Vážne veciŠtát pre rodinu

Otcovia budú po narodení bábätka doma aspoň 10 dní

 Kristína Kováčiková   15.04.2019   0

Poslanci európskeho parlamentu začiatkom apríla 2019 schválili smernicu, ktorá zavádza opatrenia na zosúladenie pracovného a rodinného života – okrem iného minimálnu dĺžku otcovskej a neprenosnej rodičovskej dovolenky v celej EÚ.

Nová právna úprava by mala umožniť otcom intenzívnejšie sa zapojiť do rodinného života a matkám skorší návrat do práce. Smernica by tiež mala prispieť k zrovnoprávneniu žien na pracovisku.

 

Otcovská, rodičovská a opatrovateľská dovolenka

Smernica definuje minimálne požiadavky záväzné pre všetky krajiny EÚ, a to:

  • Právo na minimálne desať pracovných dní otcovskej dovolenky v období po narodení dieťaťa, ktorá by mala byť platená minimálne na úrovni nemocenskej dávky, pre otcov alebo - pokiaľ to vnútroštátna legislatíva danej krajiny umožňuje - rovnocenných druhých rodičov.
  • Právo na dva mesiace neprenosnej platenej rodičovskej dovolenky, ktoré by malo rodinám vytvoriť vhodné podmienky na vyváženejšie rozdelenie starostlivosti o dieťa.
  • Právo na päť dní opatrovateľskej dovolenky ročne pre zamestnancov poskytujúcich osobnú opateru rodinnému príslušníkovi alebo osobe žijúcej v spoločnej domácnosti, ktorá ju potrebuje z vážneho zdravotného alebo s vekom súvisiaceho dôvodu.

 

Do 3 rokov to musí byť realita

Ide o minimálne práva, členské štáty ich môžu rozšíriť. V každom prípade, majú tri roky na to, aby požiadavky smernice zakotvili do svojich vnútroštátnych predpisov.

Ak majú členské štáty štedrejší systém rodičovskej dovolenky, ako presadzuje smernica, nemusia znižovať svoje štandardy, ale môžu ich zachovať v nezmenenej podobe.

Smernica, ktorá tu dlho chýbala

Je nesmierne náročné zosúladiť pracovné a rodinné povinnosti, všimli si v Európskom parlamente. A je dobré, že sa o tom hovorí nahlas.

„Ženy trpia nedostatkom rovnosti, ktorá vedie k rozdielom v platoch a dôchodkoch. Teraz budú mať podporu pre vstup na trh práce a dosiahnutie svojho plného potenciálu a otcovia budú zohrávať väčšiu úlohu pri výchove svojich detí.

Táto smernica prináša výhody aj členom rodiny, ktorí sa starajú o staršiu generáciu. Je dobrá pre mužov, ženy, rodiny a ekonomiku,‟ uviedol spravodajca David Casa (EPP, MT).

Shutterstock

 

Ženy pracujú viac ako muži – a nie sú za to platené

Ženy, ak majú deti, spravidla pracujú menej hodín v platenom zamestnaní a viac času trávia plnením neplatených opatrovateľských povinností. Platí to aj vtedy, ak je v rodine chorý alebo odkázaný rodinný príslušník.

To všetko negatívne ovplyvňuje zamestnanosť žien, ktoré sú často nútené vzdať sa svojho pracovného uplatnenia.

Prečítajte si aj: Materské si žiadajú otcovia účelovo, chcú peniaze do rodiny

 

Nedostatok platenej otcovskej dovolenky v mnohých členských štátoch prispieva k tomu, že otcovia ju čerpajú v nízkej miere, a to zase posilňuje rodové stereotypy (otec chodí do práce, matka nepracuje, lebo je „iba doma.“)

Naopak v štátoch, kde otcovia využívajú dovolenky a flexibilné formy organizácie práce, sa znižuje množstvo neplatenej práce v domácnosti, ktorú vykonávajú ženy a samozrejme, odráža sa to aj na tom, že ženy majú potom viac času na normálne, platené zamestnanie.

Štúdie preukazujú, že v členských štátoch, v ktorých sa poskytuje významná časť rodičovskej dovolenky pre otcov a v ktorých sa vypláca pracovníkovi platba alebo príspevok počas tejto dovolenky s relatívne vysokou mierou náhrady, je vyššia miera využívania zo strany otcov a pozitívny trend v miere zamestnanosti matiek.

 

Otcovia by mali mať možnosť byť s deťmi

Nejde len o lepšie prerozdelenie zodpovednosti, ale aj o možnosť vytvorenia puta medzi otcami a deťmi už v ranom veku detí, preto by mali mať otcovia právo na minimálne desať dní otcovskej dovolenky v období narodenia dieťaťa.

Smernica ponecháva na jednotlivých členských štátoch, aby určili:

  • či umožnia čerpať časť otcovskej dovolenky pred narodením dieťaťa, alebo či budú požadovať, aby sa celá táto dovolenka čerpala až po narodení,
  • časový rámec, kedy sa má otcovská dovolenka vyčerpať
  • či a za akých podmienok bude možné, aby sa otcovská dovolenka čerpala na čiastočný úväzok, počas striedajúcich sa období, napríklad počas niekoľkých na seba nadväzujúcich dní dovolenky oddelených od seba pracovnými obdobiami, alebo iným flexibilným spôsobom.

Členské štáty môžu poskytovať otcovskú dovolenku aj v prípade narodenia mŕtveho dieťaťa.

Shutterstock

 

Aby otcovia naozaj dovolenku využili

Podľa tejto smernice sa zamestnaným rodičom zaručujú aspoň štyri mesiace rodičovskej dovolenky.

Keďže väčšina otcov nevyužíva svoje právo na rodičovskú dovolenku alebo prevádza značnú časť svojho nároku na matky, táto smernica predlžuje z jedného na dva mesiace minimálne obdobie rodičovskej dovolenky, ktoré nemožno preniesť z jedného rodiča na druhého, s cieľom povzbudiť otcov, aby čerpali rodičovskú dovolenku.

Okrem toho sa tým podporuje a uľahčuje opätovné začlenenie matiek na trh práce po skončení materskej a rodičovskej dovolenky.

Flexibilná organizácia práce

Pracujúci rodičia a opatrovatelia by mali mať právo požiadať zamestnávateľa o úpravu rozvrhnutia svojho pracovného času, vrátane, pokiaľ je to možné, využitím inštitútov práce na diaľku či flexibilného pracovného času.

Zamestnávatelia by pri posudzovaní žiadostí o flexibilnú organizáciu práce mali podľa poslancov zohľadňovať okrem vlastných zdrojov a prevádzkových kapacít aj potreby rodičov detí so zdravotným postihnutím alebo dlhodobou chorobou či potreby osamelých rodičov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?