Vážne veciŠtát pre rodinu

OČR: Ako sa Sociálna poisťovňa dozvie, či vaše dieťa chodilo do školy/škôlky

 Kristína Kováčiková   28.06.2020   0

V priebehu júna sa otvorili mnohé školské zariadenia, od jasličiek až po stredné školy (tie až 22. júna). Nakoľko však dochádzka do konca školského roka bola dobrovoľná, resp. závislá od kapacít konkrétneho zariadenia, pandemická OČR plošne nezanikla.

Aj naďalej mohli poberať ošetrovné rodičia detí, ktoré v júni ostali doma a nenastúpili do zariadenia. Sociálna poisťovňa nebude skúmať dôvody, prečo deti nechodili do školy, či škôlky. Ale bude si overovať dochádzku detí.

Aké povinnosti voči Sociálnej poisťovni majú rodičia a aké školy?

Pixabay

 

Rodičia, nezabudnite na čestné vyhlásenie

Podľa Petra Višvádera zo Sociálnej poisťovne majú rodičia stále rovnakú povinnosť, ak chcú poberať pandemickú OČR počas trvania mimoriadnej situácie: do konca mesiaca poslať Sociálnej poisťovni vyplnené Čestné vyhlásenie s vyznačením počtu dní, počas ktorých sa o dieťa starali.

V tejto súvislosti Sociálna poisťovňa pozmenila dve tlačivá, ktoré sa týkajú dávky ošetrovné, a to Žiadosť o ošetrovnéČestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. Po novom už formulár Čestného vyhlásenia obsahuje aj údaj o školskom zariadení, ktoré dieťa navštevuje.

Prečítajte si aj: Stiahnite si nové tlačivo k pandemickej OČR od júna.

Ako budú školy preukazovať, resp. vykazovať dochádzku detí za tento mesiac?

„Materské a základné školy preukážu dochádzku detí a žiakov za mesiac jún takým spôsobom, že oznámia územne príslušnému okresnému úradu v sídle kraja údaje o deťoch umiestnených do materských a základných škôl v rozsahu a spôsobom určenými Sociálnou poisťovňou podľa stavu k 30. júnu 2020 v termíne do 3. júla 2020. Okresný úrad v sídle kraja tieto údaje oznámi Sociálnej poisťovni do 10. júla 2020,“ ozrejmuje ministerstvo školstva.

Budú školy posielať údaje o všetkých žiakoch alebo iba o tých, ktorí nechodili do školy celý mesiac?

Podľa usmernenia ministerstva školstva budú školy poskytovať údaje o žiakoch, ktorí školu navštevovali spolu s dátumom (odkedy – dokedy). Tieto údaje budú slúžiť Sociálnej poisťovni na krížovú kontrolu oprávnenosti poberania OČR.

Údaje budú posielať vo formulári, ktorý je zverejnený na webovej stránke ministerstva školstva spolu s návodom, ako pripraviť a zaslať údaje na okresný úrad v sídle kraja (podklad pre Sociálnu poisťovňu).

Čo ak školy zabudnú poslať údaje o žiakoch?

Mnohým rodičom, ktorí mali problém s vyplatením OČR v prvých mesiacoch pandémie kvôli „strateným“ a nedoručeným čestným vyhláseniam, možno napadlo, či sa môže stať, že nejaká škola alebo škôlka "zabudne" poslať formulár a potom bude problém, ako preveriť dochádzku dieťaťa.

Ministerstvo školstva však stojí za školami a tvrdí, že takáto situácia by nastať nemala:

„Materské a základné školy si plnia svoje povinnosti zodpovedne, preto nepredpokladáme, že by na to nejaká škola zabudla. Každopádne, vedenie evidencie detí a žiakov patrí medzi základné povinnosti škôl, preto kedykoľvek je možné do nej nahliadnuť.

V prípade materských škôl, pokiaľ sú v prevádzke, údaje zasiela zriaďovateľ nielen za mesiac jún, ale aj za júl a august 2020,“ prízvukuje ministerstvo, a to v súvislosti s nekončiacou OČR pre rodičov škôlkarov aj počas letných mesiacov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...