Vážne veciŠtát pre rodinu

Môže škôlka odmietnuť zobrať dieťa, ktoré nemá rúško?

 Kristína Kováčiková   17.10.2020   0

Od štvrtka 15. októbra platí sprísnený režim nosenia rúšok na verejnosti. Rúška sú povinné nielen v interiéroch (obchodoch, MHD), ale aj vonku.

Rúška musia mať aj deti v škole. Povinnosť platí pre prvý, aj druhý stupeň základných škôl. Deťom do 6 rokov udelil hlavný hygienik výnimku, a tak v materských školách nosenie rúšok nie je povinné, i keď je dôrazne odporúčané.

V niektorých škôlkach si zobrali odporúčanie k srdcu a spravili z neho povinnosť. Dokonca odmietli prevziať ráno do škôlky tie deti, ktoré nemali na sebe rúško. Na druhej strane sa rodičia stretli s tým, že deti spájajú do tried, hoci práve toto ministerstvo školstva neodporúča.

Môže ísť riaditeľ materskej školy nad rámec povinností, ktoré ustanovil Úrad verejného zdravotníctva? Obrátili sme sa na ministerstvo školstva.

Shutterstock

 

Rúška v materskej škole nie sú povinné, ale odporúčané - môže si škôlka určiť, že budú povinné a rodič to musí akceptovať, aj keď pre deti do 6 rokov by mala platiť výnimka?

 „Úrad verejného zdravotníctva SR opatrením s účinnosťou od 15. októbra 2020 do odvolania nariadil všetkým osobám zákaz pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou.

Výnimku z tohto nariadenia však majú (aj) deti do 6 rokov veku. Vzhľadom na to musí materská škola a jej vedenie rešpektovať, ak dieťa, ktoré navštevuje materskú školu (bez príznakov ochorenia), rúško v interiéri alebo exteriéri školy odmieta. Samotné odmietnutie rúška nemôže byť dôvodom na neprevzatie dieťaťa do MŠ.

ÚVZ SR však zároveň deťom od 3 do 6 rokov dôrazne odporúča pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy s prekrytím horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou.

Ministerstvo školstva rovnako dlhodobo odporúča nosiť rúška aj deťom materských škôl, na ktorých sa vzťahuje výnimka z aktuálne účinného opatrenia ÚVZ SR uvedeného vyššie v prípade, ak to deti alebo žiaci dobre znášajú."

Je v poriadku, keď sa triedy v MŠ spájajú?

„Ministerstvo školstva v aktuálnom manuáli pre materské školy odporúča zabezpečiť ucelené kolektívy detí v triedach a nespájať triedy, ale takýto postup nezakazuje. Pretože pri počte viac ako 3-tisíc materských škôl môže dôjsť k špecifickým situáciám, keď riaditeľka materskej školy vie vyhodnotiť stav, pri ktorom nehrozí riziko šírenia ochorenia (napríklad, ak ide o deti z jednej obce).“

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
Súťažte o edukačné kartičky abeceda TROCHA INAK
24.11.2020   0
Počuli ste o VIZUÁLNEJ TECHNIKE UČENIA ? Dvaja rodičia sa nechali inšpirovať svojim školáčikom...
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.
Skalár
06.11.2020   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.