Vážne veciŠtát pre rodinu

Koronavírus na školách – nové pravidlá od 16. septembra

 Kristína Kováčiková   16.09.2020   0

Čísla pozitívnych prípadov COVID-19 pribúdajú, ale školy fungujú ďalej. Zatvárajú sa len konkrétne triedy a školy, ktoré sú v „červenej“ fáze. Počas prvých dvoch týždňov sa opatrenie dotklo 100 škôl – zatvorených bolo 417 tried.

Aj ďalej sa pôjde podľa tzv. semaforu, to znamená, opatrenia budú platiť len pre konkrétnu školu, v ktorej sa vyskytne žiak s koronavírusom. Školy by sa nemali zatvárať plošne.

pixabay

 

Rúško stále so sebou

Podľa najnovších odporúčaní má mať žiak nielen odložené rezervné rúško v skrinke v šatni, ale jedno ďalšie rezervné rúško vždy v dosahu, pre prípad znečistenia svojho používaného rúška.

Rodičovské združenia nebudú

Pripravme sa na to, že komunikácia so školou bude prebiehať on-line a rodičovské združenia nebudú.

Vstup cudzím osobám – teda aj rodičom, je do priestorov školy možný len s výnimkou potvrdenou riaditeľom školy a čestným prehlásením o bezinfekčnosti.

Ak budete chcieť niečo konzultovať s konkrétnym učiteľom, mali by ste zvoliť „dištančný spôsob komunikácie“ – maily a podobne. Na „porozprávanie sa“ s učiteľom osobne vám musí dať súhlas riaditeľ školy.

Družiny sa neodporúčajú

Ministerstvo školstva neodporúča prevádzkovať ranný ani poobedný školský klub detí. Ak je jeho prevádza nevyhnutná, potom sa má minimalizovať premiešavanie detí z jednotlivých tried.

Školy v prírode aj lyžiarske výcviky sa budú môcť uskutočniť len po odsúhlasení príslušným RÚVZ. Neodporúčajú sa žiadne hromadné akcie typu besiedky a pod.

Zelená fáza na škole

Platí, ak v škole nie je žiaden podozrivý žiak alebo zamestnanec. Ale aj vtedy, ak je v škole jeden alebo viac detí alebo zamestnancov podozrivých z ochorenia na COVID-19 – ani jeden žiak, či zamestnanec však nie je pozitívny.

Čo ak je chorý rodič alebo iná blízka osoba?

V prípade potvrdeného pozitívneho prípadu u rodiča alebo osoby v úzkom kontakte so žiakom (to isté platí pre učiteľov, či iných zamestnancov), sa žiak alebo pracovník stáva úzkym kontaktom.

Žiaka či zamestnanca môže určiť ako podozrivého jedine miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár.

Rodič volá do školy v prípade, že je dieťa alebo on sám podozrivý na ochorenie COVID-19 (až po indikácii RÚVZ alebo všeobecným lekárom).

Rodič môže po novom dať dieťaťu „ospravedlnenku“ až na 5 vyučovacích dní po sebe - počas trvania mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 (inak sú to len 3 dni).

Oranžová fáza na škole

Nastáva v prípade potvrdenia ochorenia COVID-19 u žiaka alebo zamestnanca, či v prípade nariadenia ÚVZ SR.

V prípade pozitívneho žiaka:

  • sa odporúča prerušiť vyučovanie v triede daného žiaka a vylúčiť z vyučovacieho procesu úzke kontakty (jeho spolužiakov).
  • do izolácie idú aj učitelia, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívnym žiakom (vyučovali v príslušnej triede, viedli školský klub a pod.)
  • Ak sa u niektorého spolužiaka objavia počas doby domácej izolácie príznaky na COVID-19, manažuje ho jeho pediater alebo miestny RÚVZ. Ak by sa ochorenie u spolužiaka potvrdilo, škola ide do červenej fázy.

V prípade pozitívneho učiteľa alebo zamestnanca:

  • idú do domácej izolácie osoby v jeho úzkom kontakte (trieda, v ktorej učiteľ učí, jeho blízki kolegovia) a tie sledujú, či sa u nich objavia príznaky, v takom prípade kontaktujú svojho lekára.
  • Ak by sa ochorenie potvrdilo aj u ďalšieho učiteľa, škola ide do červenej fázy.

Ako sa učí alebo neučí v oranžovej fáze

Počas prerušeného vyučovania v triede, kde sa vyskytol pozitívny žiak, môže škola zvážiť dištančnú formu vzdelávania.

V ostatných triedach prebieha vyučovanie štandardným spôsobom, resp. spôsobom, aký umožňuje personálne zabezpečenie školy.

V prípade pozitívneho žiaka na druhom stupni to však môže v praxi znamenať, že doma zostane celý druhý stupeň, lebo nebude mať kto v triedach vyučovať.

Červená fáza na škole - kedy sa zatvorí škola?

Nastáva pri viacerých potvrdených pozitívnych prípadoch medzi žiakmi alebo pracovníkmi a po nariadení ÚVZ SR.

  • Pri potvrdených 2 a viac žiakov jednej triedy sa odporúča prerušiť vyučovanie v tejto triede a vylúčiť z vyučovacieho procesu ich úzke kontakty.
  • Ak je viacero tried s potvrdenými prípadmi, takisto sa vylúčia z vyučovacieho procesu tieto triedy a ich kontakty.

Štandardný vyučovací proces v celej škole sa preruší, ak sa v domácej izolácii prejavia príznaky, resp. potvrdia prípady aj u ďalších spolužiakov.

  • V prípade pozitívnych učiteľov – ak sú v kontakte vždy len so žiakmi 1 triedy, prerušuje sa vyučovanie len žiakov danej triedy.
  • V prípade, ak pozitívni učitelia prichádzajú do kontaktu so žiakmi viacerých tried, prerušuje sa vyučovanie vo všetkých triedach ich kontaktu, po prípade sa preruší výchovno-vzdelávací proces v celej škole.

Učitelia dostanú náhradu mzdy

Keď sú učitelia ako úzke kontakty v domácej izolácii, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa.

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi náhradu mzdy, a to až do získania/potvrdenia negatívneho výsledku testu, resp. usmernenia príslušným RÚVZ alebo všeobecným lekárom.

Vo výkone práce pokračuje učiteľ po negatívnom výsledku testu.

Zatvorená trieda pri podozrení na COVID – rodičia dostanú pandemickú OČR

Podľa rozhodnutia ministra školstva môže riaditeľ školy so súhlasom zriaďovateľa poskytnúť žiakom jednej triedy alebo žiakom viacerých tried z dôvodu podozrenia na výskyt ochorenia COVID-19 voľno viac ako 5 dní (za iných okolností je tzv. riaditeľské voľno max. 3 dni).

Toto voľno sa považuje za mimoriadne prerušenie školského vyučovania a rodičom môže v tejto súvislosti vzniknúť nárok na pandemické ošetrovné. Túto skutočnosť oznamuje škola príslušnému okresnému úradu, ktorý následne posiela údaje Sociálnej poisťovne (do 7 dní odo dňa ich oznámenia školou).

Prečítajte si viac v článku: Pandemická OČR od septembra

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?