Vážne veciŠtát pre rodinu

Od 1. júna do školy, len ak nežijete s babičkou

 redakcia   23.05.2020   0

Od 1. júna sa otvoria škôlky a školy pre deti do 5. ročníka (vrátane). Staršie deti zostávajú naďalej doma, o jasliach ešte rozhodnuté nie je. To je hlavné posolstvo z dnešnej tlačovej konferencie.

 

Otvoriť by sa mali aj školské družiny. O všetkom ale rozhoduje zriaďovateľ - teda mesto, obec, cirkev, prípadne zriaďovateľ súkromník - na základe pokynov a podmienok UVZ SR. Môže sa teda rozhodnúť aj tak, že školu neotvorí.

Školy nebudú povinné

Rodič má možnosť rozhodnúť sa, či dieťa do zariadenia pošle, alebo nie. V prípade, že dieťa do škôlky/školy nepošle, bude naďalej fungovať inštitút pandemickej OČR v novej forme. O nej budeme  bližšie informovať zajtra.

Teoreticky sa môže stať aj to, že sa vaše dieťa do školy nezmestí

V škôlke je stanovený maximálny počet detí na skupinu 15, v škole 20. Deti - ani učitelia by sa v rámci skupín nemali premiešavať, alebo meniť.

Prednostne sa majú prijímať deti rodičov, ktorí v prvej línii riešia nákazu. Deti zdravotníkov, hasičov, policajtov, záchranárov, vojakov a učiteľov.
Prednostne by sa mali prijímať aj deti rodičov, ktorí musia fyzicky chodiť do práce a detí, ktoré majú od 1. septembra nastúpiť do školy. Zriaďovateľ si môže určiť aj ďalšie prednostné kritériá na prijatie žiakov.

Rúška nebudú musieť mať v triede - vo vlastnej skupine, ale po školských chodbách a iných priestoroch áno. Špeciálny režim budú mať aj školské jedálne. Pred vstupom do školy sa bude merať teplota.

Vaše dieťa môžu vylúčiť kvôli babičke, či starému otcovi

V prípade, že žijete v spoločnej domácnosti so starými rodičmi, teda s najohrozenejšou skupinou obavyteľstva, vaše dieťa by do školy či škôlky ísť nemalo.

Učiť sa budú doma

Pre staršie deti a tie, ktoré sa do školy z rôznych dôvodov nepridajú, bude naďalej bežať " domáca" škola tak, ako doteraz.

Prečítajte si aj: Skončila nám pandemická OČR?

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.