Vážne veciŠtát pre rodinu

Bohoslužby od novembra

 redakcia   15.11.2020   1

Veriaci sa od pondelka 16. novembra môžu zase vrátiť do kostola. Opatrenia sa čiastočne uvoľňujú. Zákaz všetkých hromadných podujatí, ktorý sa dotkol aj bohoslužieb, platil mesiac.

Pandemická komisia v piatok 13. novembra schválila návrh, podľa ktorého môžu byť otvorené kostoly, aj keď s istými obmedzeniami -  s maximálnou kapacitou 50 %.

Shutterstock

 

Hovorca KBS Martin Kramara hovorí o dobrej správe:

„Pre veriacich je v náročných časoch naozaj dôležitá možnosť prijímať sviatosti pre duchovnú posilu,“ reagoval na nové pravidlá, ktoré majú platiť od pondelka.

Využiť sa môže polovica existujúcej kapacity kostola, konkrétne polovica miest na sedenie. Napríklad, ak je v kostole 100 miest na sedenie, bohoslužby sa môže zúčastniť 50 veriacich.

Ľudia nemôžu zaplniť miesto na státie a takisto je zakázané zhromažďovanie veriacich vo väčších počtoch pred kostolom.

Obnovuje sa šachovnicové sedenie

Veriaci v kostole môžu využiť lavice alebo stoličky takým spôsobom, že medzi obsadenými miestami ostane vždy jedno miesto voľné, a v každom nasledujúcom rade sa neobsadené miesto posunie o jedno do strany - tak, aby ľudia nesedeli v rade za sebou.

Dišpenz

"V platnosti, samozrejme, naďalej zostane všeobecný dišpenz od povinnosti účasti na bohoslužbách, ako aj výzva pre seniorov, chronicky chorých, a všetky rizikové skupiny, aby s návštevami bohoslužieb ešte počkali,“ uviedol Kramara.

Pokiaľ je to možné, ÚVZ odporúča usporadúvať osobitné bohoslužby prístupné len pre osoby staršie ako 65 rokov a pre osoby v rizikových skupinách.

Obradov sa nesmú zúčastňovať osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.

Platia všetky hygienické opatrenia

Vstup a pobyt v kostole alebo v obdobných priestoroch je možný s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka). Výnimku z nosenia rúška majú nevesta a ženích pri sobáši.

Pri vchode do kostola alebo do príslušných priestorov musí byť zaistená dezinfekcia na ruky alebo je treba poskytnúť jednorazové rukavice. Nádoby s vodou (sväteničky) je potrebné odstrániť.

V kostole sú všetci povinní dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu) a nepodávať si ruky.

Úrad odporúča, aby nedochádzalo ani k iným vzájomným dotykom - znak pokoja je možné nahradiť úklonom alebo iným gestom, či úsmevom.

Pri prijímaní sa odporúča prednostne podávanie chleba na ruku.

Ak hľadáte online katolícke sväté omše , tu sú linky: Dokostola.sk

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Zen napísané 20.11.2020 18:06

Kaufland- potraviny a iné nema male lahke košiky teraz,- normalna vec- dlho už len velké ťažke ocelove,

ktorými sa može obuchať,tak nechodime.Inde zas osobne davaju.

Moc si domýšlaju zbytočne. Doniesť treba tu tašku čo maju a do toho.

Aj plexiska maju.

Požičali alebo pozeraju čo maju v zabave.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.