Vážne veciŠtát pre rodinu

Koronavírus v práci, práva a povinnosti zamestnávateľa

 Kristína Kováčiková   11.03.2020   0

Koronavírus prináša novú situáciu, ktorá nám mení životy. Rušia sa hromadné akcie, zatvárajú školy, ľudia sa ocitajú v karanténe. Vyvstávajú tak otázky z pracovného práva o právach a povinnostiach, ktoré platia pre zamestnávateľa a zamestnanca.

shutterstock

 

Zamestnanec je povinný informovať zamestnávateľa

Zamestnávateľ zodpovedá za zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Má právo a zároveň aj povinnosť vykonať vhodné opatrenia na zabezpečenie ochrany zdravia zamestnancov.

Od zamestnanca môže zamestnávateľ požadovať, aby ho informoval o svojom pobyte v zahraničí (napríklad, ak sa vrátil z dovolenky v rizikovej oblasti s výskytom ochorenia COVID-19) alebo že bol v kontakte s osobami, ktoré sa vrátili z postihnutej oblasti a u ktorých je riziko, že boli nakazené.

Ak má zamestnanec pozitívnu cestovateľskú anamnézu, t.j. bol na mieste, kde sa vyskytuje koronavírus, zamestnávateľ môže zamestnancovi nariadiť, aby sa zdržiaval určitú dobu, spravidla 14 dní, mimo pracoviska. Do úvahy pripadá práca z domu, prípadne prekážka v práci.

Možnosti práce počas karantény

Z pohľadu Zákonníka práce prichádzajú do úvahy tieto možnosti:

1. ospravedlnená neprítomnosť v práci podľa § 141 ods. 1,

 • zamestnávateľ ospravedlňuje neprítomnosť zamestnanca v práci z konkrétnych dôvodov - za čas jeho dočasnej PN v prípade karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy.

2. práca z domu

 • zamestnávateľ a zamestnanec sa môžu dohodnúť, že zamestnanec bude dočasne vykonávať prácu zo svojho bydliska. Takáto možnosť (home office) by však mala byť dojednaná v pracovnej zmluve.
 • ak dojednaná nie je, je potrebné zmeniť/doplniť pracovnú zmluvu, a to písomne. V prípade, že je zamestnanec v izolácii doma, aby sa predišlo šíreniu ochorenia COVID-19, môže byť zmena pracovných podmienok dohodnutá aj iným preukázateľným spôsobom, napríklad cez e-mail.
 • práca z domu je dobrým riešením na pracoviskách s vyššou koncentráciou osôb (open space) z preventívnych dôvodov. Chráni zamestnancov, ktorí dochádzajú z väčších vzdialeností a používajú MHD, zamestnancov, ktorí sa starajú o staršie osoby. Je dobrým riešením pre zamestnancov s deťmi, ak sú zatvorené školy z dôvodu karantény.

3. čerpanie dovolenky

 • zamestnávateľ môže určiť čerpanie dovolenky zamestnancovi len za podmienok ustanovených Zákonníkom práce.
 • Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce je pri určovaní dovolenky potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
 • Podľa § 111 ods. 4 Zákonníka práce je čerpanie dovolenky zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

4. čerpanie náhradného voľna

 • ak má zamestnanec nevyčerpané náhradné voľno, do úvahy pripadá aj určenie čerpania náhradného voľna.

5. zmena rozvrhu pracovných zmien

 • podľa § 90 ods. 9 Zákonníka práce je rozvrhnutie pracovného času zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň

6. ďalšie prekážky v práci na strane zamestnanca

 • podľa§ 141 ods. 3 Zákonníka práce môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi aj pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr.

7. nepridelenie práce zamestnancovi

 • prekážka v práci na strane zamestnávateľa – v osobitnom prípade, ako je zabránenie šírenie COVID -19, nemusí zamestnávateľ rizikovým zamestnancom umožniť výkon práce na pracovisku s cieľom prevencie. Napríklad má zamestnanec naplánované zmeny a zamestnávateľ mu oznámi, že mu prácu nepridelí.
 • V tomto prípade patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku (§ 142 ods. 3 Zákonníka práce).

zdroj: MPSVaR SR

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?