Práva a výhody manželov: dedenie a vdovský dôchodok

Kristína Kováčiková 0

Čoraz viac párov uprednostňuje faktické spolužitie pred manželstvom, no nie je to až tak výhodné. V porovnaní s manželom (manželkou) je druh (družka) chránený vždy slabšie.

Týka sa to napríklad aj dedičských práv, nároku na voľno z práce pri úmrtí partnera, či vdovského/vdoveckého dôchodku.

shutterstock

Voľno v práci pri úmrtí manžela

V prípade úmrtia manžela má zamestnanec nárok na dlhšie pracovné voľno ako zamestnanec, ktorý žil v jednej domácnosti s druhom/družkou. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno pri úmrtí rodinného príslušníka, a to:

1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,

2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb.

Dedenie po manželovi

Ak poručiteľ nezanechá závet, dedí sa podľa zákona. V prvej skupine dedia deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Deti môžu dediť aj samostatne: ak nemal poručiteľ manžela, dediť budú v tejto skupine iba deti. Celé dedičstvo pripadne deťom poručiteľa a druh/družka zo zákona nedostane nič.

Ak poručiteľ nemal deti, ktoré by po ňom mohli dediť, nastupuje druhá skupina dedičov zo zákona: dedí manžel, poručiteľovi rodičia a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

 

Ochrana osobnosti po smrti manžela

Každý človek má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

Po smrti fyzickej osoby patrí uplatňovať právo na ochranu jeho osobnosti manželovi a deťom, a ak ich niet, jeho rodičom. Druh/družka takéto právo nemá.

Vdovský/vdovecký dôchodok

Vdovský, resp. vdovecký dôchodok je dôchodková dávka, ktorá sa za podmienok ustanovených zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov poskytuje zo starobného poistenia alebo z invalidného poistenia.

Účelom vdovského/vdoveckého dôchodku je zabezpečiť ovdovelému manželovi príjem v prípade úmrtia manžela/manželky. O vdovský/vdovecký dôchodok si nemôže požiadať druh/družka.

Mohlo by vás zaujímať: 13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným

* Zákon o rodine. Komentár: Bronislava Pavelková. C.H.Beck

Ďalšie články zo série:

Práva a výhody manželov: vyživovacia povinnosť a právo na bývanie (2)

Práva a výhody manželov: spoločné priezvisko a majetok (1)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár