Vážne veciŠtát pre rodinu

Môže škôlka odmietnuť zobrať dieťa, ktoré nemá rúško?

 Kristína Kováčiková   17.10.2020   0

Od štvrtka 15. októbra platí sprísnený režim nosenia rúšok na verejnosti. Rúška sú povinné nielen v interiéroch (obchodoch, MHD), ale aj vonku.

Rúška musia mať aj deti v škole. Povinnosť platí pre prvý, aj druhý stupeň základných škôl. Deťom do 6 rokov udelil hlavný hygienik výnimku, a tak v materských školách nosenie rúšok nie je povinné, i keď je dôrazne odporúčané.

V niektorých škôlkach si zobrali odporúčanie k srdcu a spravili z neho povinnosť. Dokonca odmietli prevziať ráno do škôlky tie deti, ktoré nemali na sebe rúško. Na druhej strane sa rodičia stretli s tým, že deti spájajú do tried, hoci práve toto ministerstvo školstva neodporúča.

Môže ísť riaditeľ materskej školy nad rámec povinností, ktoré ustanovil Úrad verejného zdravotníctva? Obrátili sme sa na ministerstvo školstva.

Shutterstock

 

Rúška v materskej škole nie sú povinné, ale odporúčané - môže si škôlka určiť, že budú povinné a rodič to musí akceptovať, aj keď pre deti do 6 rokov by mala platiť výnimka?

 „Úrad verejného zdravotníctva SR opatrením s účinnosťou od 15. októbra 2020 do odvolania nariadil všetkým osobám zákaz pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou.

Výnimku z tohto nariadenia však majú (aj) deti do 6 rokov veku. Vzhľadom na to musí materská škola a jej vedenie rešpektovať, ak dieťa, ktoré navštevuje materskú školu (bez príznakov ochorenia), rúško v interiéri alebo exteriéri školy odmieta. Samotné odmietnutie rúška nemôže byť dôvodom na neprevzatie dieťaťa do MŠ.

ÚVZ SR však zároveň deťom od 3 do 6 rokov dôrazne odporúča pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy s prekrytím horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou.

Ministerstvo školstva rovnako dlhodobo odporúča nosiť rúška aj deťom materských škôl, na ktorých sa vzťahuje výnimka z aktuálne účinného opatrenia ÚVZ SR uvedeného vyššie v prípade, ak to deti alebo žiaci dobre znášajú."

Je v poriadku, keď sa triedy v MŠ spájajú?

„Ministerstvo školstva v aktuálnom manuáli pre materské školy odporúča zabezpečiť ucelené kolektívy detí v triedach a nespájať triedy, ale takýto postup nezakazuje. Pretože pri počte viac ako 3-tisíc materských škôl môže dôjsť k špecifickým situáciám, keď riaditeľka materskej školy vie vyhodnotiť stav, pri ktorom nehrozí riziko šírenia ochorenia (napríklad, ak ide o deti z jednej obce).“

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.