ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Vážne veciŠtát pre rodinu

Materské si žiadajú otcovia účelovo. Chcú peniaze do rodiny

 Kristína Kováčiková   20.02.2019   2

Otcovia sa vo veľkom hlásia o materské a Sociálna poisťovňa si je vedomá, že má značný problém. Preto sa v poslednom období čoraz častejšie skloňujú v médiách prípady zamietnutých materských pre otcov.

Je ich počuť pomerne hlasno, hoci 98 % otcov svoje materské dostane. A nie je ich málo. Kým v roku 2013 poberalo materské 305 otcov, v roku 2017 ich bolo 6 553 a v minulom roku už takmer 13 000.

Shutterstock

 

V číslach je to ešte zaujímavejšie - v roku 2013 Sociálna poisťovňa vyplatila otcom na materské vyše 602 tisíc eur, v roku 2017 to bolo 22,4 miliónov eur a za uplynulý rok predbežne takmer 52 miliónov eur.

Chceli, aby sa na materskej prestriedali

Záujem o materské zo strany otcov by s veľkou pravdepodobnosťou nebol taký vysoký, keby zákon o sociálnom poistení neumožňoval otcom popri čerpaní dávky zároveň aj pracovať.

Keď si otec žiada o materské, nie je ani podmienkou, aby bola v tom čase matka dieťaťa zaradená v pracovnom procese – ona len nesmie poberať rodičovský príspevok, ale doma byť môže, pretože rodičovskú dovolenku môže čerpať do 3 rokov veku dieťaťa.

Nikoho (zamestnávateľa) nezaujíma, či matka dostáva nejakú dávku z úradu (rodičovský príspevok) alebo nie. Zaplatí si iba zdravotné odvody alebo ani to nie, aj na to sú návody, ako to obísť a je to ok.

 

Zvrtlo sa to

Hoci zámer tých, ktorí pred pár rokmi presadili zmenu v zákone o sociálnom poistení bol pravdepodobne ten, aby sa na materskej mohli obidvaja rodičia vystriedať, aby mohla poberať materské nielen matka, ale aj otec dieťaťa, aby – keď sa do práce vráti matka, otec neostal na sucho „len“ na rodičovskom príspevku, situácia sa trošku zvrtla.

Sledujem tento vývoj posledných pár rokov a takmer vždy to je ako cez kopírku - oslovia ma otcovia s otázkou, ako to majú urobiť, keď si chcú požiadať o materské, ale tak, že budú chodiť aj ďalej do práce a s dieťaťom ostane doma manželka, ktorá si čerpá rodičovskú dovolenku.

Shutterstock

 

Je to účelové, samozrejme. Chcú peniaze do rodiny

Prakticky sa na ich situácii nič nezmení. On ďalej chodí do práce (uzatvorí nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa - neraz s rovnakou mzdou, výmerou pracovného času a obdobnou pracovnou náplňou).

Ona je doma s dieťaťom, len s tým markantným rozdielom, že namiesto úbohého rodičovského príspevku vo výške 220 eur niečo, ktorý musí oželieť, majú doma „jeho“ materské, ktoré je takmer s istotou vyššie ako to, ktoré predtým poberala mama dieťaťa.

Podľa údajov Sociálnej poisťovne muži dostávajú dávku vyššiu než ženy. U mužov dosiahla v roku 2018 predbežne 840 eur a u žien 614 eur.

Nie sme si všetci rovní

Ak by boli podmienky nároku na dávku nastavené jednoznačne a pre každého poistenca rovnako, pochybujem, že by mi tieto otázky pristávali v mailovej schránke.

A Sociálna poisťovňa by sa nemohla sťažovať, že „o dávku požiadal napríklad aj otec, ktorý išiel do ústavu na výkon trestu alebo informovali sa vojaci, ktorí odchádzali na misiu do zahraničia, a teda je jasné, že o dieťa sa žiadnym spôsobom nemohli starať.“

Shutterstock

 

Diskriminácia otcov, ktorí sa nevedia postarať

„Prevzatie dieťaťa do starostlivosti“ je jednou z podmienok nároku na materské u otca, ale je to tak vágne naformulované, že nikto nevie, čo to vlastne znamená. Ale aspoň rodičia vedia podľa vzoru na internete, ako takú dohodu medzi matkou a otcom dieťaťa napísať.

Akonáhle však Sociálna poisťovňa začne argumentovať starostlivosťou o dieťa, dostane akurát tak nakladačku. Začnú sa prestrelky o diskriminácii otcov – matky sa dokážu postarať o dieťa a pritom pracovať, ale oni nie?

Odvolávajú sa na zákon o rodičovskom príspevku, aj na iné právne predpisy, ktoré definujú, čo je to starostlivosť o dieťa, až sa vlastne stále musí pripomínať, čo je účelom materského - „nemocenské poistenie je poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti."

A teda, aký príjem stráca otec, ktorý poberá materské a v práci má podľa novej zmluvy ešte vyššiu mzdu ako tú pôvodnú?

Shutterstock

 

Špekulujeme?

Ministerstvo práce nie je ďaleko od pravdy, že „takéto tzv. privilegované účelové konanie nemôžu zo zákonných dôvodov určite realizovať všetci poistenci a teda výklad, ktorý by takéto špekulatívne konanie umožňoval by zároveň nepriamo zavádzal diskrimináciu časti poistencov.“

Pokiaľ totiž otec nie je živnostník, ale zamestnanec a chce popri materskom aj naďalej pracovať, musí uzatvoriť so svojim zamestnávateľom počas doby nároku na materské inú pracovnú zmluvu. Nemôže mať príjem z pôvodnej pracovnej zmluvy, z ktorej čerpá materské.

Nie s každým zamestnávateľom sa dá takáto zmluva uzatvoriť.

Napríklad otecko, ktorý pracuje v Sociálnej poisťovni, by s tým určite nepochodil. Ale pokiaľ sa viete so svojim šéfom dohodnúť, máte vyhraté.

No môže sa vám stať aj to, že za túto láskavosť bude váš šéf chcieť, aby ste sa mu revanšovali a podelili sa ním o časť vašej materskej, predsa len, môžu k nemu dokvitnúť rôzne návštevy z inšpekcie práce. Ak sa na to dáte, už to nie je na hrane zákona, ale ďaleko za čiarou.

Rodinám však bude čokoľvek stáť za to, aby dostali do rodinného rozpočtu viac peňazí a budú to robiť dovtedy, kým sa nezmení legislatíva.

A že si rodičia vysvetľujú zákon svojvoľne?

Stačí si spomenúť len na to, že od januára je vyšší rodičovský o 6 eur, ale poslanci si zvýšili platy o tisícku. Potom niekomu rozprávajte, čo je to privilegované účelové konanie a ako by mali platiť rovnaké pravidlá pre všetkých.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
stano napísané 18.03.2019 09:17

Dobry den, dieta ma 5 rokov. Manzelka je na predlzenej rodicovskej dovolenke (z dovodu zdravotneho stavu). Viem, ze otec moze ist na matersku tiez do troch rokov veku dietata. Nikde som sa vsak nedocital, ci moze ist na matersku aj po tretom roku dietata. Viete mi s tym poradit?

Ema napísané 20.02.2019 07:44

Znamy to vyuzil... ked malo ich dieta asi 2 roky, nastupil na matersku on, hoci mamina bola tiez doma. Povedal, ze si chce uzit maleho, ze chcu byt ako rodina spolu. Tak teda boli, pol roka. Popri tom pracoval nejake dohody z domu. Potom nastupil opat do prace. Velmi si pochvaloval, ze to vyuzil.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.