Vážne veciŠtát pre rodinu

Konzílium žiada od zajtra zatvoriť školy

 Kika Kováčiková   24.11.2021   1

Konzílium odborníkov navrhuje, aby sa od 25.11. do 3.12. prerušila prezenčná výučba na školách.

Unsplash

 

Najprv suché návrhy v rovine faktov:

Na dištančné štúdium by mal podľa odborníkov prejsť druhý stupeň základných škôl, tiež stredných a vysokých. Deti na prvom stupni a škôlkari by mohli ostať na školách.

Odborníci ďalej žiadajú vládu, aby boli zakázané aj všetky mimoškolské aktivity detí.

Okrem toho žiadajú trojtýždňový lockdown pre všetkých, aj očkovaných. Slovensko sa podľa konzília nachádza na úrovni humanitárnej krízy, nemocnice nie sú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť.

Lockdown by znamenal obmedzenie pohybu iba na cestu do práce alebo na nákup potravín, či liekov. Pokiaľ zamestnanec nie je očkovaný, ani neprekonal ochorenie, mal by byť dvakrát do týždňa testovaný, aby sa v režime "OTP" mohol dostať do práce.

Pomohli by zavreté školy?

Teraz úvaha (pozor, toto nie sú fakty):

Nakoľko boli školy na Slovensku minulý rok zavreté viac, ako bolo únosné, na začiatku školského roka minister školstva utvrdzoval rodičov v tom, že školy sa plošne zatvárať nebudú.

Koronavírus tak mohol obmedziť vyučovanie len v jednotlivých triedach, keď poslal deti do karantény.

Medzitým sa však zatvára jedna trieda za druhou a viacdetné rodiny zažívajú veľmi nestálu situáciu, keď zo dňa na deň môže zostať v karanténe hociktoré z detí: deti totiž chodia do školy aj naďalej, pokiaľ sa medzi nimi vyskytol pozitívny spolužiak, ale škola nemá potvrdené ochorenie covid-19 PCR testom alebo antigénovým testom z MOM-ky.

Antigénové testy, ktorými rodičia môžu deti otestovať v prípade príznakov a podozrenia na covid-19, totiž nestačia na to, aby s okamžitou platnosťou odišla do karantény celá trieda. Toto spôsobuje nemálo napätia na strane rodín, ale aj vyučujúcich.

»»»»»»» Prečítajte si viac: Boli sme v kontakte s pozitívnym, ale nie sme v karanténe.

Nikto nechce, aby sa opakovala situácia spred roka, keď z jedného dňa na druhý ostali deti doma. Nie na desať dní, ale na pol roka.

Aj pri súčasnej takmer humanitárnej katastrofe platí, že by sa školy mali zatvárať ako posledné a otvárať ako prvé. Voči deťom, ktoré si to odniesli minulý rok, však nie je fér, že majú zostať doma hoci len jeden deň.

Nie je to fér, pretože tento rok máme vakcínu. Ak sa niekto rozhodol nevyužiť výdobytky 21. storočia a nedal sa očkovať, hoci na to nemal regulérny zdravotný dôvod, zároveň sa rozhodol nechať deti doma. Aj tie moje.

 

Pomohli by zavreté školy

Ako by povedal klasik: pomohlo by, keby zavreli školy len pre deti očkovaných - pretože tam je takmer isté, že sa budú správať zodpovedne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše odborné pojednania najmä o dávkach pre rodičoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mina napísané 25.11.2021 11:27

Kika, niet co dodat. Suhlasim do poslednej bodky.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.