Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemické ošetrovné cez "lock down"

 Kristína Kováčiková   24.10.2020   3

Od soboty 24. októbra Slovensko prechádza do čiastočného lock downu. Sprísnený režim okrem obmedzenia slobody pohybu (zákaz vychádzania) si vyžiadal aj zatvorenie druhého stupňa základných škôl, ktoré od pondelka 26. októbra prejdú na dištančné vzdelávanie.

Prezenčná výučba zatiaľ zostáva na prvom stupni ZŠ, v materských školách a jasličkách. A hoci minister školstva vyjadril prianie, aby sa všetky deti vrátili do škôl 30. novembra, nevieme, na aký scenár sa pripraviť - a či medzitým nezostanú doma všetky deti.

Ako to bude s ošetrovným?

Shutterstock

 

Pripomeňme základnú informáciu:

Nárok na pandemické ošetrovné majú nemocensky poistené osoby (rodičia, náhradní rodičia, osvojitelia a vybrané dospelé osoby), ktoré počas krízovej situácie (od 12. marca 2020 do jej skončenia) súvisiacej so šírením ochorenia COVID-19 ošetrujú choré dieťa alebo sa starajú o zdravé dieťa alebo určenú kategóriu dospelých osôb.

Ošetrovné pre rodičov najmenších detí (jasle, MŠ, 1. stupeň ZŠ)

Zdravé deti

Nárok na ošetrovné vznikne rodičovi, ak sú detské jasle, MŠ alebo ZŠ, ktorú dieťa navštevuje, uzatvorené rozhodnutím príslušných orgánov (nie zo zákona) alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie. Vtedy netreba potvrdenie od pediatra.

Príklad:

  • trieda bola uzatvorená na základe rozhodnutia regionálneho hygienika, pretože sa v nej vyskytol spolužiak, ktorý mal pozitívny test na koronavírus, ostatné deti zostávajú doma minimálne 10 dní v povinnej karanténe, sledujúc príznaky ochorenia
  • trieda bola uzatvorená na základe rozhodnutia riaditeľa (riaditeľské voľno môže udeliť maximálne na 5 dní) z preventívnych dôvodov alebo kvôli dezinfekcii priestorov školy, škôlky a pod.

Pozor:

Rodič školáka/škôlkara nemôže čerpať pandemické OČR, ak má obavy z nákazy pred koronavírusom a nechá dieťa doma.

Iba rodičia detí, ktoré navštevujú jasličky, majú nárok na poberanie pandemickej OČR aj v prípade, ak sa rozhodnú nedať dieťa do zariadenia služieb pre obavu z koronavírusu.

Choré deti

Ak dieťa, ktoré navštevuje jasle, MŠ, 1. stupeň ZŠ ochorie, rodič môže čerpať OČR – je však potrebné potvrdenie pediatra na origináli Žiadosti o ošetrovné.

Ošetrovné pre rodičov detí na druhom stupni

Zdravé deti

Ak bola škola zatvorená na základe rozhodnutia príslušných orgánov (nie zo zákona/nie cez prázdniny), nárok na OČR môže vzniknúť, obmedzuje ho však vek dieťaťa.

  • Pri zdravých deťoch je veková hranica, kedy môže rodič čerpať ošetrovné, dovŕšenie 11 rokov veku (10 rokov + 364 dní).
  • To znamená, že OČR bude môcť čerpať malá skupina rodičov piatakov, ktorí majú počas terajšieho lock downu ešte 10 rokov. Nárok na ošetrovné sa skončí, keď dieťa oslávi 11-te narodeniny.
  • O OČR si v takomto prípade rodič požiada bez toho, aby musel kontaktovať pediatra.

Zdravé dieťa je staršie ako 11 rokov, ale nemôžem ho nechať doma samé

Druhá možnosť čerpania OČR (pre deti staršie ako 11 rokov, mladšie ako 16 rokov) je, že pediater potvrdí na origináli žiadosti o ošetrovné, že dieťa nie je spôsobilé mentálne alebo fyzicky samé sa o seba postarať v období počas uzatvorenia školy v krízovej situácii.

Dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav

O ošetrovné si môže požiadať aj rodič, ktorý ošetruje inak zdravé dieťa vo veku 11 - 18 rokov (17 rokov + 364 dní) s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom – ak bola škola, ktorú dieťa inak navštevuje uzavretá rozhodnutím príslušného orgánu (nie zo zákona) – netreba potvrdenie pediatra.

Choré deti do 16 rokov

Inak môžu rodičia detí starších ako 11 rokov, poberať ošetrovné iba na choré deti - ak sa dieťaťu náhle zhoršil zdravotný stav. Aj na toto je potrebné potvrdenie pediatra na origináli Žiadosti o ošetrovné.

Rodičia nemôžu čerpať ošetrovné na choré dieťa, ktoré dovŕšilo 16 rokov (15 rokov + 364 dní).

Kto ešte má nárok na pandemické ošetrovné?

Rodič, ak ošetruje:

  • Dieťa do začatia povinnej školskej dochádzky (spravidla 0 až 6 ročné),

a, na ktoré doteraz rodič poberal rodičovský príspevok z úradu práce bez ohľadu na to, či rodič ukončil rodičovskú dovolenku skôr, ako malo dieťa tri roky (alebo 6 rokov – dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom) alebo

b, ktoré nie je zapísané v detských jasliach alebo materskej škole ale sa o toto dieťa starala/mala starať iná osoba, ktorá sa počas krízovej situácie o toto dieťa nemôže starať (starý rodič, pestúnka) –– netreba potvrdenie pediatra

  • Osobu, ktorá sa inak o dieťa stará, ale počas koronakrízy je v karanténe/izolácii alebo ochorela – potrebné potvrdenie lekára osoby, ktorá je v karanténe/izolácii na origináli Žiadosti o ošetrovné
  • Osobu, ktorá zabezpečuje starostlivosť o potomka, predka, blízkeho príbuzného (dieťa, vnuk, pravnuk; rodič, starý rodič, prastarý rodič; súrodenec, manžel/ka alebo rodič manžela/ky) – ak bolo rozhodnutím príslušných úradov uzavreté zariadenie sociálnych služieb, v ktorom sa takejto osobe poskytuje sociálna služba ambulantnou alebo pobytovou formou – netreba potvrdenie lekára

Jesenné prázdniny

Počas jesenných prázdnin budú mať podľa vyjadrenia ministerstva práce nárok na pandemické OČR iba rodičia tých detí, ktorých trieda, resp. škola bola uzavretá rozhodnutím príslušného orgánu, pričom termín uzatvorenia zahŕňal aj termín prázdnin.

Nárok na ošetrovné a celoplošné testovanie

Podľa vyjadrenia ministerstva práce neúčasť na testovaní nemá vplyv na nárok poistenca na pandemické ošetrovné. Nárok na pandemické ošetrovné vznikne, ak bola v tejto krízovej situácii uzavretá trieda či škola rozhodnutím príslušného orgánu, rodič je nemocensky poistený a spĺňa aj ďalšie podmienky získania nároku. 

Zdroj: Sociálna poisťovňa, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny

Prečítajte si aj: Pandemická PN-ka a plošné testovanie: čo vyplýva pre tých, ktorí sa nezúčastnia

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Rudo napísané 26.10.2020 14:16

Dobry den, pocas tohto obdobia su jesenne prazdniny, ktore boli prelozene a rozhodene na dni 30.10.,2.11.,6.11. a 10.11. Znamena to teda ze pocas tychto dni nema rodic narok na pandemicku OCR?

Mina napísané 23.10.2020 17:59

Neviem sa dopátrať jednej veci...nepomôžete mi s tým?

Ak deti staršie ako 10 rokov, ktoré majú zavreté školy, nikam nechodia a vedia byť doma aj 10 dní po testovacom víkende (teda tak, ako sa to nariaďuje netestovaným ľuďom), tak má význam, aby boli tieto deti testované? Musíme ich dať testovať? (viem, nemusíme, lebo testovanie nie je povinné, ale pýtam sa to vzhľadom na význam ich testovania).

AK sa rodičia testovať dajú a budú negatívni, mali by byť logicky negatívne aj deti (s nikým iným v kontakte neboli a navyše aj tak ostávajú ďalej doma). Počula som však, že ak bude nejaký člen domácnosti netestovaný, v karanténe bude musieť ostať celá domácnosť. Platí to aj v prípade detí? Môžu ísť rodičia netestovaných detí (ak budú negatívni) do práce?

Ďakujem

Marulka napísané 23.10.2020 19:50

Mina, ja myslim ze nie je nasadená ziadna autorita, ktora by toto sledovala a nejako sankcionovala. Je to na mudrom zvazeni kazdeho mudreho občana. Ak sa teda nemylim.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
27.02.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.