Vážne veciŠtát pre rodinu

OČR: Ako sa Sociálna poisťovňa dozvie, či vaše dieťa chodilo do školy/škôlky

 Kristína Kováčiková   28.06.2020   0

V priebehu júna sa otvorili mnohé školské zariadenia, od jasličiek až po stredné školy (tie až 22. júna). Nakoľko však dochádzka do konca školského roka bola dobrovoľná, resp. závislá od kapacít konkrétneho zariadenia, pandemická OČR plošne nezanikla.

Aj naďalej mohli poberať ošetrovné rodičia detí, ktoré v júni ostali doma a nenastúpili do zariadenia. Sociálna poisťovňa nebude skúmať dôvody, prečo deti nechodili do školy, či škôlky. Ale bude si overovať dochádzku detí.

Aké povinnosti voči Sociálnej poisťovni majú rodičia a aké školy?

Pixabay

 

Rodičia, nezabudnite na čestné vyhlásenie

Podľa Petra Višvádera zo Sociálnej poisťovne majú rodičia stále rovnakú povinnosť, ak chcú poberať pandemickú OČR počas trvania mimoriadnej situácie: do konca mesiaca poslať Sociálnej poisťovni vyplnené Čestné vyhlásenie s vyznačením počtu dní, počas ktorých sa o dieťa starali.

V tejto súvislosti Sociálna poisťovňa pozmenila dve tlačivá, ktoré sa týkajú dávky ošetrovné, a to Žiadosť o ošetrovnéČestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. Po novom už formulár Čestného vyhlásenia obsahuje aj údaj o školskom zariadení, ktoré dieťa navštevuje.

Prečítajte si aj: Stiahnite si nové tlačivo k pandemickej OČR od júna.

Ako budú školy preukazovať, resp. vykazovať dochádzku detí za tento mesiac?

„Materské a základné školy preukážu dochádzku detí a žiakov za mesiac jún takým spôsobom, že oznámia územne príslušnému okresnému úradu v sídle kraja údaje o deťoch umiestnených do materských a základných škôl v rozsahu a spôsobom určenými Sociálnou poisťovňou podľa stavu k 30. júnu 2020 v termíne do 3. júla 2020. Okresný úrad v sídle kraja tieto údaje oznámi Sociálnej poisťovni do 10. júla 2020,“ ozrejmuje ministerstvo školstva.

Budú školy posielať údaje o všetkých žiakoch alebo iba o tých, ktorí nechodili do školy celý mesiac?

Podľa usmernenia ministerstva školstva budú školy poskytovať údaje o žiakoch, ktorí školu navštevovali spolu s dátumom (odkedy – dokedy). Tieto údaje budú slúžiť Sociálnej poisťovni na krížovú kontrolu oprávnenosti poberania OČR.

Údaje budú posielať vo formulári, ktorý je zverejnený na webovej stránke ministerstva školstva spolu s návodom, ako pripraviť a zaslať údaje na okresný úrad v sídle kraja (podklad pre Sociálnu poisťovňu).

Čo ak školy zabudnú poslať údaje o žiakoch?

Mnohým rodičom, ktorí mali problém s vyplatením OČR v prvých mesiacoch pandémie kvôli „strateným“ a nedoručeným čestným vyhláseniam, možno napadlo, či sa môže stať, že nejaká škola alebo škôlka "zabudne" poslať formulár a potom bude problém, ako preveriť dochádzku dieťaťa.

Ministerstvo školstva však stojí za školami a tvrdí, že takáto situácia by nastať nemala:

„Materské a základné školy si plnia svoje povinnosti zodpovedne, preto nepredpokladáme, že by na to nejaká škola zabudla. Každopádne, vedenie evidencie detí a žiakov patrí medzi základné povinnosti škôl, preto kedykoľvek je možné do nej nahliadnuť.

V prípade materských škôl, pokiaľ sú v prevádzke, údaje zasiela zriaďovateľ nielen za mesiac jún, ale aj za júl a august 2020,“ prízvukuje ministerstvo, a to v súvislosti s nekončiacou OČR pre rodičov škôlkarov aj počas letných mesiacov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?