Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemické ošetrovné počas letných prázdnin

 Kristína Kováčiková   14.06.2020   0

Ak ste rodič, ktorý si aktuálne čerpá pandemické ošetrovné, možno vám napadlo, či budete mať nárok na OČR cez letné prázdniny. Tento inštitút za obvyklých okolností – ak dieťa nie je choré – inak nie je možné počas letných mesiacov využiť.

Je len na rodičovi, ako prázdniny zorganizuje, pričom musí počítať, že dieťa má dvakrát viac voľna ako rodič dovolenky. Rodičia sa môžu prestriedať po týždňoch a oželieť spoločnú dovolenku ako rodina, čo však neprichádza do úvahy, ak ste jednorodič.

Môžete deťom zaplatiť denný tábor - tie už sú povolené - alebo poprosiť starých rodičov.

Shutterstock

 

Rozhodnutie alebo zákon?

Rodičia spravidla nemajú nárok na ošetrovné (OČR) počas školských prázdnin, ak je dieťa zdravé. Školy sú v období od 1. júla do 31. augusta zavreté na základe školského zákona.

Iná situácia je, ak sú školy a škôlky počas školského roka zatvorené na základe rozhodnutia:

  • Počas školského roka si môže rodič požiadať o ošetrovné aj na zdravé dieťa (do 10 rokov veku), napríklad ak riaditeľ školy udelí riaditeľské voľno (môže max 3 dni po sebe).
  • Typickým príkladom „rozhodnutia“ sú chrípkové prázdniny, keď o zavretí školy, resp. karanténnych opatreniach, rozhodne príslušný úrad.
  • Rodič škôlkara môže čerpať ošetrovné v letných mesiacoch, ak je MŠ uzatvorená z dôvodu dezinfekcie prostredia a hračiek alebo z prevádzkových dôvodov na základe rozhodnutia riaditeľa MŠ.

Inak počas „obyčajných“ prázdnin (ktoré sú určené zo zákona), rodič nemôže čerpať ošetrovné na zdravé dieťa. Ak však dieťa ochorie, vtedy si môže požiadať o ošetrovné aj cez prázdniny.

Ošetrovné počas krízovej situácie

V súvislosti s pandémiou koronavírusu bola prijatá novela zákona o sociálnom poistení, ktorá upravuje čerpanie tzv. pandemického ošetrovného.

Pandemické ošetrovné je ošetrovné (OČR) počas krízového obdobia v súvislosti s koronavírusom, teda počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.

Počas krízovej situácie - od 12. marca 2020 do jej skončenia – vzniká nárok na ošetrovné, ak rodič dieťaťa

a) osobne a celodenne ošetruje dieťa do dovŕšenia šestnásteho roku veku, ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou,

alebo

b) splnil podmienky nároku na ošetrovné podľa § 39 ods. 1 písm. b), a to sú nasledovné:

ak sa stará o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku, alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia,

predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu alebo

fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

Dostávame sa zase k podmienke, že nárok na ošetrovné na zdravé dieťa vzniká vtedy, ak je škola, resp. predškolské zariadenie, ktoré dieťa navštevuje, zatvorené na základe príslušného orgánu. V tomto prípade na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Počas letných prázdnin už nebude naplnená podmienka zatvorenia školy, resp. školského zákona na základe rozhodnutia (od 1. júla do 31. augusta sú školy zatvorené podľa školského zákona).

S pandemickým ošetrovným sa tak po dlhých mesiacoch rozlúčia rodičia školákov.

Zachované však ostane pre rodičov detí, ktoré navštevujú materské školy a jasle, nakoľko tie idú v odlišnom režime a nie sú v období od 1. júla do 31. augusta zavreté na základe školského zákona.

Prečítajte si aj: Rodičia škôlkarov môžu poberať ošetrovné aj v lete, školáci nie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?