Vážne veciŠtát pre rodinu

Čo platí pre bordové okresy (III. stupeň varovania podľa covid automatu)

 redakcia   01.01.1970   0

Od 8.2. platí tzv. Covid automat, ktorý Slovensko rozdeľuje na horšie a lepšie okresy podľa rizikovosti. Najhoršie sú na tom „čierne“ okresy (IV. stupeň varovania) a „bordové“ okresy.

Bordové okresy od 15. februára:

Banská Bystrica, Brezno, Prievidza, Bratislava, Malacky, Pezinok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Humenné, Medzilaborce, Komárno, Košice, Levice, Martin, Turčianske Teplice, Michalovce, Sobrance, Nové Zámky, Kežmarok, Levoča, Poprad, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Rimavská Sobota, Senica, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Myjava, Trenčín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Banská Štiavnica, Žarnovica, Bytča, Žilina, Detva, Krupina, Zvolen

Bordové okresy od 22. februára:

Banská Bystrica, Banská Štiavnica Bratislava I - V, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I - IV, Košice - okolie, Krupina, Levice, Levoča, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senec, Senica, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žilina

Aktualizované rozdelenie okresov na základe Covid automatu má Ministerstvo zdravotníctva SR zverejňovať v utorok.

Aké opatrenia platia v bordových okresoch?

 

Školy. V bordových regiónoch má regionálny hygienik zhodnotiť, či je situácia vhodná, aby deti nastúpili do školy. Rodičia sa môžu zároveň slobodne rozhodnúť, či svoje dieťa dajú do školy alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní.

Ak sa môžu školy otvoriť, potom to platí pre MŠ, ZŠ 1. stupeň prezenčne, špeciálne školy a deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne max. 5 detí na učiteľa, koncové ročníky ZŠ a SŠ, OU (prezenčne). Podmienkou prezenčného vzdelávania je platný test.

Dovolené sú bohoslužby, ale platí obmedzenie max 1 osoba na 15 m2, pričom musí mať platný test.

Zakázané sú oslavy, večierky, svadby, kary. Obrady (sobáš, krst, pohreb, apod.) sú povolené s obmedzenou účasťou max. 6 osôb (s výnimkou pohrebov).

Návštevy v nemocniciach a ZSS sú až na výnimky zakázané (sprievod, návšteva paliatívnych pacientov, umierajúcich na povolenie primárom alebo ošetrujúcim lekárom s negatívnym testom nie starším ako 24 hodín, resp. prekonaným ochorením (90 dní)/očkovanie. Vo väzniciach sú povolené návštevy s 24 hod negatívnym testom.

Dovolený je profesionálny šport, avšak bez divákov/obecenstva.

Pre lyžiarske strediská platí, že treba mať tesť 72 hodín pred nástupom, následne test nie starší ako 24 hodín pred nástupom, opakovane každých 48 hodín pri dlhšom pobyte. Otvorené vleky (bez kabínkových lanoviek).

Fitnes, wellness, aquaparky, kúpele (s výnimkou zo zdravotných dôvodov) sú zakázané.

Umelé vodné plochy (bazény, plavárne) môžu byť otvorené, ale len pre max 6 osôb, podmienkou je test.

Obchody a služby sú povolené, max 1 zákazník na 15 m2, zatvorené detské kútiky, sedacie kútiky takisto uzavreté. Vstup s testom.

Reštaurácie majú dovolený okienkový predaj, zachovaný zostáva aj rozvoz.

Múzeá, galérie, výstavné siene môžu byť otvorené na individuálne prehliadky – 1 návštevník na 15 m2 plochy. Vstup je podmienený testom.

Knižnice: povolené je spoločné čítanie z kníh do 6 osôb s testom, výdaj a vrátanie kníh „cez okienko.“

Ubytovacie zariadenia nie sú zakázané – fungovať môžu bez reštaurácií a využívania spoločných priestorov. Ubytovanie zo spoločnej domácnosti max 2 dospelé osoby na 1 izbe alebo členovia 1 domácnosti v samostatnej izbe so sociálnym zariadením. Podmienkou je test pri nástupe do ubytovania a povinné testovanie zamestnancov.

Taxi služby – max 2 osoby na 1 rad, pravidelné vetranie, dezinfekcia po každom klientovi.

Firmy majú odporúčaný home office. Kontrola testov.

Platnosť testu 7 dní.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.