Vážne veciŠtát pre rodinu

Rodičia škôlkarov môžu poberať OČR aj v lete, školáci nie

 Kristína Kováčiková   17.06.2020   0

Zatiaľ čo rodičia školákov sa najneskôr s posledným dňom školského roka rozlúčia s pandemickým ošetrovným, počas letných mesiacov ho budú môcť aj naďalej poberať rodičia škôlkarov.

Tieto zariadenia idú v odlišnom režime ako školy a nie sú v období od 1. júla do 31. augusta zavreté na základe školského zákona.

 

„Detské jasle a materské školy zostávajú aj v letných mesiacoch uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu. Iba školy sú uzatvorené zo zákona. Z uvedeného dôvodu rodičia neškolopovinných detí budú mať nárok na ošetrovné aj v letných mesiacoch,“ hovorí Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Škôlkarom ostáva pandemické ošetrovné

Za obvyklých okolností – mimo pandémie – môžu rodičia škôlkarov poberať ošetrovné napríklad vtedy, keď je škôlka zavretá na základe rozhodnutia riaditeľa MŠ z dôvodu dezinfekcie, či z prevádzkových dôvodov.

„Táto výnimka platí mimo krízovej situácie, nie počas poskytovania pandemického ošetrovného,“ upresňuje Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Rodičia škôlkarov sú vo výhode

Nasledujúce mesiace budú môcť poberať ošetrovné rodičia detí, ktoré sa nedostali do škôlky z kapacitných dôvodov alebo tí, ktorí nedali dieťa do zariadenia kvôli obave o jeho zdravie. Sociálna poisťovňa nebude skúmať, prečo dieťa nenavštevuje zariadenie.

 „Podľa platných právnych predpisov sa v krízovej situácii považujú škôlka a detské jasle za uzavreté aj v prípade, ak po ich otvorení zákonný zástupca dieťaťa neprejaví záujem o návštevu tohto zariadenia. Je pritom bezpredmetné z akého dôvodu zriaďovateľ zariadenie uzatvoril a či ho otvoril,“ vysvetľuje Peter Višváder.

Nárok na ošetrovné by mal trvať aj v prípade, keď sa škôlka zatvorí z prevádzkových dôvodov na základe rozhodnutia riaditeľa MŠ.

Rodičom školákov ošetrovné nedajú

„Deti do 11 rokov - ich rodičia - nebudú mať nárok na OČR,“ vysvetľuje Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Nárok vznikne iba za „klasických okolností: „V prípade, že budú choré a lekár vystaví diagnózu a budú potrebovať ošetrovanie, majú nárok podľa štandardného režimu, teda na 10 dní OČR, ale ako uvádzam,  s lekárskym potvrdením.

Viem, že sa to rodičom nebude páčiť, ale nie je to vec Sociálnej poisťovne. Na ňu sa hnevať nemôžu, pretože Sociálna poisťovňa postupuje - musí postupovať - podľa zákonov. Nemôže veci meniť. Na to by musela prísť novela zákona podľa ktorej by sme postupovali alebo v tejto situácii ešte by to mohlo zvrátiť usmernenie z krízového štábu,“ hovorí Višváder.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...