Vážne veciŠtát pre rodinu

Opatrenia od 15. októbra: rušia sa omše, športové podujatia, v reštauráciách sa nenajete

 redakcia   12.10.2020   0

Aktuálna epidemiologická situácia si vyžiadala sprísnenie opatrení. Prví ich pocítili stredoškoláci, ktorých ešte v nedeľu stopli, aby zbytočne necestovali na internáty. Stredné školy ostali od 12. októbra zatvorené, prešlo sa na dištančné vzdelávanie.

Od 15. októbra budú nasledovať ďalšie opatrenia.

Shutterstock

 

Rúška aj vonku

2-metrové rozostupy medzi ľuďmi už nestačia. Kdekoľvek v meste, či na dedine (v intraviláne) musíte mať na tvári prekryté dýchacie cesty.

Rúško nemusíte nosiť mimo obce (v extraviláne) – napríklad, keď idete s rodinou, s ktorou žijete v spoločnej domácnosti do prírody. A tiež vtedy, ak budete napríklad v lese vzdialení od cudzích ľudí viac ako 5 metrov.

Rúška sú povinné pre prvý, aj druhý stupeň ZŠ. V materských školách sú len odporúčané, i keď „dôrazne.“ Výnimku z nosenia rúšok budú mať napríklad aj nepočujúci žiaci a žiaci s mentálnym postihnutím a s poruchou autistického spektra.

Školy

Stredné školy majú dištančné vzdelávanie. Základné školy fungujú v doterajšom režime. Školské družiny môžu fungovať za prísnych opatrení. Takisto aj stravovanie školských jedální podľa nastavených usmernení.

Fungovanie telocviční v školách, skupinových výučieb umeleckých škôl či centier voľného času sa dočasne ruší. Rovnako sa ruší organizácia lyžiarskych, plaveckých kurzov, exkurzií či iných výletov a aktivít mimo škôl.

Rušia sa omše, aj športové podujatia

Všetky hromadné podujatia, či sú to bohoslužby alebo sa jedná o šport, sa zakazujú.

Výnimku budú mať sobáše, krsty a pohreby. Platí však obmedzenie, že sa ich môže zúčastniť 1 osoba na 15 štvorcových metrov v interiéri. V exteriéri bude nutné dodržiavať dvojmetrové rozostupy, ale počet účastníkov nebude obmedzený.

Výnimka platí aj pre zápasy profesionálnych líg (futbal, hokej, volejbal, basketbal, hádzaná – 1.liga), ktoré sa však budú musieť konať bez účasti divákov, hráči budú pravidelne testovaní na COVID-19.

Takisto je zachovaná výnimka zhromaždení zvolaných na základe zákona (mestské a obecné zastupiteľstvá, schôdze parlamentu, súdy) za dodržiavania nastavených protiepidemických opatrení.

Obchody 

Počet zákazníkov v prevádzkach sa obmedzuje na 1 osobu na 15 štvorcových metrov.

V obchodných centrách sa zvažuje možnosť merania teploty pri vstupe.

Seniori budú mať svoje vyhradené hodiny pre nákup v potravinách a drogériách od 9:00 do 11:00. Neznamená to, že si osoby nad 65 rokov nemôžu nakúpiť inokedy, ako počas týchto dvoch hodín. Nakoľko ide o rizikovú skupinu, epidemiológovia im odporúčajú využívať tento vyhradený čas, kým sú v pracovnom týždni obchody zaťažené menej.

Bary, kaviarne, reštaurácie

Kávu v obľúbenej kaviarni si vnútri nevypijete. Reštaurácie, pohostinstvá a kaviarne môžu podávať nápoje a jedlo len v exteriéri, to znamená na terasách alebo ich baliť zákazníkom so sebou.

Otváracie hodiny prevádzok verejného stravovania ostávajú obmedzené do 22. hod.

Divadlá, kiná, kúpaliská, plavárne, aquaparky, fitness, wellness centrá sa zatvárajú.

Finálna verzia opatrení bude známa najneskôr v stredu 14. októbra. Opatrenia by mali platiť do času, kým sedemdňový kĺzavý medián nedosiahne hranicu 500.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.