Vážne veciŠtát pre rodinu

Materské si žiadajú otcovia účelovo. Chcú peniaze do rodiny

 Kristína Kováčiková   20.02.2019   2

Otcovia sa vo veľkom hlásia o materské a Sociálna poisťovňa si je vedomá, že má značný problém. Preto sa v poslednom období čoraz častejšie skloňujú v médiách prípady zamietnutých materských pre otcov.

Je ich počuť pomerne hlasno, hoci 98 % otcov svoje materské dostane. A nie je ich málo. Kým v roku 2013 poberalo materské 305 otcov, v roku 2017 ich bolo 6 553 a v minulom roku už takmer 13 000.

Shutterstock

 

V číslach je to ešte zaujímavejšie - v roku 2013 Sociálna poisťovňa vyplatila otcom na materské vyše 602 tisíc eur, v roku 2017 to bolo 22,4 miliónov eur a za uplynulý rok predbežne takmer 52 miliónov eur.

Chceli, aby sa na materskej prestriedali

Záujem o materské zo strany otcov by s veľkou pravdepodobnosťou nebol taký vysoký, keby zákon o sociálnom poistení neumožňoval otcom popri čerpaní dávky zároveň aj pracovať.

Keď si otec žiada o materské, nie je ani podmienkou, aby bola v tom čase matka dieťaťa zaradená v pracovnom procese – ona len nesmie poberať rodičovský príspevok, ale doma byť môže, pretože rodičovskú dovolenku môže čerpať do 3 rokov veku dieťaťa.

Nikoho (zamestnávateľa) nezaujíma, či matka dostáva nejakú dávku z úradu (rodičovský príspevok) alebo nie. Zaplatí si iba zdravotné odvody alebo ani to nie, aj na to sú návody, ako to obísť a je to ok.

 

Zvrtlo sa to

Hoci zámer tých, ktorí pred pár rokmi presadili zmenu v zákone o sociálnom poistení bol pravdepodobne ten, aby sa na materskej mohli obidvaja rodičia vystriedať, aby mohla poberať materské nielen matka, ale aj otec dieťaťa, aby – keď sa do práce vráti matka, otec neostal na sucho „len“ na rodičovskom príspevku, situácia sa trošku zvrtla.

Sledujem tento vývoj posledných pár rokov a takmer vždy to je ako cez kopírku - oslovia ma otcovia s otázkou, ako to majú urobiť, keď si chcú požiadať o materské, ale tak, že budú chodiť aj ďalej do práce a s dieťaťom ostane doma manželka, ktorá si čerpá rodičovskú dovolenku.

Shutterstock

 

Je to účelové, samozrejme. Chcú peniaze do rodiny

Prakticky sa na ich situácii nič nezmení. On ďalej chodí do práce (uzatvorí nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa - neraz s rovnakou mzdou, výmerou pracovného času a obdobnou pracovnou náplňou).

Ona je doma s dieťaťom, len s tým markantným rozdielom, že namiesto úbohého rodičovského príspevku vo výške 220 eur niečo, ktorý musí oželieť, majú doma „jeho“ materské, ktoré je takmer s istotou vyššie ako to, ktoré predtým poberala mama dieťaťa.

Podľa údajov Sociálnej poisťovne muži dostávajú dávku vyššiu než ženy. U mužov dosiahla v roku 2018 predbežne 840 eur a u žien 614 eur.

Nie sme si všetci rovní

Ak by boli podmienky nároku na dávku nastavené jednoznačne a pre každého poistenca rovnako, pochybujem, že by mi tieto otázky pristávali v mailovej schránke.

A Sociálna poisťovňa by sa nemohla sťažovať, že „o dávku požiadal napríklad aj otec, ktorý išiel do ústavu na výkon trestu alebo informovali sa vojaci, ktorí odchádzali na misiu do zahraničia, a teda je jasné, že o dieťa sa žiadnym spôsobom nemohli starať.“

Shutterstock

 

Diskriminácia otcov, ktorí sa nevedia postarať

„Prevzatie dieťaťa do starostlivosti“ je jednou z podmienok nároku na materské u otca, ale je to tak vágne naformulované, že nikto nevie, čo to vlastne znamená. Ale aspoň rodičia vedia podľa vzoru na internete, ako takú dohodu medzi matkou a otcom dieťaťa napísať.

Akonáhle však Sociálna poisťovňa začne argumentovať starostlivosťou o dieťa, dostane akurát tak nakladačku. Začnú sa prestrelky o diskriminácii otcov – matky sa dokážu postarať o dieťa a pritom pracovať, ale oni nie?

Odvolávajú sa na zákon o rodičovskom príspevku, aj na iné právne predpisy, ktoré definujú, čo je to starostlivosť o dieťa, až sa vlastne stále musí pripomínať, čo je účelom materského - „nemocenské poistenie je poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti."

A teda, aký príjem stráca otec, ktorý poberá materské a v práci má podľa novej zmluvy ešte vyššiu mzdu ako tú pôvodnú?

Shutterstock

 

Špekulujeme?

Ministerstvo práce nie je ďaleko od pravdy, že „takéto tzv. privilegované účelové konanie nemôžu zo zákonných dôvodov určite realizovať všetci poistenci a teda výklad, ktorý by takéto špekulatívne konanie umožňoval by zároveň nepriamo zavádzal diskrimináciu časti poistencov.“

Pokiaľ totiž otec nie je živnostník, ale zamestnanec a chce popri materskom aj naďalej pracovať, musí uzatvoriť so svojim zamestnávateľom počas doby nároku na materské inú pracovnú zmluvu. Nemôže mať príjem z pôvodnej pracovnej zmluvy, z ktorej čerpá materské.

Nie s každým zamestnávateľom sa dá takáto zmluva uzatvoriť.

Napríklad otecko, ktorý pracuje v Sociálnej poisťovni, by s tým určite nepochodil. Ale pokiaľ sa viete so svojim šéfom dohodnúť, máte vyhraté.

No môže sa vám stať aj to, že za túto láskavosť bude váš šéf chcieť, aby ste sa mu revanšovali a podelili sa ním o časť vašej materskej, predsa len, môžu k nemu dokvitnúť rôzne návštevy z inšpekcie práce. Ak sa na to dáte, už to nie je na hrane zákona, ale ďaleko za čiarou.

Rodinám však bude čokoľvek stáť za to, aby dostali do rodinného rozpočtu viac peňazí a budú to robiť dovtedy, kým sa nezmení legislatíva.

A že si rodičia vysvetľujú zákon svojvoľne?

Stačí si spomenúť len na to, že od januára je vyšší rodičovský o 6 eur, ale poslanci si zvýšili platy o tisícku. Potom niekomu rozprávajte, čo je to privilegované účelové konanie a ako by mali platiť rovnaké pravidlá pre všetkých.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
stano napísané 18.03.2019 09:17

Dobry den, dieta ma 5 rokov. Manzelka je na predlzenej rodicovskej dovolenke (z dovodu zdravotneho stavu). Viem, ze otec moze ist na matersku tiez do troch rokov veku dietata. Nikde som sa vsak nedocital, ci moze ist na matersku aj po tretom roku dietata. Viete mi s tym poradit?

Ema napísané 20.02.2019 07:44

Znamy to vyuzil... ked malo ich dieta asi 2 roky, nastupil na matersku on, hoci mamina bola tiez doma. Povedal, ze si chce uzit maleho, ze chcu byt ako rodina spolu. Tak teda boli, pol roka. Popri tom pracoval nejake dohody z domu. Potom nastupil opat do prace. Velmi si pochvaloval, ze to vyuzil.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?