Vážne veciŠtát pre rodinu

Ako štát šetrí, keď sa vám narodí druhé dieťa a neváha si vypýtať tisíce eur naspäť

 Kristína Kováčiková   12.09.2022   0

Mať dve deti po sebe je náročné nielen psychicky, či fyzicky, ale aj ekonomicky. Čím menší je vekový rozdiel medzi deťmi, tým horšie pre peňaženku rodičov. Potľapkanie po pleci, že aspoň sa tie deti pekne zahrajú, to veľmi nevyváži.

Poďme sa pozrieť na finančné úskalia reťazového pôrodu - v preklade dve deti do troch rokov.

Shutterstock

 

Druhé dieťa a materská

Ak ste pri prvom dieťati mali nárok na dávku materské, nikto vám negarantuje, že to tak bude aj pri druhom. V zásade sa môžu tešiť ženy, ktorých pracovný pomer trvá aj počas druhého tehotenstva a nastúpia z jednej materskej na druhú.

No stačí, ak sa niečo pokazí v práci, zruší sa firma alebo vám skončí pracovný pomer na dobu určitú, prípadne už na materskú ste odchádzali po výpovedi v ochrannej lehote. Ďalšie materské je tým ohrozené.

Ak žena „nenazbiera“ aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom, nevznikne jej nárok na materské. A len samotným poberaním rodičovského príspevku si nepomôže, pretože dni na rodičovskej dovolenke sa jej do nároku nezapočítajú.

Prečítajte si viac: Materské a prerušenie nemocenského poistenia.

Nielenže príde o druhé materské, ale nebude mať nárok ani na vyšší rodičovský príspevok, ako keby táto žena nikdy predtým nepracovala. Na účte bude mať o viac ako 100 eur menej: od januára 2023 bude rodičovský príspevok vo výške až 412,60 eur pre tých rodičov, ktorí poberali materské.

Rodičia, ktorí nepoberali materské, majú nárok na nižší rodičovský príspevok. Ten je v sume 301 eur mesačne od januára 2023, aktuálne 280 eur.

 

Jedna materská, jeden rodičovský príspevok

Keď máte dve deti do troch rokov, štát bude finančne podporovať len jedno z nich, to mladšie. Na staršie už bude posielať len prídavok na dieťa, aktuálne v sume 30 eur mesačne (platí od júla 2022).

Jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa, tzv. kočíkovné, dostanete. Pri druhom a treťom dieťati je ešte stále v peknej výške 829,86 eur, zlom nastáva až pri štvrtom dieťati, kedy je už len v sume 151,37 eur.

Štátu je v zásade jedno, že vaše prvorodené ešte nemalo tretie narodeniny, s rodičovským príspevkom na toto dieťa sa musíte rozlúčiť skôr:

  • Ak vám vznikne nárok na materské, ešte pred tým, ako sa vám narodí druhé dieťa, musíte rodičovský príspevok na staršie dieťa ukončiť – spravidla 6 týždňov pred očakávaným pôrodom.
  • Kombinácie, či môže jeden rodič poberať materské na mladšie dieťa a druhý rodič zase rodičovský príspevok na staršie dieťa, nie sú dovolené.
  • Ak nebudete poberať materské, potom po narodení druhého dieťaťa budete poberať rodičovský príspevok už len na mladšie dieťa. Ani v tomto prípade si to nemôžete zariadiť tak, že jeden z rodičov bude poberať rodičovský na staršie dieťa a druhý rodič na mladšie dieťa.

V podstate vám peniaze na staršie dieťa jednoducho prepadnú.

 

Keď musíte rodičovský príspevok vrátiť štátu

Pokiaľ rodičia po narodení druhého dieťaťa ďalej čerpajú dávky na obidve deti do 3 rokov, musia počítať s tým, že príslušný úrad sa im ozve a vypýta si dávky čerpané neoprávnene naspäť.

Čím dlhšie žijú rodičia v nevedomosti, že majú nárok na obidve dávky na obidve deti, tým viac ich môže suma, ktorú sú povinní vrátiť, zaskočiť. Niekedy to môžu byť aj tisícky eur, kým si úrady uvedomia „nezrovnalosti,“ preto si treba dať pozor.

Samozrejme, ak si nejakú dávku zabudnete vypýtať a spomeniete si neskôr, je to len váš problém: spravidla vám uznajú len tie peniaze, na ktoré by ste mali nárok 6 mesiacov dozadu, viac nie.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)
27.09.2022   10
Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku? Musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa alebo môžem súčasne poberať obidve dávky, materské, aj rodičovský príspevok?
Prečo ženy utekajú rodiť za hranice?
23.09.2022   0
Záujem o pôrody mimo Slovenska rastie. Prečo sa ženy rozhodujú "utiecť" rodiť do zahraničia?
Bola som sebecká, lebo som sa rozhodla donosiť choré dieťa
20.09.2022   1
Som naivná, nezodpovedná, ale hlavne sebecká, lebo svoje dieťa vedome odsudzujem na život, ktorý nikdy nebude plnohodnotný.
babetko
Aktivity na rozvoj hrubej motoriky
27.09.2022   0
Deťom treba vysokú mieru pohybových aktivít. A treba ich aj správne motivovať. Čím častejšie dieťa dané aktivity robí, tým viac sa v nich zdokonaľuje. To sa týka aj hrubej motoriky.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
22.09.2022   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
detské choroby
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
27.09.2022   2
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?
18.09.2022   0
Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
16.09.2022   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
auto
Bezpečnostný pás pre tehotné
23.09.2022   0
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný.
Keby si mohla Mária Montessori vybrať, určite by jazdila na Megane E-TECH Electric
22.09.2022   0
Elektrický Megane je výchovné auto, z ktorého plynie morálne ponaučenie.
Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia
11.09.2022   0
Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.