Vážne veciŠtát pre rodinu

Môže škôlka odmietnuť zobrať dieťa, ktoré nemá rúško?

 Kristína Kováčiková   17.10.2020   0

Od štvrtka 15. októbra platí sprísnený režim nosenia rúšok na verejnosti. Rúška sú povinné nielen v interiéroch (obchodoch, MHD), ale aj vonku.

Rúška musia mať aj deti v škole. Povinnosť platí pre prvý, aj druhý stupeň základných škôl. Deťom do 6 rokov udelil hlavný hygienik výnimku, a tak v materských školách nosenie rúšok nie je povinné, i keď je dôrazne odporúčané.

V niektorých škôlkach si zobrali odporúčanie k srdcu a spravili z neho povinnosť. Dokonca odmietli prevziať ráno do škôlky tie deti, ktoré nemali na sebe rúško. Na druhej strane sa rodičia stretli s tým, že deti spájajú do tried, hoci práve toto ministerstvo školstva neodporúča.

Môže ísť riaditeľ materskej školy nad rámec povinností, ktoré ustanovil Úrad verejného zdravotníctva? Obrátili sme sa na ministerstvo školstva.

Shutterstock

 

Rúška v materskej škole nie sú povinné, ale odporúčané - môže si škôlka určiť, že budú povinné a rodič to musí akceptovať, aj keď pre deti do 6 rokov by mala platiť výnimka?

 „Úrad verejného zdravotníctva SR opatrením s účinnosťou od 15. októbra 2020 do odvolania nariadil všetkým osobám zákaz pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou.

Výnimku z tohto nariadenia však majú (aj) deti do 6 rokov veku. Vzhľadom na to musí materská škola a jej vedenie rešpektovať, ak dieťa, ktoré navštevuje materskú školu (bez príznakov ochorenia), rúško v interiéri alebo exteriéri školy odmieta. Samotné odmietnutie rúška nemôže byť dôvodom na neprevzatie dieťaťa do MŠ.

ÚVZ SR však zároveň deťom od 3 do 6 rokov dôrazne odporúča pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy s prekrytím horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou.

Ministerstvo školstva rovnako dlhodobo odporúča nosiť rúška aj deťom materských škôl, na ktorých sa vzťahuje výnimka z aktuálne účinného opatrenia ÚVZ SR uvedeného vyššie v prípade, ak to deti alebo žiaci dobre znášajú."

Je v poriadku, keď sa triedy v MŠ spájajú?

„Ministerstvo školstva v aktuálnom manuáli pre materské školy odporúča zabezpečiť ucelené kolektívy detí v triedach a nespájať triedy, ale takýto postup nezakazuje. Pretože pri počte viac ako 3-tisíc materských škôl môže dôjsť k špecifickým situáciám, keď riaditeľka materskej školy vie vyhodnotiť stav, pri ktorom nehrozí riziko šírenia ochorenia (napríklad, ak ide o deti z jednej obce).“

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?