Vážne veciŠtát pre rodinu

Opatrenia od 9. do 14. novembra. Kam môžem ísť s negatívnym testom a kam bez testu

 Kristína Kováčiková   09.11.2020   2

Slovensko sa po prvom kole plošného testovania rozdelilo na „zelené“ a „červené“ okresy.

Kým v červených sa cez druhý novembrový víkend zopakovalo ďalšie kolo plošného testovania, zelené dostali výnimku a podľa toho sa tiež upravili podmienky zákazu vychádzania na nasledujúci týždeň – 9. až 14. novembra.

Ak sa budete pohybovať v hraniciach zeleného okresu, v zásade platia rovnaké pravidlá ako v týždni od 2. do 8. novembra (stačí certifikát z prvého kola plošného testovania, resp. RT-PCR test).

Na pohyb v červených okresoch je však potrebný nový test (z druhého kola plošného testovania alebo RT-PCR test s aktuálnym dátumom).

Shutterstock

 

Zelené okresy:

Banská Štiavnica, Bratislava, Galanta, Hlohovec, Komárno, Košice, Košice-okolie, Krupina, Levice, Lučenec, Malacky, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senec, Šaľa, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Zlaté Moravce, Žarnovica, Žiar nad Hronom

Zákaz vychádzania (okrem času od 01:00 do 05:00) neplatí pre

 • osobu, ktorá sa vie preukázať certifikátom s negatívnym výsledkom antigénového testu z prvého kola testovania (vykonaný od 29. októbra do 1. novembra), 
 • osobu, ktorá sa vie preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testovania s dátumom od 29. októbra do 8. novembra, resp. RT-PCR testom vykonaným počas zákazu vychádzania (9.-14. novembra)
 • osobu, ktorá sa vie preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu certifikovaného na území EÚ na ochorenie COVID-19 vykonaného subjektom, ktorý osvedčuje výsledok testu na certifikáte vydanom MZ SR v čase tohto zákazu
 • deti do 10 rokov a osoby s výnimkami ∗

Červené okresy:

Banská Bystrica, Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Ružomberok, Sabinov, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žilina

Zákaz vychádzania (okrem času od 01:00 do 05:00) neplatí pre

 • osobu, ktorá sa vie preukázať certifikátom s negatívnym výsledkom antigénového testu z druhého kola testovania (vykonaný od 6. novembra do 8. novembra), 
 • osobu, ktorá sa vie preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testovania s dátumom od 7. novembra do 8. novembra, resp. RT-PCR testom vykonaným počas zákazu vychádzania (9.-14. novembra)
 • deti do 10 rokov a osoby s výnimkami∗

∗Osoba s výnimkou:

 • Osoba, ktorej zdravotný stav alebo kontraindikácie neumožňujú vykonať test na ochorenie COVID-19,
 • komu bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie,
 • komu bola diagnostikovaná závažnú poruchu autistického spektra,
 • má diagnostikovaný ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit, je
 • onkologický pacient po chemoterapii alebo transplantácii, má leukopéniu alebo je v onkologickej liečbe alebo inej liečbe ovplyvňujúcej imunitný systém (napr. biologickej liečbe) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie, alebo inej plánovanej liečby, napr. onkológom, hematológom alebo rádiologom plánovanej liečby,
 • v čase celoplošného testovania je v karanténe, ktorú nariadil RÚVZ alebo lekár.
Shutterstock

 

Pre tých, ktorí sa nezúčastnili testovania, platia výnimky zo zákazu vychádzania iba na nákupy do najbližšieho obchodu, cestu za lekárom v prípade nevyhnutného ošetrenia alebo preventívnej prehliadky, kočíkovanie bábätka, venčenie domáceho zvieraťa do 100 metrov od bydliska, cesta na krst, uzavretie manželstva, pohreb blízkej osoby.

Prečítajte si viac: Výnimky zo zákazu vychádzania

Kam môžem ísť s negatívnym testom

S negatívnym testom môžete ísť do práce, či do školy.

Môžete ísť do iného okresu, ako je okres vášho trvalého pobytu. Len do červeného okresu potrebujete aktuálnejší certifikát s negatívnym výsledkom, resp. RT-PCR test (pozri vyššie).

Stále platí zákaz zhromažďovania, naraz by sa nemalo stretávať viac ako šesť osôb.

Platia tiež nasledovné opatrenia:

Rúško: Keď vychádzate z domu, okrem negatívneho testu musíte mať prekryté horné dýchacie cesty. Rúško nemusíte nosiť mimo obce (v extraviláne) – napríklad, keď idete s rodinou, s ktorou žijete v spoločnej domácnosti do prírody. A tiež vtedy, ak budete napríklad v lese vzdialení od cudzích ľudí viac ako 5 metrov. Výnimky z nosenia rúšok majú napríklad deti do 6 rokov veku. 

Školy: stredné školy a druhý stupeň ZŠ dištančné vzdelávanie, 1. stupeň ZŠ, materské školy, jasličky - prezenčne.

Prevádzky: Reštaurácie, pohostinstvá a kaviarne môžu podávať nápoje a jedlo len v exteriéri, to znamená na terasách alebo ich baliť zákazníkom so sebou, pričom môžu byť otvorené len do 22.00. Kaderníctva/holíčstva môžu byť otvorené.

Zatvorené sú: fitness centrá, divadlá, kiná, prírodné a umelé kúpaliská, aquaparky, "wellness" služby (sauny, vírivky, kúpele, zábaly). Dovolené sú len prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára.

Obchody: Seniori majú svoje vyhradené hodiny pre nákup v potravinách a drogériách od 9:00 do 11:00 (môžu nakupovať aj mimo nich). Počet zákazníkov v obchodnom dome v jednom okamihu - max 1 zákazník na 15 m2 z predajnej plochy. Táto podmienky sa nevzťahuje na deti do 14 rokov v sprievode dospelej osoby.

Hromadné podujatia: Zakázané sú hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej, či inej povahy v jednom okamihu nad 6 osôb. Toto platí napríklad aj pre slávenie bohoslužieb.

Výnimku majú len:

 • hromadné podujatia jednorazovej povahy, ktorých všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 12 hodín a ktoré budú ohlásené na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto jeho konania,
 • obrad krstu, pohrebného obradu a sobášneho obradu, vrátane ich civilných verzií 
 • zasadnutia, schôdze orgánov verejnej moci a ich poradných orgánov, zasadnutia, schôdze ainé podujatia, ktoré sa uskutočňujú na základe zákona,voľby,
 • výkon hromadných podujatí nevyhnutných s priebehom nasledujúcich profesionálnych súťaží vo vybraných športoch:1.hokej: TIPOS extraliga (hokej -muži), ICE HOCKEY LEAGUE (hokej –muži),2.futbal: FORTUNA Liga (futbal -muži),3.hádzaná: SLOVNAFT Handball Extraliga (hádzaná -muži), MOL Liga (hádzaná –ženy),4.volejbal: Extraliga muži (volejbal), Extraliga ženy (volejbal),5.basketbal: Slovenská basketbalová liga (muži –basketbal), Extraliga ženy (basketbal -ženy) - všetko bez divákov.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Dez napísané 11.11.2020 20:52

Papier o negat, teste nemôže pýtať nikto/ Ustava/- ani nutit do toho., ani kadernik.

Nemazat komentar prosim.:/

Dezz napísané 13.11.2020 00:56

Doplnenie- ani študent mediciny- mlady medik

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.