Vážne veciŠtát pre rodinu

Povinnosti študentov po ukončení vysokej školy

 Kristína Kováčiková   23.05.2019   3

Thinkstock

 

Počas vysokoškolského štúdia až do poslednej štátnice

Študenti nemajú povinnosť oznamovať svojej Zdravotnej poisťovni vznik alebo zánik štúdia na strednej/vysokej škole.

Ak študent po skončení strednej školy bude v tom istom roku pokračovať v štúdiu na vysokej škole, je poistencom štátu aj v období prázdnin do zápisu na vysokú školu a poistné na zdravotné poistenie za neho platí štát.

Štát platí poistné za študenta denného alebo externého štúdia do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa (t. j. do získania titulu „Ing.“, „Ing. Arch.“, „MUDr.“, „MDDr.“, „MVDr.“, „Mgr.“, „Mgr. Art.“) najdlhšie do 26 rokov veku.

Štát platí poistné aj za študenta do 30 rokov veku, ale podmienkou je, že študuje denne (neplatí pre externé štúdium) a ešte nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a to až do vykonania štátnej záverečnej skúšky druhého stupňa.

Ak študent pokračuje z prvostupňového štúdia na druhostupňovom štúdiu VŠ, štát platí poistné na zdravotné poistenie aj v období medzi skončením prvostupňového štúdia a zápisom na druhostupňové štúdium.

Koniec štúdia na vysokej škole

Za poistenca štátu sa študent považuje až do dňa vykonania štátnej záverečnej skúšky, čo je zároveň deň ukončenia štúdia na vysokej škole. Pozor, netreba si to mýliť s promóciami, študentom prestáva byť už dňom, kedy zložil poslednú štátnu záverečnú skúšku.

Absolvent vysokoškolského štúdia druhého stupňa (napr. magister, inžinier...) je poistencom štátu aj v období prázdnin, ak pokračuje a zapíše sa v tom istom roku na doktorandské štúdium dennou formou.

Ak sa po absolvent VŠ po štátniciach nezamestná, nezačne podnikať, ani sa nezaeviduje na úrade práce, od nasledujúceho dňa po vykonaní záverečnej skúšky bude evidovaný ako samoplatiteľ a má povinnosť sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni vypísaním tlačiva Oznámenie poistenca/platiteľa poistného.

Thinkstock

 

Prerušenie štúdia a zdravotné poistenie

Ak študent preruší štúdium, nie je už poistencom štátu, za ktorého platí poistné na zdravotné poistenie štát. Výnimkou je prerušenie štúdia zo zdravotných dôvodov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu, čo musí potvrdiť ošetrujúci lekár. V takomto prípade osoba ostáva poistencom štátu a poistné na zdravotné poistenie si platiť sama nemusí.

Ak sa študent po prerušení štúdia zamestná, vznik pracovného pomeru oznámi jeho zamestnávateľ, ktorý za neho platí poistné. Ak sa nezamestná, ale zaeviduje na Úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, platí za neho poistné na zdravotné poistenie štát a oznámi nám to Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ak študent preruší štúdium z iných dôvodov ako pracovných a nezaeviduje sa na Úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, je podľa VŠZP potrebné, aby priniesol do zdravotnej poisťovne doklad o prerušení štúdia do 8 dní, súčasne je potrebné oznámiť nového platiteľa poistného na obdobie prerušenia štúdia.

Nakoľko študent počas prerušenia štúdia nie je poistencom štátu, musí si platiť preddavky na poistné ako samoplatiteľ v povinnej minimálnej sume, ak nie je zamestnancom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo nie je poistencom štátu z iného dôvodu.

Minimálny preddavok na poistné na zdravotné poistenie v roku 2019 je pre samoplatiteľa mesačne 66,78.

Doktorandské štúdium

Za študenta doktorandského štúdia je platiteľom poistného štát za podmienok, že doktorand

  • študuje v dennej forme štúdia,
  • celková dĺžka jeho štúdia neprekročila štandardnú dĺžku doktorandského študijného programu
  • doktorand nezískal už vysokoškolské štúdium tretieho stupňa
  • a nedovŕšil vek 30 rokov.

Všetky podmienky musia byť splnené súčasne. Ak niektorú z uvedených podmienok doktorand nespĺňa, musí si platiť poistné sám (ak nie je zamestnancom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo osobou, za ktorú platí poistné štát z iného dôvodu).

Doktorandské štúdium sa ukončuje dňom obhajoby dizertačnej práce. Od nasledujúceho dňa si absolvent doktorandského štúdia platí poistné ako samoplatiteľ, ak sa nezaeviduje na úrade práce, nezačne podnikať alebo sa nezamestná.

Zdroj: ÚPSVaR, VšZP, ZP Dôvera

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Dalibor Galo napísané 29.05.2019 11:34

Dobrý deň.

Chcel by som Vás požiadať o radu. Dcéra bude mať štátnu záverečnú skúšku 3.6.2019. Ďalej chce pokračovať v dennom doktorandskom štúdiu. Lenže to začína, predpokladám, až v septembri. No a teraz neviem, čo v tom medziobdobí. Asi by sa mala buď zamestnať na 3 mesiace (neviem ale kto ju na 3 mesiace zamestná), alebo sa prihlási na úrad práce, ale to zas nemôže odrobiť viac ako 40 dní s mesačnou hrubou mzdou 205 € v hrubom.

Ďakujem, prajem pekný deň,

Dalibor Galo

Renata napísané 28.05.2019 14:51

Zdravím,

ak som správne pochopila, študent po skončení 1.stupňa VŠ, ktorý pokračuje na 2.stupni VŠ ostáva študentom a má nárok na študentský lístok, či brigádu ako študent cez leto? Ďakujem

Eva napísané 27.05.2019 21:25

Prosím vás, platí toto aj pre štúdium v zahraničí?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.