Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemická OČR: škôlkarom sa končia výnimky

 Kristína Kováčiková   21.09.2020   0

Počas letných prázdnin vznikla nerovnosť medzi rodičmi školákov a škôlkarov, pokiaľ ide o nárok na pandemické ošetrovné. Kým rodičia školákov nemôžu čerpať v lete OČR, lebo školy sú zatvorené zo zákona, materské školy fungujú v odlišnom režime, pre nich „prázdniny“ neplatia.

A tak mohli rodičia škôlkarov poberať OČR aj v lete, dokonca v septembri, a to bez ohľadu na to, či škôlka fungovala v normálnom prevádzkovom režime alebo nie. Stačilo nedať dieťa do škôlky pre obavy z koronavírusu. A nárok podľa platných právnych predpisov vznikol.

Toto sa teraz zmení.

Shutterstock

 

Obava o zdravie vs. porušenie školského zákona

Parlament schválil 18. septembra novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi rodičmi školákov a škôlkarov a zjednotiť podmienky nároku na ošetrovné.

Od 23. septembra nebudú mať možnosť poberať ošetrovné už ani rodičia škôlkarov, ktorí v čase neobmedzenej prevádzky škôl a predškolských zariadení nechajú deti doma z obavy o ich zdravie.

Svojvoľná neúčasť dieťaťa na výchovno-vzdelávacom procese by predstavovala porušenie školského zákona (neplnenie povinnej školskej dochádzky).

Kto bude mať nárok na pandemické ošetrovné po novom?

  • Rodičia detí do 11 roku veku, resp. do 18. roku veku v prípade detí s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom -  ak bude škôlka, škola alebo jej časť (konkrétne triedy) uzatvorená príslušným orgánom (napr. riaditeľom , RÚVZ).
  • Zákonom určení rodinní príslušníci, ktorí zabezpečujú starostlivosť o príbuzného, ktorému sa neposkytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb z dôvodu obavy o jeho zdravie – medzi tieto zariadenia spadajú napríklad aj jasle.

Prečítajte si aj: Pandemické ošetrovné od septembra 2020

 

Kto má nárok na mimoriadny „predĺžený“ rodičovský príspevok?

Rodičia, ktorým zanikol nárok na rodičovský príspevok v marci 2020 a neskôr, ak nemajú zamestnanie, do ktorého by sa vrátili a nemajú žiaden iný príjem. Ministerstvo práce im bude rodičovský príspevok vyplácať do skončenia mimoriadnej situácie, resp. do nástupu do zamestnania.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.