Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemické ošetrovné počas letných prázdnin

 Kristína Kováčiková   20.04.2020   0

Ak ste rodič, ktorý si aktuálne čerpá pandemické ošetrovné, určite vám napadlo, či budete mať nárok na OČR cez letné prázdniny, ak by situácia trvala ešte niekoľko mesiacov. Tento inštitút za obvyklých okolností – ak dieťa nie je choré – inak nie je možné počas letných mesiacov využiť.

Je len na rodičovi, ako prázdniny zorganizuje, pričom musí počítať, že dieťa má dvakrát viac voľna ako rodič dovolenky.

Rodičia sa môžu prestriedať po týždňoch a oželieť spoločnú dovolenku ako rodina, čo však neprichádza do úvahy, ak ste jednorodič. Môžete deťom zaplatiť denný tábor alebo poprosiť starých rodičov. Nie však v čase pandémie, kedy sú zakázané hromadné akcie a stopku má aj návšteva babky s dedkom, pretože tí sú najzraniteľnejšou skupinou, ktorú je treba chrániť.

Ako to bude počas korona-leta?

Shutterstock

 

Rozhodnutie alebo zákon?

Rodičia spravidla nemajú nárok na ošetrovné (OČR) počas školských prázdnin, ak je dieťa zdravé. Školy sú v období od 1. júla do 31. augusta zavreté na základe školského zákona.

Iná situácia je, ak sú školy a škôlky počas školského roka zatvorené na základe rozhodnutia:

  • Počas školského roka si môže rodič požiadať o ošetrovné aj na zdravé dieťa (do 10 rokov veku), napríklad ak riaditeľ školy udelí riaditeľské voľno (môže max 3 dni po sebe).
  • Typickým príkladom „rozhodnutia“ sú chrípkové prázdniny, keď o zavretí školy, resp. karanténnych opatreniach, rozhodne príslušný úrad.
  • Rodič škôlkara môže čerpať ošetrovné v letných mesiacoch, ak je MŠ uzatvorená z dôvodu dezinfekcie prostredia a hračiek alebo z prevádzkových dôvodov na základe rozhodnutia riaditeľa MŠ.

Inak počas „obyčajných“ prázdnin (ktoré sú určené zo zákona), rodič nemôže čerpať ošetrovné na zdravé dieťa. Ak však dieťa ochorie, vtedy si môže požiadať o ošetrovné aj cez prázdniny.

Ošetrovné počas krízovej situácie

V súvislosti s pandémiou koronavírusu bola prijatá novela zákona o sociálnom poistení, ktorá upravuje čerpanie tzv. pandemického ošetrovného.

Pandemické ošetrovné je ošetrovné (OČR) počas krízového obdobia v súvislosti s koronavírusom, teda počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.

Počas krízovej situácie - od 12. marca 2020 do jej skončenia – vzniká nárok na ošetrovné, ak rodič dieťaťa

a) osobne a celodenne ošetruje dieťa do dovŕšenia šestnásteho roku veku, ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou,

alebo

b) splnil podmienky nároku na ošetrovné podľa § 39 ods. 1 písm. b), a to sú nasledovné:

ak sa stará o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku, alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia,

predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu alebo

fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

Dostávame sa zase k podmienke, že nárok na ošetrovné na zdravé dieťa vzniká vtedy, ak je škola, resp. predškolské zariadenie, ktoré dieťa navštevuje, zatvorené na základe príslušného orgánu. V tomto prípade na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zatvorené školy cez prázdniny

Krízová situácia môže trvať aj počas letných prázdnin. Lenže vtedy nebude naplnená podmienka zatvorenia školy, resp. školského zákona na základe rozhodnutia (od 1. júla do 31. augusta sú školy zatvorené podľa školského zákona).

Rodičia by si teoreticky mohli žiadať o ošetrovné, použijúc ustanovenie § 293er ods. 3, písm. a), podľa ktorého má poistenec nárok na ošetrovné, ak „osobne a celodenne ošetruje dieťa do dovŕšenia šestnásteho roku veku, ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou.“ Pediater by potvrdil, že dieťa nemôže byť doma samé.

Sociálna poisťovňa ale na svojej stránke uvádza aj pri tejto vekovej kategórii - dieťa od dovŕšenia 11. roku veku po dovŕšenie 16. roku veku – nespôsobilé mentálne alebo fyzicky samé sa o seba postarať – potrebné potvrdenie lekára/pediatra (lekár vyhodnotí, či sa dieťa o seba nevie postarať), podmienku „ak bolo rozhodnutím príslušných úradov uzavreté školské zariadenie.“

A to zvádza k úvahe, že sa s pandemickým ošetrovným počas prázdnin moc nepočíta.

Nevieme, dokedy bude trvať krízová situácia. Ak by však malo platiť vyjadrenie, že sa deti už tento školský rok nevrátia do školy, potom by bolo na mieste „ošetriť“ aj letné prázdniny pre rodičov, ktorí posledné týždne robia popri svojej práci alebo za 55 % platu v podobe OČR domácu školu svojim deťom a už teraz nevládzu bez nároku na dovolenku na zotavenie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
babetko
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
detské choroby
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?