Po kontakte s pozitívnym sa skracuje karanténa na 5 dní

redakcia 0

Od 25. januára platí nová vyhláška ÚVZ SR, ktorá dopĺňa niektoré príznaky COVID-19, skracuje dĺžku domácej izolácie pozitívnej osoby, aj dĺžku domácej karantény osoby, ktorá bola v kontakte s chorým na covid-19.

Izolácia osoby pozitívnej na COVID-19 alebo karanténa osoby po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19, ktorá nebola ku dňu účinnosti tejto vyhlášky ukončená, sa ukončuje podľa doterajších predpisov.

To znamená, že každý, kto bol pozitívny ešte pred 25. januárom, resp. osoba, ktorá bola v úzkom kontakte s pozitívnou osobou, ostáva v izolácii alebo v karanténe 10 dní.

Shutterstock

Príznaky COVID-19

Po novom patrí medzi klinické príznaky covid-19:

  • zvýšená telesná teplota nad 37°C, 
  • kašeľ, 
  • nočné potenie,
  • únava, 
  • bolesti hrdla,
  • bolesti hlavy, 
  • dýchavičnosť, 
  • strata chuti alebo strata čuchu, 
  • črevné a zažívacie problémy, 
  • pocit upchatého nosa.

Všetky osoby, ktoré majú niektorý z týchto príznakov, musia zostať v izolácii, a to bez ohľadu na to, či sú očkované, neočkované, či po prekonaní covid-19.

Kto je pozitívna osoba

Za pozitívnu sa považuje osoba po doručení výsledkov RT-PCR, LAMP, antigénového testu, ako aj Point of care testu (PoCT) a rovnako aj osoba po domácom antigénovom teste, ktorý však musí posúdiť jej všeobecný lekár.

Pri antigénovom, LAMP, PoCT i samoteste už nie je potrebné, aby pozitivitu potvrdil následne PCR test. Je to tak preto, že sa očakáva vysoký nárast počtu pozitívnych osôb a nebude dostatok PCR testov, ani personálu v laboratóriách.

Kto je úzky kontakt pozitívnej osoby

Úzky kontakt je kontakt osoby s osobou pozitívnou na ochorenie, ak pri tomto kontakte nemali prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 a:

  • osoby boli v priamom fyzickom kontakte, alebo
  • osoby boli od seba vo vzdialenosti menšej ako 2 metre dlhšie ako 5 minút, alebo
  • osoby boli v interiérovom alebo inak uzatvorenom priestore dlhšie ako 5 minút, alebo
  • osoby cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako 5 minút.

Obdobie úzkeho kontaktu sa počíta 2 dni pred odberom pozitívnej vzorky alebo od objavenia sa príznakov u pozitívnej osoby, ktorá je blízkym kontaktom.

Shutterstock

Izolácia pozitívnej osoby je 5 dní

Dĺžka domácej izolácie pozitívnej osoby sa skracuje z 10 dní na 5. Päť dní počítame od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom.

Aby sa mohla izolácia ukončiť po 5 dňoch, počas posledných 24 hodín tejto 5-dňovej izolácie sa u chorej osoby nesmú vyskytnúť príznaky, ktoré jej znemožňujú pracovnú činnosť, napríklad vysoká teplota, črevné a zažívacie problémy.

O týchto príznakoch rozhoduje ošetrujúci lekár po individuálnom posúdení zdravotného stavu pacienta.

Izolácia pozitívnej osoby sa týka aj tých, ktorí sú zaočkovaní alebo COVID-19 prekonali.

Nasledujúcich 5 dní po ukončení domácej izolácie musí osoba, ak je staršia ako 6 rokov, nosiť na verejnosti 5 dní respirátor FFP2, a to aj v exteriéri, ak je od inej osoby vzdialená viac ako 2 metre. Deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť namiesto respirátoru rúško.

Ak sa počas posledných 24 hodín z času päťdňovej izolácie vyskytli u osoby klinické príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť, izoláciu ukončuje jej ošetrujúci lekár. 

Úzky kontakt je v karanténe 5 dní

V prípade neočkovanej osoby a zaočkovanej osoby bez posilňujúcej dávky, ak od zaočkovania uplynulo viac ako 9 mesiacov, trvá izolácia po kontakte s pozitívnou osobou 5 dní, ak sa počas posledných 24 hodín u osoby nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť. 

Vykonanie PCR testu na 5. deň už nie je potrebné pri každom úzkom kontakte, len ak o tom rozhodne ošetrujúci lekár.

Po ukončení času karantény je osoba staršia ako 6 rokov povinná mať na verejnosti po obdobie 5 dní prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu a dodržiavať hygienu rúk; deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško.

Ak sa počas 5-dňovej karantény vyskytnú u osoby príznaky ochorenia, o ďalšom postupe rozhodne všeobecný lekár.

Výnimka z karantény

Do karantény nemusia ísť zaočkované osoby s posilňujúcou dávkou, osoby, ktoré boli zaočkované pred nie viac ako 9 mesiacmi a osoby, ktoré prekonali covid-19 pred menej ako 180 dňami, pokiaľ nemajú klinické príznaky ochorenia. Karanténa vtedy nie je povinná.

Na verejnosti však musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie 7 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou (a to aj v prípade, ak sa od ostatných osôb v exteriéri nachádzajú viac ako 2 metre); deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško).

Tieto osoby však zostávajú v karanténe, sa u nich vyskytol čo i len jeden z klinických príznakov COVID-19, ak ošetrujúci lekár posúdi u tejto osoby karanténu ako potrebnú (to môže byť pre zreteľahodné epidemiologické dôvody, ktorými sú napríklad dlhodobý úzky kontakt s pozitívnou osobou, ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku).

»»»»»» Prečítajte si aj: Pozitívny spolužiak, celá trieda v karanténe a čo rodičia a učitelia?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár