Vážne veciŠtát pre rodinu

Môže škôlka a škola vyžadovať negatívny test na koronavírus?

 Kristína Kováčiková   28.10.2020   3

Ministerstvo školstva vydalo nové usmernenie pre materské a základné školy, platné od 27. októbra, vzhľadom na rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu.

Upravuje v ňom najaktuálnejšie otázky v súvislosti s jesennými prázdninami, aj celoplošným testovaním, ktoré má prebehnúť už tento víkend (31. októbra a 1. novembra).

Shutterstock

 

Môžu ísť deti v MŠ alebo ZŠ von, aj keď je zákaz vychádzania?

Podľa usmernenia Ministerstva školstva sa odporúča, aby deti v MŠ a žiaci 1. stupňa ZŠ, ktoré fungujú v prezenčnej forme výučby, realizovali pobyt v exteriéri najmä na školských dvoroch, prípadne v extraviláne obce.

Ak škola nemá školský dvor, resp. extravilán obce je vo veľkej vzdialenosti od budovy školy, pobyt v exteriéri sa odporúča v blízkosti budovy školy s dodržaním platných opatrení ÚVZ SR.

Môže škôlka chcieť, aby si rodičia na materskej nechali staršie deti doma?

V čase riadnej prevádzky MŠ môže riaditeľka/riaditeľ MŠ požiadať zákonných zástupcov dieťaťa, ktorí sú nezamestnaní alebo sú na rodičovskej či materskej dovolenke, aby si, vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu súvisiacu s výskytom a šírením ochorenia COVID-19, ponechali dieťa v domácej starostlivosti a nedávali ho do MŠ.

Bez súhlasu zákonného zástupcu ale nie je možné obmedziť dochádzku žiadneho dieťaťa do MŠ.

Môže škôlka alebo škola od rodiča vyžadovať predloženie negatívneho testu na koronavírus?

Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré navštevuje MŠ/ZŠ, predloží po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe dieťaťa do MŠ/ZŠ Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti.

Materská škola, ani základná škola nevyžaduje od zákonného zástupcu negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území EÚ na ochorenie COVID-19.

Môže ísť žiak nad 10 rokov do školy, ak sa nepreukáže negatívnym výsledkom testu?

Na žiakov 1. stupňa ZŠ, ktorí majú nad 10 rokov a nevedia sa preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území EÚ na ochorenie COVID-19 sa nevzťahuje výnimka zo zákazu vychádzania (na cestu dieťaťa do a zo školy za účelom plnenia povinnej školskej dochádzky) – a teda sa nemôžu zúčastniť prezenčnej výučby.

Musia zamestnanci škôl predložiť test pri nástupe do práce?

Zamestnanci MŠ a ZŠ predložia zamestnávateľovi po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe do zamestnania v zmysle zákona č. 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci certifikát o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území EÚ na ochorenie COVID-19.

Zdroj: minedu.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Helena napísané 29.10.2020 20:56

Dobry večer prosim vas som na pn musim na test či nie? Dakujem za odpoved.

Igor napísané 28.10.2020 23:13

Dobrý den.

 

Viete mi prosim poradit co mame robit ked sa nepojdeme dat otestovat ale mame dieta ktore chodi do prveho stupna zakladnej skoly. Ma povinnu skolsku dochadzku takze ho do skoly musime zobrat...alebo mame zostat doma vsetci v karantene? Mozem dieta odprevadit a vzdvihnut zo skoly?

 

dakujem

Igor

Zuzana napísané 30.10.2020 12:24

Pozdravujem, je potrebne pockat na pravne zavazne rozhodnutie - najskor vraj ministra prace a nasledne ministra skolstva, ktore slubili v piatok 30.10.2020. Dost ma prekvapuje, ze pani pravnicka zdiela pravne neplatne stanovisko ministerstva skolstva.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.