Vážne veciŠtát pre rodinu

Koronavírus na školách – nové pravidlá od 16. septembra

 Kristína Kováčiková   16.09.2020   0

Čísla pozitívnych prípadov COVID-19 pribúdajú, ale školy fungujú ďalej. Zatvárajú sa len konkrétne triedy a školy, ktoré sú v „červenej“ fáze. Počas prvých dvoch týždňov sa opatrenie dotklo 100 škôl – zatvorených bolo 417 tried.

Aj ďalej sa pôjde podľa tzv. semaforu, to znamená, opatrenia budú platiť len pre konkrétnu školu, v ktorej sa vyskytne žiak s koronavírusom. Školy by sa nemali zatvárať plošne.

pixabay

 

Rúško stále so sebou

Podľa najnovších odporúčaní má mať žiak nielen odložené rezervné rúško v skrinke v šatni, ale jedno ďalšie rezervné rúško vždy v dosahu, pre prípad znečistenia svojho používaného rúška.

Rodičovské združenia nebudú

Pripravme sa na to, že komunikácia so školou bude prebiehať on-line a rodičovské združenia nebudú.

Vstup cudzím osobám – teda aj rodičom, je do priestorov školy možný len s výnimkou potvrdenou riaditeľom školy a čestným prehlásením o bezinfekčnosti.

Ak budete chcieť niečo konzultovať s konkrétnym učiteľom, mali by ste zvoliť „dištančný spôsob komunikácie“ – maily a podobne. Na „porozprávanie sa“ s učiteľom osobne vám musí dať súhlas riaditeľ školy.

Družiny sa neodporúčajú

Ministerstvo školstva neodporúča prevádzkovať ranný ani poobedný školský klub detí. Ak je jeho prevádza nevyhnutná, potom sa má minimalizovať premiešavanie detí z jednotlivých tried.

Školy v prírode aj lyžiarske výcviky sa budú môcť uskutočniť len po odsúhlasení príslušným RÚVZ. Neodporúčajú sa žiadne hromadné akcie typu besiedky a pod.

Zelená fáza na škole

Platí, ak v škole nie je žiaden podozrivý žiak alebo zamestnanec. Ale aj vtedy, ak je v škole jeden alebo viac detí alebo zamestnancov podozrivých z ochorenia na COVID-19 – ani jeden žiak, či zamestnanec však nie je pozitívny.

Čo ak je chorý rodič alebo iná blízka osoba?

V prípade potvrdeného pozitívneho prípadu u rodiča alebo osoby v úzkom kontakte so žiakom (to isté platí pre učiteľov, či iných zamestnancov), sa žiak alebo pracovník stáva úzkym kontaktom.

Žiaka či zamestnanca môže určiť ako podozrivého jedine miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár.

Rodič volá do školy v prípade, že je dieťa alebo on sám podozrivý na ochorenie COVID-19 (až po indikácii RÚVZ alebo všeobecným lekárom).

Rodič môže po novom dať dieťaťu „ospravedlnenku“ až na 5 vyučovacích dní po sebe - počas trvania mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 (inak sú to len 3 dni).

Oranžová fáza na škole

Nastáva v prípade potvrdenia ochorenia COVID-19 u žiaka alebo zamestnanca, či v prípade nariadenia ÚVZ SR.

V prípade pozitívneho žiaka:

  • sa odporúča prerušiť vyučovanie v triede daného žiaka a vylúčiť z vyučovacieho procesu úzke kontakty (jeho spolužiakov).
  • do izolácie idú aj učitelia, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívnym žiakom (vyučovali v príslušnej triede, viedli školský klub a pod.)
  • Ak sa u niektorého spolužiaka objavia počas doby domácej izolácie príznaky na COVID-19, manažuje ho jeho pediater alebo miestny RÚVZ. Ak by sa ochorenie u spolužiaka potvrdilo, škola ide do červenej fázy.

V prípade pozitívneho učiteľa alebo zamestnanca:

  • idú do domácej izolácie osoby v jeho úzkom kontakte (trieda, v ktorej učiteľ učí, jeho blízki kolegovia) a tie sledujú, či sa u nich objavia príznaky, v takom prípade kontaktujú svojho lekára.
  • Ak by sa ochorenie potvrdilo aj u ďalšieho učiteľa, škola ide do červenej fázy.

Ako sa učí alebo neučí v oranžovej fáze

Počas prerušeného vyučovania v triede, kde sa vyskytol pozitívny žiak, môže škola zvážiť dištančnú formu vzdelávania.

V ostatných triedach prebieha vyučovanie štandardným spôsobom, resp. spôsobom, aký umožňuje personálne zabezpečenie školy.

V prípade pozitívneho žiaka na druhom stupni to však môže v praxi znamenať, že doma zostane celý druhý stupeň, lebo nebude mať kto v triedach vyučovať.

Červená fáza na škole - kedy sa zatvorí škola?

Nastáva pri viacerých potvrdených pozitívnych prípadoch medzi žiakmi alebo pracovníkmi a po nariadení ÚVZ SR.

  • Pri potvrdených 2 a viac žiakov jednej triedy sa odporúča prerušiť vyučovanie v tejto triede a vylúčiť z vyučovacieho procesu ich úzke kontakty.
  • Ak je viacero tried s potvrdenými prípadmi, takisto sa vylúčia z vyučovacieho procesu tieto triedy a ich kontakty.

Štandardný vyučovací proces v celej škole sa preruší, ak sa v domácej izolácii prejavia príznaky, resp. potvrdia prípady aj u ďalších spolužiakov.

  • V prípade pozitívnych učiteľov – ak sú v kontakte vždy len so žiakmi 1 triedy, prerušuje sa vyučovanie len žiakov danej triedy.
  • V prípade, ak pozitívni učitelia prichádzajú do kontaktu so žiakmi viacerých tried, prerušuje sa vyučovanie vo všetkých triedach ich kontaktu, po prípade sa preruší výchovno-vzdelávací proces v celej škole.

Učitelia dostanú náhradu mzdy

Keď sú učitelia ako úzke kontakty v domácej izolácii, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa.

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi náhradu mzdy, a to až do získania/potvrdenia negatívneho výsledku testu, resp. usmernenia príslušným RÚVZ alebo všeobecným lekárom.

Vo výkone práce pokračuje učiteľ po negatívnom výsledku testu.

Zatvorená trieda pri podozrení na COVID – rodičia dostanú pandemickú OČR

Podľa rozhodnutia ministra školstva môže riaditeľ školy so súhlasom zriaďovateľa poskytnúť žiakom jednej triedy alebo žiakom viacerých tried z dôvodu podozrenia na výskyt ochorenia COVID-19 voľno viac ako 5 dní (za iných okolností je tzv. riaditeľské voľno max. 3 dni).

Toto voľno sa považuje za mimoriadne prerušenie školského vyučovania a rodičom môže v tejto súvislosti vzniknúť nárok na pandemické ošetrovné. Túto skutočnosť oznamuje škola príslušnému okresnému úradu, ktorý následne posiela údaje Sociálnej poisťovne (do 7 dní odo dňa ich oznámenia školou).

Prečítajte si viac v článku: Pandemická OČR od septembra

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
Prídavok na dieťa 2021
11.01.2021   35
Kedysi pod názvom "rodinné prídavky." Patrí na každé nezaopatrené dieťa. Ktoré dieťa je nezaopatrené, kto môže poberať prídavok a za akých podmienok? Oznamovacia povinnosť pri prídavku na dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky.
babetko
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
12.01.2021   13
Prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   10
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   2
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?