Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemické ošetrovné cez "lock down"

 Kristína Kováčiková   24.10.2020   3

Od soboty 24. októbra Slovensko prechádza do čiastočného lock downu. Sprísnený režim okrem obmedzenia slobody pohybu (zákaz vychádzania) si vyžiadal aj zatvorenie druhého stupňa základných škôl, ktoré od pondelka 26. októbra prejdú na dištančné vzdelávanie.

Prezenčná výučba zatiaľ zostáva na prvom stupni ZŠ, v materských školách a jasličkách. A hoci minister školstva vyjadril prianie, aby sa všetky deti vrátili do škôl 30. novembra, nevieme, na aký scenár sa pripraviť - a či medzitým nezostanú doma všetky deti.

Ako to bude s ošetrovným?

Shutterstock

 

Pripomeňme základnú informáciu:

Nárok na pandemické ošetrovné majú nemocensky poistené osoby (rodičia, náhradní rodičia, osvojitelia a vybrané dospelé osoby), ktoré počas krízovej situácie (od 12. marca 2020 do jej skončenia) súvisiacej so šírením ochorenia COVID-19 ošetrujú choré dieťa alebo sa starajú o zdravé dieťa alebo určenú kategóriu dospelých osôb.

Ošetrovné pre rodičov najmenších detí (jasle, MŠ, 1. stupeň ZŠ)

Zdravé deti

Nárok na ošetrovné vznikne rodičovi, ak sú detské jasle, MŠ alebo ZŠ, ktorú dieťa navštevuje, uzatvorené rozhodnutím príslušných orgánov (nie zo zákona) alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie. Vtedy netreba potvrdenie od pediatra.

Príklad:

  • trieda bola uzatvorená na základe rozhodnutia regionálneho hygienika, pretože sa v nej vyskytol spolužiak, ktorý mal pozitívny test na koronavírus, ostatné deti zostávajú doma minimálne 10 dní v povinnej karanténe, sledujúc príznaky ochorenia
  • trieda bola uzatvorená na základe rozhodnutia riaditeľa (riaditeľské voľno môže udeliť maximálne na 5 dní) z preventívnych dôvodov alebo kvôli dezinfekcii priestorov školy, škôlky a pod.

Pozor:

Rodič školáka/škôlkara nemôže čerpať pandemické OČR, ak má obavy z nákazy pred koronavírusom a nechá dieťa doma.

Iba rodičia detí, ktoré navštevujú jasličky, majú nárok na poberanie pandemickej OČR aj v prípade, ak sa rozhodnú nedať dieťa do zariadenia služieb pre obavu z koronavírusu.

Choré deti

Ak dieťa, ktoré navštevuje jasle, MŠ, 1. stupeň ZŠ ochorie, rodič môže čerpať OČR – je však potrebné potvrdenie pediatra na origináli Žiadosti o ošetrovné.

Ošetrovné pre rodičov detí na druhom stupni

Zdravé deti

Ak bola škola zatvorená na základe rozhodnutia príslušných orgánov (nie zo zákona/nie cez prázdniny), nárok na OČR môže vzniknúť, obmedzuje ho však vek dieťaťa.

  • Pri zdravých deťoch je veková hranica, kedy môže rodič čerpať ošetrovné, dovŕšenie 11 rokov veku (10 rokov + 364 dní).
  • To znamená, že OČR bude môcť čerpať malá skupina rodičov piatakov, ktorí majú počas terajšieho lock downu ešte 10 rokov. Nárok na ošetrovné sa skončí, keď dieťa oslávi 11-te narodeniny.
  • O OČR si v takomto prípade rodič požiada bez toho, aby musel kontaktovať pediatra.

Zdravé dieťa je staršie ako 11 rokov, ale nemôžem ho nechať doma samé

Druhá možnosť čerpania OČR (pre deti staršie ako 11 rokov, mladšie ako 16 rokov) je, že pediater potvrdí na origináli žiadosti o ošetrovné, že dieťa nie je spôsobilé mentálne alebo fyzicky samé sa o seba postarať v období počas uzatvorenia školy v krízovej situácii.

Dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav

O ošetrovné si môže požiadať aj rodič, ktorý ošetruje inak zdravé dieťa vo veku 11 - 18 rokov (17 rokov + 364 dní) s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom – ak bola škola, ktorú dieťa inak navštevuje uzavretá rozhodnutím príslušného orgánu (nie zo zákona) – netreba potvrdenie pediatra.

Choré deti do 16 rokov

Inak môžu rodičia detí starších ako 11 rokov, poberať ošetrovné iba na choré deti - ak sa dieťaťu náhle zhoršil zdravotný stav. Aj na toto je potrebné potvrdenie pediatra na origináli Žiadosti o ošetrovné.

Rodičia nemôžu čerpať ošetrovné na choré dieťa, ktoré dovŕšilo 16 rokov (15 rokov + 364 dní).

Kto ešte má nárok na pandemické ošetrovné?

Rodič, ak ošetruje:

  • Dieťa do začatia povinnej školskej dochádzky (spravidla 0 až 6 ročné),

a, na ktoré doteraz rodič poberal rodičovský príspevok z úradu práce bez ohľadu na to, či rodič ukončil rodičovskú dovolenku skôr, ako malo dieťa tri roky (alebo 6 rokov – dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom) alebo

b, ktoré nie je zapísané v detských jasliach alebo materskej škole ale sa o toto dieťa starala/mala starať iná osoba, ktorá sa počas krízovej situácie o toto dieťa nemôže starať (starý rodič, pestúnka) –– netreba potvrdenie pediatra

  • Osobu, ktorá sa inak o dieťa stará, ale počas koronakrízy je v karanténe/izolácii alebo ochorela – potrebné potvrdenie lekára osoby, ktorá je v karanténe/izolácii na origináli Žiadosti o ošetrovné
  • Osobu, ktorá zabezpečuje starostlivosť o potomka, predka, blízkeho príbuzného (dieťa, vnuk, pravnuk; rodič, starý rodič, prastarý rodič; súrodenec, manžel/ka alebo rodič manžela/ky) – ak bolo rozhodnutím príslušných úradov uzavreté zariadenie sociálnych služieb, v ktorom sa takejto osobe poskytuje sociálna služba ambulantnou alebo pobytovou formou – netreba potvrdenie lekára

Jesenné prázdniny

Počas jesenných prázdnin budú mať podľa vyjadrenia ministerstva práce nárok na pandemické OČR iba rodičia tých detí, ktorých trieda, resp. škola bola uzavretá rozhodnutím príslušného orgánu, pričom termín uzatvorenia zahŕňal aj termín prázdnin.

Nárok na ošetrovné a celoplošné testovanie

Podľa vyjadrenia ministerstva práce neúčasť na testovaní nemá vplyv na nárok poistenca na pandemické ošetrovné. Nárok na pandemické ošetrovné vznikne, ak bola v tejto krízovej situácii uzavretá trieda či škola rozhodnutím príslušného orgánu, rodič je nemocensky poistený a spĺňa aj ďalšie podmienky získania nároku. 

Zdroj: Sociálna poisťovňa, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny

Prečítajte si aj: Pandemická PN-ka a plošné testovanie: čo vyplýva pre tých, ktorí sa nezúčastnia

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Rudo napísané 26.10.2020 14:16

Dobry den, pocas tohto obdobia su jesenne prazdniny, ktore boli prelozene a rozhodene na dni 30.10.,2.11.,6.11. a 10.11. Znamena to teda ze pocas tychto dni nema rodic narok na pandemicku OCR?

Mina napísané 23.10.2020 17:59

Neviem sa dopátrať jednej veci...nepomôžete mi s tým?

Ak deti staršie ako 10 rokov, ktoré majú zavreté školy, nikam nechodia a vedia byť doma aj 10 dní po testovacom víkende (teda tak, ako sa to nariaďuje netestovaným ľuďom), tak má význam, aby boli tieto deti testované? Musíme ich dať testovať? (viem, nemusíme, lebo testovanie nie je povinné, ale pýtam sa to vzhľadom na význam ich testovania).

AK sa rodičia testovať dajú a budú negatívni, mali by byť logicky negatívne aj deti (s nikým iným v kontakte neboli a navyše aj tak ostávajú ďalej doma). Počula som však, že ak bude nejaký člen domácnosti netestovaný, v karanténe bude musieť ostať celá domácnosť. Platí to aj v prípade detí? Môžu ísť rodičia netestovaných detí (ak budú negatívni) do práce?

Ďakujem

Marulka napísané 23.10.2020 19:50

Mina, ja myslim ze nie je nasadená ziadna autorita, ktora by toto sledovala a nejako sankcionovala. Je to na mudrom zvazeni kazdeho mudreho občana. Ak sa teda nemylim.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.