Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemická PN-ka - kto má nárok a ako si o ňu požiadať

 Kristína Kováčiková   18.09.2020   0

Možno aktuálne hľadáte toto: Pandemická PN-ka a plošné testovanie: čo vyplýva pre tých, ktorí sa nezúčastnia

Nárok na pandemické nemocenské (PN-ka) môže vzniknúť aj po 1. septembri, nakoľko krízová situácia, ktorá trvá od marca, ešte stále neskončila.

Uplatňuje sa v prípadoch, keď ošetrujúci lekár potvrdí osobe (poistencovi) dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie. 

V 10-dňovej domácej izolácii musia byť napríklad tí, ktorí sa vrátia na Slovensko z rizikovej krajiny. PN z dôvodu karantény si môže uplatniť nielen osoba, ktorá sa vrátila zo zahraničia (z "červenej" krajiny), ale aj osoby žijúce s ňou v jednej domácnosti, ak im regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil izoláciu v domácom prostredí.

Pandemické nemocenské vypláca Sociálna poisťovňa vo výške 55% denného vymeriavacieho základu (cca 70% hrubej mzdy).


1. Podmienka pri PN-ke: registrácia

Každý, kto prichádza z rizikovej krajiny, je povinný nastúpiť do domácej izolácie a bezodkladne nahlásiť svoj návrat na Slovensko zo zahraničia.

Vyplnenie formulára je jednou z podmienok, aby poistenec mohol požiadať Sociálnu poisťovňu o pandemické nemocenské.

Sú dva spôsoby:

2. Zatelefonovať svojmu lekárovi

Takisto je potrebné kontaktovať svojho obvodného lekára, resp. v prípade detí pediatra, a to buď telefonicky alebo e-mailom.

Lekár vystaví potvrdenie o dočasnej PN z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie. Následne lekár (nie poistenec) posiela všetky doklady, vrátane telefónneho kontaktu Sociálnej poisťovni.

3. Kvôli PN-ke nechodíte na pobočku Sociálnej poisťovne

Každý, kto je v karanténe alebo domácej izolácii, sa musí zdržiavať doma. Sociálna poisťovňa sama kontaktuje poistenca bez toho, aby navštevoval pobočku a telefonicky s ním spíše žiadosť.

Poistenec musí kontaktovať - telefonicky - Sociálnu poisťovňu (Kontakty - pobočky) iba v takom prípade, že neodovzdal telefónne číslo lekárovi a Sociálna poisťovňa sa s ním nemá ako spojiť.

4. Informujte zamestnávateľa

O tom, že ste v karanténe, treba bezodkladne informovať aj zamestnávateľa (ide o prekážku v práci).

V prípade pandemického nemocenského však zamestnávateľa nežiadate o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti. 

Pri nariadenej karanténe a izolácii, ktorú potvrdí ošetrujúci lekár, vypláca zamestnancom pandemické nemocenské od prvého dňa Sociálna poisťovňa.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
Súťažte o edukačné kartičky abeceda TROCHA INAK
24.11.2020   0
Počuli ste o VIZUÁLNEJ TECHNIKE UČENIA ? Dvaja rodičia sa nechali inšpirovať svojim školáčikom...
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.
Skalár
06.11.2020   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.