Vážne veciŠtát pre rodinu

Bohoslužby od novembra

 redakcia   15.11.2020   1

Veriaci sa od pondelka 16. novembra môžu zase vrátiť do kostola. Opatrenia sa čiastočne uvoľňujú. Zákaz všetkých hromadných podujatí, ktorý sa dotkol aj bohoslužieb, platil mesiac.

Pandemická komisia v piatok 13. novembra schválila návrh, podľa ktorého môžu byť otvorené kostoly, aj keď s istými obmedzeniami -  s maximálnou kapacitou 50 %.

Shutterstock

 

Hovorca KBS Martin Kramara hovorí o dobrej správe:

„Pre veriacich je v náročných časoch naozaj dôležitá možnosť prijímať sviatosti pre duchovnú posilu,“ reagoval na nové pravidlá, ktoré majú platiť od pondelka.

Využiť sa môže polovica existujúcej kapacity kostola, konkrétne polovica miest na sedenie. Napríklad, ak je v kostole 100 miest na sedenie, bohoslužby sa môže zúčastniť 50 veriacich.

Ľudia nemôžu zaplniť miesto na státie a takisto je zakázané zhromažďovanie veriacich vo väčších počtoch pred kostolom.

Obnovuje sa šachovnicové sedenie

Veriaci v kostole môžu využiť lavice alebo stoličky takým spôsobom, že medzi obsadenými miestami ostane vždy jedno miesto voľné, a v každom nasledujúcom rade sa neobsadené miesto posunie o jedno do strany - tak, aby ľudia nesedeli v rade za sebou.

Dišpenz

"V platnosti, samozrejme, naďalej zostane všeobecný dišpenz od povinnosti účasti na bohoslužbách, ako aj výzva pre seniorov, chronicky chorých, a všetky rizikové skupiny, aby s návštevami bohoslužieb ešte počkali,“ uviedol Kramara.

Pokiaľ je to možné, ÚVZ odporúča usporadúvať osobitné bohoslužby prístupné len pre osoby staršie ako 65 rokov a pre osoby v rizikových skupinách.

Obradov sa nesmú zúčastňovať osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.

Platia všetky hygienické opatrenia

Vstup a pobyt v kostole alebo v obdobných priestoroch je možný s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka). Výnimku z nosenia rúška majú nevesta a ženích pri sobáši.

Pri vchode do kostola alebo do príslušných priestorov musí byť zaistená dezinfekcia na ruky alebo je treba poskytnúť jednorazové rukavice. Nádoby s vodou (sväteničky) je potrebné odstrániť.

V kostole sú všetci povinní dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu) a nepodávať si ruky.

Úrad odporúča, aby nedochádzalo ani k iným vzájomným dotykom - znak pokoja je možné nahradiť úklonom alebo iným gestom, či úsmevom.

Pri prijímaní sa odporúča prednostne podávanie chleba na ruku.

Ak hľadáte online katolícke sväté omše , tu sú linky: Dokostola.sk

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Zen napísané 20.11.2020 18:06

Kaufland- potraviny a iné nema male lahke košiky teraz,- normalna vec- dlho už len velké ťažke ocelove,

ktorými sa može obuchať,tak nechodime.Inde zas osobne davaju.

Moc si domýšlaju zbytočne. Doniesť treba tu tašku čo maju a do toho.

Aj plexiska maju.

Požičali alebo pozeraju čo maju v zabave.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
Prídavok na dieťa 2021
11.01.2021   35
Kedysi pod názvom "rodinné prídavky." Patrí na každé nezaopatrené dieťa. Ktoré dieťa je nezaopatrené, kto môže poberať prídavok a za akých podmienok? Oznamovacia povinnosť pri prídavku na dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky.
babetko
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
12.01.2021   13
Prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   10
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   2
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?