Vážne veciŠtát pre rodinu

Bohoslužby od novembra

 redakcia   15.11.2020   1

Veriaci sa od pondelka 16. novembra môžu zase vrátiť do kostola. Opatrenia sa čiastočne uvoľňujú. Zákaz všetkých hromadných podujatí, ktorý sa dotkol aj bohoslužieb, platil mesiac.

Pandemická komisia v piatok 13. novembra schválila návrh, podľa ktorého môžu byť otvorené kostoly, aj keď s istými obmedzeniami -  s maximálnou kapacitou 50 %.

Shutterstock

 

Hovorca KBS Martin Kramara hovorí o dobrej správe:

„Pre veriacich je v náročných časoch naozaj dôležitá možnosť prijímať sviatosti pre duchovnú posilu,“ reagoval na nové pravidlá, ktoré majú platiť od pondelka.

Využiť sa môže polovica existujúcej kapacity kostola, konkrétne polovica miest na sedenie. Napríklad, ak je v kostole 100 miest na sedenie, bohoslužby sa môže zúčastniť 50 veriacich.

Ľudia nemôžu zaplniť miesto na státie a takisto je zakázané zhromažďovanie veriacich vo väčších počtoch pred kostolom.

Obnovuje sa šachovnicové sedenie

Veriaci v kostole môžu využiť lavice alebo stoličky takým spôsobom, že medzi obsadenými miestami ostane vždy jedno miesto voľné, a v každom nasledujúcom rade sa neobsadené miesto posunie o jedno do strany - tak, aby ľudia nesedeli v rade za sebou.

Dišpenz

"V platnosti, samozrejme, naďalej zostane všeobecný dišpenz od povinnosti účasti na bohoslužbách, ako aj výzva pre seniorov, chronicky chorých, a všetky rizikové skupiny, aby s návštevami bohoslužieb ešte počkali,“ uviedol Kramara.

Pokiaľ je to možné, ÚVZ odporúča usporadúvať osobitné bohoslužby prístupné len pre osoby staršie ako 65 rokov a pre osoby v rizikových skupinách.

Obradov sa nesmú zúčastňovať osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.

Platia všetky hygienické opatrenia

Vstup a pobyt v kostole alebo v obdobných priestoroch je možný s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka). Výnimku z nosenia rúška majú nevesta a ženích pri sobáši.

Pri vchode do kostola alebo do príslušných priestorov musí byť zaistená dezinfekcia na ruky alebo je treba poskytnúť jednorazové rukavice. Nádoby s vodou (sväteničky) je potrebné odstrániť.

V kostole sú všetci povinní dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu) a nepodávať si ruky.

Úrad odporúča, aby nedochádzalo ani k iným vzájomným dotykom - znak pokoja je možné nahradiť úklonom alebo iným gestom, či úsmevom.

Pri prijímaní sa odporúča prednostne podávanie chleba na ruku.

Ak hľadáte online katolícke sväté omše , tu sú linky: Dokostola.sk

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Zen napísané 20.11.2020 18:06

Kaufland- potraviny a iné nema male lahke košiky teraz,- normalna vec- dlho už len velké ťažke ocelove,

ktorými sa može obuchať,tak nechodime.Inde zas osobne davaju.

Moc si domýšlaju zbytočne. Doniesť treba tu tašku čo maju a do toho.

Aj plexiska maju.

Požičali alebo pozeraju čo maju v zabave.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.