Vážne veciŠtát pre rodinu

OČR: Ako sa Sociálna poisťovňa dozvie, či vaše dieťa chodilo do školy/škôlky

 Kristína Kováčiková   28.06.2020   0

V priebehu júna sa otvorili mnohé školské zariadenia, od jasličiek až po stredné školy (tie až 22. júna). Nakoľko však dochádzka do konca školského roka bola dobrovoľná, resp. závislá od kapacít konkrétneho zariadenia, pandemická OČR plošne nezanikla.

Aj naďalej mohli poberať ošetrovné rodičia detí, ktoré v júni ostali doma a nenastúpili do zariadenia. Sociálna poisťovňa nebude skúmať dôvody, prečo deti nechodili do školy, či škôlky. Ale bude si overovať dochádzku detí.

Aké povinnosti voči Sociálnej poisťovni majú rodičia a aké školy?

Pixabay

 

Rodičia, nezabudnite na čestné vyhlásenie

Podľa Petra Višvádera zo Sociálnej poisťovne majú rodičia stále rovnakú povinnosť, ak chcú poberať pandemickú OČR počas trvania mimoriadnej situácie: do konca mesiaca poslať Sociálnej poisťovni vyplnené Čestné vyhlásenie s vyznačením počtu dní, počas ktorých sa o dieťa starali.

V tejto súvislosti Sociálna poisťovňa pozmenila dve tlačivá, ktoré sa týkajú dávky ošetrovné, a to Žiadosť o ošetrovnéČestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. Po novom už formulár Čestného vyhlásenia obsahuje aj údaj o školskom zariadení, ktoré dieťa navštevuje.

Prečítajte si aj: Stiahnite si nové tlačivo k pandemickej OČR od júna.

Ako budú školy preukazovať, resp. vykazovať dochádzku detí za tento mesiac?

„Materské a základné školy preukážu dochádzku detí a žiakov za mesiac jún takým spôsobom, že oznámia územne príslušnému okresnému úradu v sídle kraja údaje o deťoch umiestnených do materských a základných škôl v rozsahu a spôsobom určenými Sociálnou poisťovňou podľa stavu k 30. júnu 2020 v termíne do 3. júla 2020. Okresný úrad v sídle kraja tieto údaje oznámi Sociálnej poisťovni do 10. júla 2020,“ ozrejmuje ministerstvo školstva.

Budú školy posielať údaje o všetkých žiakoch alebo iba o tých, ktorí nechodili do školy celý mesiac?

Podľa usmernenia ministerstva školstva budú školy poskytovať údaje o žiakoch, ktorí školu navštevovali spolu s dátumom (odkedy – dokedy). Tieto údaje budú slúžiť Sociálnej poisťovni na krížovú kontrolu oprávnenosti poberania OČR.

Údaje budú posielať vo formulári, ktorý je zverejnený na webovej stránke ministerstva školstva spolu s návodom, ako pripraviť a zaslať údaje na okresný úrad v sídle kraja (podklad pre Sociálnu poisťovňu).

Čo ak školy zabudnú poslať údaje o žiakoch?

Mnohým rodičom, ktorí mali problém s vyplatením OČR v prvých mesiacoch pandémie kvôli „strateným“ a nedoručeným čestným vyhláseniam, možno napadlo, či sa môže stať, že nejaká škola alebo škôlka "zabudne" poslať formulár a potom bude problém, ako preveriť dochádzku dieťaťa.

Ministerstvo školstva však stojí za školami a tvrdí, že takáto situácia by nastať nemala:

„Materské a základné školy si plnia svoje povinnosti zodpovedne, preto nepredpokladáme, že by na to nejaká škola zabudla. Každopádne, vedenie evidencie detí a žiakov patrí medzi základné povinnosti škôl, preto kedykoľvek je možné do nej nahliadnuť.

V prípade materských škôl, pokiaľ sú v prevádzke, údaje zasiela zriaďovateľ nielen za mesiac jún, ale aj za júl a august 2020,“ prízvukuje ministerstvo, a to v súvislosti s nekončiacou OČR pre rodičov škôlkarov aj počas letných mesiacov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?