Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemická OČR od septembra 2020

 Kristína Kováčiková   07.09.2020   0

aktualizované 30.9.2020

Počas krízového obdobia, ktoré nastalo v súvislosti s koronavírusom (počnúc 12. marca 2020 až do skončenia), Sociálna poisťovňa vyplácala rodičom tzv. pandemické ošetrovné (OČR).

Niektorým rodičom dokonca aj v júni, keď sa otvorili školy, ale rodičia sa rozhodli nechať si dieťa doma z obavy pred ochorením. Počas leta nemali nárok na pandemické ošetrovné rodičia školákov, avšak rodičia škôlkarov áno, a to aj v prípade, keď boli škôlky otvorené.

Ako ďalej s pandemickým ošetrovným po letných prázdninách, v novom školskom roku 2020/2021?

 

Len tak si nechať dieťa doma a poberať OČR?

Od septembra 2020 si už rodičia nemôžu nechať školopovinné dieťa svojvoľne doma, ak majú obavy z nákazy koronavírusom v škole a žiadať si o pandemické ošetrovné. Táto výnimka platila iba počas júna.

V súčasnosti by takéto rozhodnutie rodiča bolo v rozpore so školským zákonom (s povinnou školskou dochádzkou).

Pandemické ošetrovné budú môcť čerpať iba tí rodičia, ktorí nemôžu dať dieťa do školy, ak bude trieda uzatvorená na základe rozhodnutia riaditeľa školy.

Uvedené sa týka rodičov, ktorí sa budú starať o deti do 11 rokov, resp. 18 rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

Ak rodič bude ošetrovať choré dieťa do 16 rokov veku, t. j. dieťa, ktorému sa náhle zhoršil jeho zdravotný stav a ošetrujúci lekár mu preto potvrdil potrebu ošetrovania, podľa Sociálnej poisťovne bude mať nárok na pandemické OČR aj po 1. septembri 2020.

Aj rodičom škôlkarov sa skončí možnosť nechať deti doma

V prípade škôlkarov mali nárok na pandemické OČR oprávnené osoby aj vtedy, ak dieťa nenavštevovalo materskú školu pre obavu z koronavírusu.

Toto sa zmenilo novelou zákona o sociálnom poistení - podmienky pre rodičov školákov a škôlkarov sa zjednotili - platia od 23. septembra.

Ak rodič škôlkara nechá doma dieťa z obavy o zdravie dieťaťa a MŠ bude mať v tom čase neobmedzenú prevádzku, už si nebude môcť uplatniť pandemické ošetrovné.

Tým rodičom, ktorým zanikol nárok na rodičovský príspevok v marci 2020 a neskôr a nemajú zamestnanie, do ktorého by sa vrátili, ani žiaden iný príjem, môžu poberať "predĺžený" rodičovský príspevok až do skončenia mimoriadnej situácie alebo do nástupu do zamestnania.

Deti v jasličkách

Nárok na pandemické ošetrovné z dôvodu obavy o zdravie zostáva zachovaný v prípade rodinných príslušníkov, ktorí zabezpečujú starostlivosť o príbuzného, ktorému sa neposkytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb. Do kategórie týchto zariadení patria napríklad jasle.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Prírodné lieky na nádchu a kašeľ vhodné aj pre deti
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.