Vážne veciŠtát pre rodinu

Od 1. júna do školy, len ak nežijete s babičkou

 redakcia   23.05.2020   0

Od 1. júna sa otvoria škôlky a školy pre deti do 5. ročníka (vrátane). Staršie deti zostávajú naďalej doma, o jasliach ešte rozhodnuté nie je. To je hlavné posolstvo z dnešnej tlačovej konferencie.

 

Otvoriť by sa mali aj školské družiny. O všetkom ale rozhoduje zriaďovateľ - teda mesto, obec, cirkev, prípadne zriaďovateľ súkromník - na základe pokynov a podmienok UVZ SR. Môže sa teda rozhodnúť aj tak, že školu neotvorí.

Školy nebudú povinné

Rodič má možnosť rozhodnúť sa, či dieťa do zariadenia pošle, alebo nie. V prípade, že dieťa do škôlky/školy nepošle, bude naďalej fungovať inštitút pandemickej OČR v novej forme. O nej budeme  bližšie informovať zajtra.

Teoreticky sa môže stať aj to, že sa vaše dieťa do školy nezmestí

V škôlke je stanovený maximálny počet detí na skupinu 15, v škole 20. Deti - ani učitelia by sa v rámci skupín nemali premiešavať, alebo meniť.

Prednostne sa majú prijímať deti rodičov, ktorí v prvej línii riešia nákazu. Deti zdravotníkov, hasičov, policajtov, záchranárov, vojakov a učiteľov.
Prednostne by sa mali prijímať aj deti rodičov, ktorí musia fyzicky chodiť do práce a detí, ktoré majú od 1. septembra nastúpiť do školy. Zriaďovateľ si môže určiť aj ďalšie prednostné kritériá na prijatie žiakov.

Rúška nebudú musieť mať v triede - vo vlastnej skupine, ale po školských chodbách a iných priestoroch áno. Špeciálny režim budú mať aj školské jedálne. Pred vstupom do školy sa bude merať teplota.

Vaše dieťa môžu vylúčiť kvôli babičke, či starému otcovi

V prípade, že žijete v spoločnej domácnosti so starými rodičmi, teda s najohrozenejšou skupinou obavyteľstva, vaše dieťa by do školy či škôlky ísť nemalo.

Učiť sa budú doma

Pre staršie deti a tie, ktoré sa do školy z rôznych dôvodov nepridajú, bude naďalej bežať " domáca" škola tak, ako doteraz.

Prečítajte si aj: Skončila nám pandemická OČR?

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
babetko
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
detské choroby
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?