Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemické ošetrovné počas letných prázdnin

 Kristína Kováčiková   14.06.2020   0

Ak ste rodič, ktorý si aktuálne čerpá pandemické ošetrovné, možno vám napadlo, či budete mať nárok na OČR cez letné prázdniny. Tento inštitút za obvyklých okolností – ak dieťa nie je choré – inak nie je možné počas letných mesiacov využiť.

Je len na rodičovi, ako prázdniny zorganizuje, pričom musí počítať, že dieťa má dvakrát viac voľna ako rodič dovolenky. Rodičia sa môžu prestriedať po týždňoch a oželieť spoločnú dovolenku ako rodina, čo však neprichádza do úvahy, ak ste jednorodič.

Môžete deťom zaplatiť denný tábor - tie už sú povolené - alebo poprosiť starých rodičov.

Shutterstock

 

Rozhodnutie alebo zákon?

Rodičia spravidla nemajú nárok na ošetrovné (OČR) počas školských prázdnin, ak je dieťa zdravé. Školy sú v období od 1. júla do 31. augusta zavreté na základe školského zákona.

Iná situácia je, ak sú školy a škôlky počas školského roka zatvorené na základe rozhodnutia:

  • Počas školského roka si môže rodič požiadať o ošetrovné aj na zdravé dieťa (do 10 rokov veku), napríklad ak riaditeľ školy udelí riaditeľské voľno (môže max 3 dni po sebe).
  • Typickým príkladom „rozhodnutia“ sú chrípkové prázdniny, keď o zavretí školy, resp. karanténnych opatreniach, rozhodne príslušný úrad.
  • Rodič škôlkara môže čerpať ošetrovné v letných mesiacoch, ak je MŠ uzatvorená z dôvodu dezinfekcie prostredia a hračiek alebo z prevádzkových dôvodov na základe rozhodnutia riaditeľa MŠ.

Inak počas „obyčajných“ prázdnin (ktoré sú určené zo zákona), rodič nemôže čerpať ošetrovné na zdravé dieťa. Ak však dieťa ochorie, vtedy si môže požiadať o ošetrovné aj cez prázdniny.

Ošetrovné počas krízovej situácie

V súvislosti s pandémiou koronavírusu bola prijatá novela zákona o sociálnom poistení, ktorá upravuje čerpanie tzv. pandemického ošetrovného.

Pandemické ošetrovné je ošetrovné (OČR) počas krízového obdobia v súvislosti s koronavírusom, teda počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.

Počas krízovej situácie - od 12. marca 2020 do jej skončenia – vzniká nárok na ošetrovné, ak rodič dieťaťa

a) osobne a celodenne ošetruje dieťa do dovŕšenia šestnásteho roku veku, ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou,

alebo

b) splnil podmienky nároku na ošetrovné podľa § 39 ods. 1 písm. b), a to sú nasledovné:

ak sa stará o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku, alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia,

predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu alebo

fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

Dostávame sa zase k podmienke, že nárok na ošetrovné na zdravé dieťa vzniká vtedy, ak je škola, resp. predškolské zariadenie, ktoré dieťa navštevuje, zatvorené na základe príslušného orgánu. V tomto prípade na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Počas letných prázdnin už nebude naplnená podmienka zatvorenia školy, resp. školského zákona na základe rozhodnutia (od 1. júla do 31. augusta sú školy zatvorené podľa školského zákona).

S pandemickým ošetrovným sa tak po dlhých mesiacoch rozlúčia rodičia školákov.

Zachované však ostane pre rodičov detí, ktoré navštevujú materské školy a jasle, nakoľko tie idú v odlišnom režime a nie sú v období od 1. júla do 31. augusta zavreté na základe školského zákona.

Prečítajte si aj: Rodičia škôlkarov môžu poberať ošetrovné aj v lete, školáci nie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?