných mesiacoch uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu. Iba školy sú uzatvorené zo zákona. Z uvedeného dôvodu rodičia neškolopovinných detí budú mať nárok na ošetrovné aj v letných mesiacoch,“ hovorí Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Škôlkarom ostáva pandemické ošetrovné

Za obvyklých okolností – mimo pandémie – môžu rodičia škôlkarov poberať ošetrovné napríklad vtedy, keď je škôlka zavretá na základe rozhodnutia riaditeľa MŠ z dôvodu dezinfekcie, či z prevádzkových dôvodov.

„Táto výnimka platí mimo krízovej situácie, nie počas poskytovania pandemického ošetrovného,“ upresňuje Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Rodičia škôlkarov sú vo výhode

Nasledujúce mesiace budú môcť poberať ošetrovné rodičia detí, ktoré sa nedostali do škôlky z kapacitných dôvodov alebo tí, ktorí nedali dieťa do zariadenia kvôli obave o jeho zdravie. Sociálna poisťovňa nebude skúmať, prečo dieťa nenavštevuje zariadenie.

 „Podľa platných právnych predpisov sa v krízovej situácii považujú škôlka a detské jasle za uzavreté aj v prípade, ak po ich otvorení zákonný zástupca dieťaťa neprejaví záujem o návštevu tohto zariadenia. Je pritom bezpredmetné z akého dôvodu zriaďovateľ zariadenie uzatvoril a či ho otvoril,“ vysvetľuje Peter Višváder.

Nárok na ošetrovné by mal trvať aj v prípade, keď sa škôlka zatvorí z prevádzkových dôvodov na základe rozhodnutia riaditeľa MŠ.

Rodičom školákov ošetrovné nedajú

„Deti do 11 rokov - ich rodičia - nebudú mať nárok na OČR,“ vysvetľuje Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Nárok vznikne iba za „klasických okolností: „V prípade, že budú choré a lekár vystaví diagnózu a budú potrebovať ošetrovanie, majú nárok podľa štandardného režimu, teda na 10 dní OČR, ale ako uvádzam,  s lekárskym potvrdením.

Viem, že sa to rodičom nebude páčiť, ale nie je to vec Sociálnej poisťovne. Na ňu sa hnevať nemôžu, pretože Sociálna poisťovňa postupuje - musí postupovať - podľa zákonov. Nemôže veci meniť. Na to by musela prísť novela zákona podľa ktorej by sme postupovali alebo v tejto situácii ešte by to mohlo zvrátiť usmernenie z krízového štábu,“ hovorí Višváder.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?