Vážne veciŠtát pre rodinu

Prídavok na dieťa 50 eur, pre prvákov 110 eur?

 Kristína Kováčiková   21.09.2022   0

Poslanci dnes posunuli do druhého čítania návrh zákona o prídavku na dieťa, podľa ktorého sa má prídavok na dieťa zvýšiť na 50 eur mesačne pre každé dieťa.

Návrh takisto počíta so znovuzavedením jednorazového zvýšeného prídavku pre deti, ktoré nastúpia do prvého ročníka základnej školy. Ten by mal byť v sume 110 eur.

Shutterstock

 

40 eur alebo 50 eur prídavok na dieťa?

Návrh zákona, ktorý predložili poslanci Petra Krištúfková a Jozef Hlinka, počíta s tým, že prídavok na dieťa bude ešte o 10 eur vyšší, ako suma schválená zákonom z dielne ministra financií.

Sporný zákon, na základe ktorého sa mal prídavok plošne zvýšiť z aktuálnych 30 eur na 40 eur mesačne, je na Ústavnom súde, pretože bol prijatý v zrýchlenom legislatívnom konaní. 

Matovičov nový zákon o krúžkovnom navyše nebude možné ani od januára 2023 zrealizovať, za čo viní stranu SaS, ktorá už nie je súčasťou koalície, a najmä jej bývalého ministra školstva.

Minister financií sa však už nechal počuť, že 60 eur na krúžky budú rodičom vyplácať v hotovosti, prídavky chce zvýšiť na 60 eur a daňový bonus až do 140 eur. Prečítajte si aj: 60 eur na krúžky dostanú rodičia v hotovosti, odkazuje Matovič.

Poslanci za Sme rodina ho však so svojim návrhom predbehli a dávajú do nápravy aj zrušenie jednorazového zvýšenia prídavku pre rodičov prvákov.

Prídavky pre prvákov 110 eur

Návrhu zákona o o financovaní voľného času dieťaťa s účinnosťou od 1.1.2023 zrušil zvýšený jednorazový prídavok pri nástupe do 1. ročníka ZŠ - tohtoroční prváci ho mali dostať naposledy.

Ak by však tento zákon prešiel, rodičia prvákov by o vyšší prídavok za mesiac, kedy ich deti nastúpia do školy, neprišli a dostali by jednorazovo 110 eur.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)
27.09.2022   10
Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku? Musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa alebo môžem súčasne poberať obidve dávky, materské, aj rodičovský príspevok?
Prečo ženy utekajú rodiť za hranice?
23.09.2022   0
Záujem o pôrody mimo Slovenska rastie. Prečo sa ženy rozhodujú "utiecť" rodiť do zahraničia?
Bola som sebecká, lebo som sa rozhodla donosiť choré dieťa
20.09.2022   1
Som naivná, nezodpovedná, ale hlavne sebecká, lebo svoje dieťa vedome odsudzujem na život, ktorý nikdy nebude plnohodnotný.
babetko
Aktivity na rozvoj hrubej motoriky
27.09.2022   0
Deťom treba vysokú mieru pohybových aktivít. A treba ich aj správne motivovať. Čím častejšie dieťa dané aktivity robí, tým viac sa v nich zdokonaľuje. To sa týka aj hrubej motoriky.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
22.09.2022   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
detské choroby
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
27.09.2022   2
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?
18.09.2022   0
Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
16.09.2022   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
auto
Bezpečnostný pás pre tehotné
23.09.2022   0
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný.
Keby si mohla Mária Montessori vybrať, určite by jazdila na Megane E-TECH Electric
22.09.2022   0
Elektrický Megane je výchovné auto, z ktorého plynie morálne ponaučenie.
Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia
11.09.2022   0
Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.