Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemická PN-ka - kto má nárok a ako si o ňu požiadať

 Kristína Kováčiková   18.09.2020   0

Možno aktuálne hľadáte toto: Pandemická PN-ka a plošné testovanie: čo vyplýva pre tých, ktorí sa nezúčastnia

Nárok na pandemické nemocenské (PN-ka) môže vzniknúť aj po 1. septembri, nakoľko krízová situácia, ktorá trvá od marca, ešte stále neskončila.

Uplatňuje sa v prípadoch, keď ošetrujúci lekár potvrdí osobe (poistencovi) dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie. 

V 10-dňovej domácej izolácii musia byť napríklad tí, ktorí sa vrátia na Slovensko z rizikovej krajiny. PN z dôvodu karantény si môže uplatniť nielen osoba, ktorá sa vrátila zo zahraničia (z "červenej" krajiny), ale aj osoby žijúce s ňou v jednej domácnosti, ak im regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil izoláciu v domácom prostredí.

Pandemické nemocenské vypláca Sociálna poisťovňa vo výške 55% denného vymeriavacieho základu (cca 70% hrubej mzdy).


1. Podmienka pri PN-ke: registrácia

Každý, kto prichádza z rizikovej krajiny, je povinný nastúpiť do domácej izolácie a bezodkladne nahlásiť svoj návrat na Slovensko zo zahraničia.

Vyplnenie formulára je jednou z podmienok, aby poistenec mohol požiadať Sociálnu poisťovňu o pandemické nemocenské.

Sú dva spôsoby:

2. Zatelefonovať svojmu lekárovi

Takisto je potrebné kontaktovať svojho obvodného lekára, resp. v prípade detí pediatra, a to buď telefonicky alebo e-mailom.

Lekár vystaví potvrdenie o dočasnej PN z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie. Následne lekár (nie poistenec) posiela všetky doklady, vrátane telefónneho kontaktu Sociálnej poisťovni.

3. Kvôli PN-ke nechodíte na pobočku Sociálnej poisťovne

Každý, kto je v karanténe alebo domácej izolácii, sa musí zdržiavať doma. Sociálna poisťovňa sama kontaktuje poistenca bez toho, aby navštevoval pobočku a telefonicky s ním spíše žiadosť.

Poistenec musí kontaktovať - telefonicky - Sociálnu poisťovňu (Kontakty - pobočky) iba v takom prípade, že neodovzdal telefónne číslo lekárovi a Sociálna poisťovňa sa s ním nemá ako spojiť.

4. Informujte zamestnávateľa

O tom, že ste v karanténe, treba bezodkladne informovať aj zamestnávateľa (ide o prekážku v práci).

V prípade pandemického nemocenského však zamestnávateľa nežiadate o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti. 

Pri nariadenej karanténe a izolácii, ktorú potvrdí ošetrujúci lekár, vypláca zamestnancom pandemické nemocenské od prvého dňa Sociálna poisťovňa.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.