Vážne veciŠtát pre rodinu

Opatrenia od 15. októbra: rušia sa omše, športové podujatia, v reštauráciách sa nenajete

 redakcia   12.10.2020   0

Aktuálna epidemiologická situácia si vyžiadala sprísnenie opatrení. Prví ich pocítili stredoškoláci, ktorých ešte v nedeľu stopli, aby zbytočne necestovali na internáty. Stredné školy ostali od 12. októbra zatvorené, prešlo sa na dištančné vzdelávanie.

Od 15. októbra budú nasledovať ďalšie opatrenia.

Shutterstock

 

Rúška aj vonku

2-metrové rozostupy medzi ľuďmi už nestačia. Kdekoľvek v meste, či na dedine (v intraviláne) musíte mať na tvári prekryté dýchacie cesty.

Rúško nemusíte nosiť mimo obce (v extraviláne) – napríklad, keď idete s rodinou, s ktorou žijete v spoločnej domácnosti do prírody. A tiež vtedy, ak budete napríklad v lese vzdialení od cudzích ľudí viac ako 5 metrov.

Rúška sú povinné pre prvý, aj druhý stupeň ZŠ. V materských školách sú len odporúčané, i keď „dôrazne.“ Výnimku z nosenia rúšok budú mať napríklad aj nepočujúci žiaci a žiaci s mentálnym postihnutím a s poruchou autistického spektra.

Školy

Stredné školy majú dištančné vzdelávanie. Základné školy fungujú v doterajšom režime. Školské družiny môžu fungovať za prísnych opatrení. Takisto aj stravovanie školských jedální podľa nastavených usmernení.

Fungovanie telocviční v školách, skupinových výučieb umeleckých škôl či centier voľného času sa dočasne ruší. Rovnako sa ruší organizácia lyžiarskych, plaveckých kurzov, exkurzií či iných výletov a aktivít mimo škôl.

Rušia sa omše, aj športové podujatia

Všetky hromadné podujatia, či sú to bohoslužby alebo sa jedná o šport, sa zakazujú.

Výnimku budú mať sobáše, krsty a pohreby. Platí však obmedzenie, že sa ich môže zúčastniť 1 osoba na 15 štvorcových metrov v interiéri. V exteriéri bude nutné dodržiavať dvojmetrové rozostupy, ale počet účastníkov nebude obmedzený.

Výnimka platí aj pre zápasy profesionálnych líg (futbal, hokej, volejbal, basketbal, hádzaná – 1.liga), ktoré sa však budú musieť konať bez účasti divákov, hráči budú pravidelne testovaní na COVID-19.

Takisto je zachovaná výnimka zhromaždení zvolaných na základe zákona (mestské a obecné zastupiteľstvá, schôdze parlamentu, súdy) za dodržiavania nastavených protiepidemických opatrení.

Obchody 

Počet zákazníkov v prevádzkach sa obmedzuje na 1 osobu na 15 štvorcových metrov.

V obchodných centrách sa zvažuje možnosť merania teploty pri vstupe.

Seniori budú mať svoje vyhradené hodiny pre nákup v potravinách a drogériách od 9:00 do 11:00. Neznamená to, že si osoby nad 65 rokov nemôžu nakúpiť inokedy, ako počas týchto dvoch hodín. Nakoľko ide o rizikovú skupinu, epidemiológovia im odporúčajú využívať tento vyhradený čas, kým sú v pracovnom týždni obchody zaťažené menej.

Bary, kaviarne, reštaurácie

Kávu v obľúbenej kaviarni si vnútri nevypijete. Reštaurácie, pohostinstvá a kaviarne môžu podávať nápoje a jedlo len v exteriéri, to znamená na terasách alebo ich baliť zákazníkom so sebou.

Otváracie hodiny prevádzok verejného stravovania ostávajú obmedzené do 22. hod.

Divadlá, kiná, kúpaliská, plavárne, aquaparky, fitness, wellness centrá sa zatvárajú.

Finálna verzia opatrení bude známa najneskôr v stredu 14. októbra. Opatrenia by mali platiť do času, kým sedemdňový kĺzavý medián nedosiahne hranicu 500.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
Prídavok na dieťa 2021
11.01.2021   35
Kedysi pod názvom "rodinné prídavky." Patrí na každé nezaopatrené dieťa. Ktoré dieťa je nezaopatrené, kto môže poberať prídavok a za akých podmienok? Oznamovacia povinnosť pri prídavku na dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky.
babetko
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
12.01.2021   13
Prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   10
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   2
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?