Vážne veciŠtát pre rodinu

Opatrenia od 9. do 14. novembra. Kam môžem ísť s negatívnym testom a kam bez testu

 Kristína Kováčiková   09.11.2020   3

Slovensko sa po prvom kole plošného testovania rozdelilo na „zelené“ a „červené“ okresy.

Kým v červených sa cez druhý novembrový víkend zopakovalo ďalšie kolo plošného testovania, zelené dostali výnimku a podľa toho sa tiež upravili podmienky zákazu vychádzania na nasledujúci týždeň – 9. až 14. novembra.

Ak sa budete pohybovať v hraniciach zeleného okresu, v zásade platia rovnaké pravidlá ako v týždni od 2. do 8. novembra (stačí certifikát z prvého kola plošného testovania, resp. RT-PCR test).

Na pohyb v červených okresoch je však potrebný nový test (z druhého kola plošného testovania alebo RT-PCR test s aktuálnym dátumom).

Shutterstock

 

Zelené okresy:

Banská Štiavnica, Bratislava, Galanta, Hlohovec, Komárno, Košice, Košice-okolie, Krupina, Levice, Lučenec, Malacky, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senec, Šaľa, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Zlaté Moravce, Žarnovica, Žiar nad Hronom

Zákaz vychádzania (okrem času od 01:00 do 05:00) neplatí pre

 • osobu, ktorá sa vie preukázať certifikátom s negatívnym výsledkom antigénového testu z prvého kola testovania (vykonaný od 29. októbra do 1. novembra), 
 • osobu, ktorá sa vie preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testovania s dátumom od 29. októbra do 8. novembra, resp. RT-PCR testom vykonaným počas zákazu vychádzania (9.-14. novembra)
 • osobu, ktorá sa vie preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu certifikovaného na území EÚ na ochorenie COVID-19 vykonaného subjektom, ktorý osvedčuje výsledok testu na certifikáte vydanom MZ SR v čase tohto zákazu
 • deti do 10 rokov a osoby s výnimkami ∗

Červené okresy:

Banská Bystrica, Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Ružomberok, Sabinov, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žilina

Zákaz vychádzania (okrem času od 01:00 do 05:00) neplatí pre

 • osobu, ktorá sa vie preukázať certifikátom s negatívnym výsledkom antigénového testu z druhého kola testovania (vykonaný od 6. novembra do 8. novembra), 
 • osobu, ktorá sa vie preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testovania s dátumom od 7. novembra do 8. novembra, resp. RT-PCR testom vykonaným počas zákazu vychádzania (9.-14. novembra)
 • deti do 10 rokov a osoby s výnimkami∗

∗Osoba s výnimkou:

 • Osoba, ktorej zdravotný stav alebo kontraindikácie neumožňujú vykonať test na ochorenie COVID-19,
 • komu bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie,
 • komu bola diagnostikovaná závažnú poruchu autistického spektra,
 • má diagnostikovaný ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit, je
 • onkologický pacient po chemoterapii alebo transplantácii, má leukopéniu alebo je v onkologickej liečbe alebo inej liečbe ovplyvňujúcej imunitný systém (napr. biologickej liečbe) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie, alebo inej plánovanej liečby, napr. onkológom, hematológom alebo rádiologom plánovanej liečby,
 • v čase celoplošného testovania je v karanténe, ktorú nariadil RÚVZ alebo lekár.
Shutterstock

 

Pre tých, ktorí sa nezúčastnili testovania, platia výnimky zo zákazu vychádzania iba na nákupy do najbližšieho obchodu, cestu za lekárom v prípade nevyhnutného ošetrenia alebo preventívnej prehliadky, kočíkovanie bábätka, venčenie domáceho zvieraťa do 100 metrov od bydliska, cesta na krst, uzavretie manželstva, pohreb blízkej osoby.

Prečítajte si viac: Výnimky zo zákazu vychádzania

Kam môžem ísť s negatívnym testom

S negatívnym testom môžete ísť do práce, či do školy.

Môžete ísť do iného okresu, ako je okres vášho trvalého pobytu. Len do červeného okresu potrebujete aktuálnejší certifikát s negatívnym výsledkom, resp. RT-PCR test (pozri vyššie).

Stále platí zákaz zhromažďovania, naraz by sa nemalo stretávať viac ako šesť osôb.

Platia tiež nasledovné opatrenia:

Rúško: Keď vychádzate z domu, okrem negatívneho testu musíte mať prekryté horné dýchacie cesty. Rúško nemusíte nosiť mimo obce (v extraviláne) – napríklad, keď idete s rodinou, s ktorou žijete v spoločnej domácnosti do prírody. A tiež vtedy, ak budete napríklad v lese vzdialení od cudzích ľudí viac ako 5 metrov. Výnimky z nosenia rúšok majú napríklad deti do 6 rokov veku. 

Školy: stredné školy a druhý stupeň ZŠ dištančné vzdelávanie, 1. stupeň ZŠ, materské školy, jasličky - prezenčne.

Prevádzky: Reštaurácie, pohostinstvá a kaviarne môžu podávať nápoje a jedlo len v exteriéri, to znamená na terasách alebo ich baliť zákazníkom so sebou, pričom môžu byť otvorené len do 22.00. Kaderníctva/holíčstva môžu byť otvorené.

Zatvorené sú: fitness centrá, divadlá, kiná, prírodné a umelé kúpaliská, aquaparky, "wellness" služby (sauny, vírivky, kúpele, zábaly). Dovolené sú len prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára.

Obchody: Seniori majú svoje vyhradené hodiny pre nákup v potravinách a drogériách od 9:00 do 11:00 (môžu nakupovať aj mimo nich). Počet zákazníkov v obchodnom dome v jednom okamihu - max 1 zákazník na 15 m2 z predajnej plochy. Táto podmienky sa nevzťahuje na deti do 14 rokov v sprievode dospelej osoby.

Hromadné podujatia: Zakázané sú hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej, či inej povahy v jednom okamihu nad 6 osôb. Toto platí napríklad aj pre slávenie bohoslužieb.

Výnimku majú len:

 • hromadné podujatia jednorazovej povahy, ktorých všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 12 hodín a ktoré budú ohlásené na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto jeho konania,
 • obrad krstu, pohrebného obradu a sobášneho obradu, vrátane ich civilných verzií 
 • zasadnutia, schôdze orgánov verejnej moci a ich poradných orgánov, zasadnutia, schôdze ainé podujatia, ktoré sa uskutočňujú na základe zákona,voľby,
 • výkon hromadných podujatí nevyhnutných s priebehom nasledujúcich profesionálnych súťaží vo vybraných športoch:1.hokej: TIPOS extraliga (hokej -muži), ICE HOCKEY LEAGUE (hokej –muži),2.futbal: FORTUNA Liga (futbal -muži),3.hádzaná: SLOVNAFT Handball Extraliga (hádzaná -muži), MOL Liga (hádzaná –ženy),4.volejbal: Extraliga muži (volejbal), Extraliga ženy (volejbal),5.basketbal: Slovenská basketbalová liga (muži –basketbal), Extraliga ženy (basketbal -ženy) - všetko bez divákov.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku
Eva napísané 01.12.2020 22:40

no my vonku chodime. Na testy sme sice boli, ale aj tak chodiem každy vilend do prirody, bicyklovat sa, odreagovat sa po pracovnom tyždni a deti od školy

Dez napísané 11.11.2020 20:52

Papier o negat, teste nemôže pýtať nikto/ Ustava/- ani nutit do toho., ani kadernik.

Nemazat komentar prosim.:/

Dezz napísané 13.11.2020 00:56

Doplnenie- ani študent mediciny- mlady medik

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Čo vidia bábätká, keď sa pozerajú do zrkadla?
28.09.2021   0
Fascinuje vaše bábätko pohľad na vlastný obraz v zrkadle? Niektoré malé deti sú zrkadlami doslova posadnuté.
Jesenná súťaž s dm o ceny, ktoré sa vám zídu
28.09.2021   0
Už 9.10.2021 sa uskutoční ďalší ročník najpôvabnejšieho ženského behu na Slovensku. Koľký ročník v poradí to bude?
Rodičovské združenia mi naháňajú strach
27.09.2021   0
Aj ja, ako správny rodič, mám strach. Je silný a hlodá vo mne každý začínajúci škôlkarsky polrok. Mám strach z rodičovských združení.
detské choroby
Zápcha
27.09.2021   8
Pri zápche je porušený rytmus vyprázdňovania, dieťa nejde na záchod niekoľko dní, bojí sa kakať, zadržiavaná stolica tvrdne, dieťa ju bolestivo vytláča.
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?