Vážne veciŠtát pre rodinu

Ako sa zmení príspevok pri narodení dieťaťa v roku 2020?

 Kristína Kováčiková   24.06.2020   0

Skupina poslancov z hnutia OĽaNO prichádza do parlamentu s návrhom zákona, ktorý by mal vytvoriť podporné opatrenia pre ženy zvažujúce umelé ukončenie tehotenstva.

Pozitívne by sa však dotkol všetkých tehotných žien, nakoľko jedno z opatrení by sa premietlo do novej podoby príspevku pri narodení dieťaťa (pre niekoho tzv. kočíkovné).

Ako by sa zmenil príspevok pri narodení dieťaťa?

 

Vyšší a nižší príspevok

Príspevok pri narodení dieťaťa je štátna sociálna dávka, ktorú matke jednorazovo vypláca príslušný úrad práce po narodení dieťaťa. Jednou z podmienok nároku na dávku je to, či sa od 4. mesiaca tehotenstva pravidelne zúčastňovala tehotenských poradní.

Suma príspevku je odstupňovaná a v súčasnosti nastavená tak, že vyšší príspevok (až vo výške 829,86 eur) dostane matka, ak ide o dieťa narodené z prvého pôrodu až tretieho pôrodu. Podmienkou je, že sa dožilo najmenej 28 dní.

Rodiny, ktoré sa rozhodnú mať viac ako tri deti, pocítia dramatický rozdiel v sume príspevku. Nižší príspevok vo výške 151,37 eur sa vypláca, ak ide o dieťa narodené zo štvrtého pôrodu a ďalšieho pôrodu.

Táto suma nižšia suma platí aj v situácii, keď sa dieťa z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, nedožije 28 dní.

Viac dostanú rodičia dvojičiek

Suma príspevku pre dvojičky a viac súčasne narodených detí je upravená tak, že sa zvyšuje o 75,69 eura na každé dieťa, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní, to znamená rodič dvojičiek narodených z prvého až tretieho pôrodu dostane príspevok pri narodení dieťaťa v sume 1811,10 eur (829,86 + 75,69 = 905,55 x 2 = 1811,10).

Prečítajte si aj: Príspevok pri narodení dieťaťa

Ako by sa zmenil príspevok pri narodení dieťaťa v roku 2020?

Skupina poslancov okolo Anny Záborskej navrhuje rozdeliť tento príspevok na dve časti, a to tak, aby bolo možné časť peňazí vyplatiť už počas tehotenstva, nie až po narodení dieťaťa.

V súčasnosti neexistuje žiadna sociálna dávka, ktorú by mohli matky poberať ešte pred narodením dieťaťa. Príspevok pri narodení, ale aj rodičovský príspevok, či prídavok na dieťa, sa viažu na narodenie dieťaťa.

Jediná dávka, na ktorú môže vzniknúť nárok počas tehotenstva, a to najskôr 8 týždňov pred pôrodom, je materské. Je to však dávka nemocenského poistenia, nie je „zadarmo,“ takže spravidla sa netýka študujúcich alebo nezamestnaných mám.

Prečítajte si aj: Na aké dávky má nárok slobodná matka

Cieľom novej úpravy je, aby si matky, ktoré sú v zlej sociálnej a ekonomickej situácii, mohli finančne prilepšiť už počas tehotenstva.

Prvá časť príspevku vo výške 400 eur by si mohla matka po uplynutí dvanásteho týždňa tehotenstva. Ak by podstúpila umelé ukončenie tehotenstva, príspevok by musela vrátiť.

Ak matka nevyužije možnosť požiadať o prvú časť príspevku, celá suma vo výške 829,86 eur jej bude vyplatená po narodení dieťaťa.

Žiaden „nižší“ príspevok pri narodení

Dôležitou zmenou je aj upustenie od pravidla, že dieťa sa po narodení musí dožiť aspoň 28 dní. Väčšina výdavkov súvisiacich s narodením dieťaťa vznikne nezávisle od toho, či sa dieťa dožije alebo nedožije 28 dní, uvádza sa v dôvodovej správe k novele zákona.

Zrušuje sa tiež pravidlo o znížení príspevku pri treťom a ďalšom dieťati.

Podpora rodičov postihnutých detí

Novela chce pomôcť rodičom so zvýšenými výdavkami pri narodení ťažko postihnutého dieťaťa. V prípade, ak sa narodí dieťa, ktoré je ťažko poškodené, suma druhej časti príspevku pri narodení sa zvýši o sumu 3 170,14 eur.

Príspevok v sume 4000 eur by patril rodičovi, ktorému sa narodilo dieťa s ťažkým poškodením, ťažkým genetickým poškodením, alebo poškodením, pre ktoré nebude po narodení schopné života.

Novela, ak by našla podporu v parlamente, by platila najskôr od novembra 2020.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...