Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemická OČR od septembra 2020

 Kristína Kováčiková   07.09.2020   0

aktualizované 30.9.2020

Počas krízového obdobia, ktoré nastalo v súvislosti s koronavírusom (počnúc 12. marca 2020 až do skončenia), Sociálna poisťovňa vyplácala rodičom tzv. pandemické ošetrovné (OČR).

Niektorým rodičom dokonca aj v júni, keď sa otvorili školy, ale rodičia sa rozhodli nechať si dieťa doma z obavy pred ochorením. Počas leta nemali nárok na pandemické ošetrovné rodičia školákov, avšak rodičia škôlkarov áno, a to aj v prípade, keď boli škôlky otvorené.

Ako ďalej s pandemickým ošetrovným po letných prázdninách, v novom školskom roku 2020/2021?

 

Len tak si nechať dieťa doma a poberať OČR?

Od septembra 2020 si už rodičia nemôžu nechať školopovinné dieťa svojvoľne doma, ak majú obavy z nákazy koronavírusom v škole a žiadať si o pandemické ošetrovné. Táto výnimka platila iba počas júna.

V súčasnosti by takéto rozhodnutie rodiča bolo v rozpore so školským zákonom (s povinnou školskou dochádzkou).

Pandemické ošetrovné budú môcť čerpať iba tí rodičia, ktorí nemôžu dať dieťa do školy, ak bude trieda uzatvorená na základe rozhodnutia riaditeľa školy.

Uvedené sa týka rodičov, ktorí sa budú starať o deti do 11 rokov, resp. 18 rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

Ak rodič bude ošetrovať choré dieťa do 16 rokov veku, t. j. dieťa, ktorému sa náhle zhoršil jeho zdravotný stav a ošetrujúci lekár mu preto potvrdil potrebu ošetrovania, podľa Sociálnej poisťovne bude mať nárok na pandemické OČR aj po 1. septembri 2020.

Aj rodičom škôlkarov sa skončí možnosť nechať deti doma

V prípade škôlkarov mali nárok na pandemické OČR oprávnené osoby aj vtedy, ak dieťa nenavštevovalo materskú školu pre obavu z koronavírusu.

Toto sa zmenilo novelou zákona o sociálnom poistení - podmienky pre rodičov školákov a škôlkarov sa zjednotili - platia od 23. septembra.

Ak rodič škôlkara nechá doma dieťa z obavy o zdravie dieťaťa a MŠ bude mať v tom čase neobmedzenú prevádzku, už si nebude môcť uplatniť pandemické ošetrovné.

Tým rodičom, ktorým zanikol nárok na rodičovský príspevok v marci 2020 a neskôr a nemajú zamestnanie, do ktorého by sa vrátili, ani žiaden iný príjem, môžu poberať "predĺžený" rodičovský príspevok až do skončenia mimoriadnej situácie alebo do nástupu do zamestnania.

Deti v jasličkách

Nárok na pandemické ošetrovné z dôvodu obavy o zdravie zostáva zachovaný v prípade rodinných príslušníkov, ktorí zabezpečujú starostlivosť o príbuzného, ktorému sa neposkytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb. Do kategórie týchto zariadení patria napríklad jasle.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?