Vážne veciŠtát pre rodinu

Môže škôlka a škola vyžadovať negatívny test na koronavírus?

 Kristína Kováčiková   28.10.2020   3

Ministerstvo školstva vydalo nové usmernenie pre materské a základné školy, platné od 27. októbra, vzhľadom na rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu.

Upravuje v ňom najaktuálnejšie otázky v súvislosti s jesennými prázdninami, aj celoplošným testovaním, ktoré má prebehnúť už tento víkend (31. októbra a 1. novembra).

Shutterstock

 

Môžu ísť deti v MŠ alebo ZŠ von, aj keď je zákaz vychádzania?

Podľa usmernenia Ministerstva školstva sa odporúča, aby deti v MŠ a žiaci 1. stupňa ZŠ, ktoré fungujú v prezenčnej forme výučby, realizovali pobyt v exteriéri najmä na školských dvoroch, prípadne v extraviláne obce.

Ak škola nemá školský dvor, resp. extravilán obce je vo veľkej vzdialenosti od budovy školy, pobyt v exteriéri sa odporúča v blízkosti budovy školy s dodržaním platných opatrení ÚVZ SR.

Môže škôlka chcieť, aby si rodičia na materskej nechali staršie deti doma?

V čase riadnej prevádzky MŠ môže riaditeľka/riaditeľ MŠ požiadať zákonných zástupcov dieťaťa, ktorí sú nezamestnaní alebo sú na rodičovskej či materskej dovolenke, aby si, vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu súvisiacu s výskytom a šírením ochorenia COVID-19, ponechali dieťa v domácej starostlivosti a nedávali ho do MŠ.

Bez súhlasu zákonného zástupcu ale nie je možné obmedziť dochádzku žiadneho dieťaťa do MŠ.

Môže škôlka alebo škola od rodiča vyžadovať predloženie negatívneho testu na koronavírus?

Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré navštevuje MŠ/ZŠ, predloží po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe dieťaťa do MŠ/ZŠ Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti.

Materská škola, ani základná škola nevyžaduje od zákonného zástupcu negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území EÚ na ochorenie COVID-19.

Môže ísť žiak nad 10 rokov do školy, ak sa nepreukáže negatívnym výsledkom testu?

Na žiakov 1. stupňa ZŠ, ktorí majú nad 10 rokov a nevedia sa preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území EÚ na ochorenie COVID-19 sa nevzťahuje výnimka zo zákazu vychádzania (na cestu dieťaťa do a zo školy za účelom plnenia povinnej školskej dochádzky) – a teda sa nemôžu zúčastniť prezenčnej výučby.

Musia zamestnanci škôl predložiť test pri nástupe do práce?

Zamestnanci MŠ a ZŠ predložia zamestnávateľovi po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe do zamestnania v zmysle zákona č. 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci certifikát o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území EÚ na ochorenie COVID-19.

Zdroj: minedu.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Helena napísané 29.10.2020 20:56

Dobry večer prosim vas som na pn musim na test či nie? Dakujem za odpoved.

Igor napísané 28.10.2020 23:13

Dobrý den.

 

Viete mi prosim poradit co mame robit ked sa nepojdeme dat otestovat ale mame dieta ktore chodi do prveho stupna zakladnej skoly. Ma povinnu skolsku dochadzku takze ho do skoly musime zobrat...alebo mame zostat doma vsetci v karantene? Mozem dieta odprevadit a vzdvihnut zo skoly?

 

dakujem

Igor

Zuzana napísané 30.10.2020 12:24

Pozdravujem, je potrebne pockat na pravne zavazne rozhodnutie - najskor vraj ministra prace a nasledne ministra skolstva, ktore slubili v piatok 30.10.2020. Dost ma prekvapuje, ze pani pravnicka zdiela pravne neplatne stanovisko ministerstva skolstva.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.