Vážne veciŠtát pre rodinu

Ako s deťmi hovoriť o koronavíruse (videá)

 redakcia   13.03.2020   0

Stačí ostať chvíľku pripojený na správach, weboch, sociálnych sieťach a zistíme, že málokto z nás dokáže byť imúnny a nepripúšťať si akú takú úzkosť, paniku. Všade sa skloňuje pandémia koronavírusu. 

Neustály, zahlcujúci prílev negatívnych správ nás môže dostať do stavu permanentného stresu až vyčerpania. A nielen nás, ale aj naše deti. Pretože majú oči, uši, počujú nielen o čom sa rozprávame, ale vnímajú naše strachy a úzkosti a nasávajú ich ako malé špongie.

Nemali by sme na deti zabúdať, nechať ich bez vysvetlenia, treba sa s nimi o tom rozprávať, a to primerane ich veku. Preto aj Národný ústav detských chorôb pripravil niekoľko videí, ktoré by mohli byť rodičom v tomto smere nápomocné.

 

Profesorka MUDr. Ľudmila Podracká, prednostka najväčšej Detskej kliniky na Slovensku, vo videu vysvetľuje, ako deťom vhodne povedať o víruse COVID-19.

Najmä

  • zvoľte vhodný jazyk a tón
  • hovorte pokojne
  • používajte iba overené zdroje

 

Deti potrebujú informácie spracovať svojou vlastnou formou

Peťko a Lukáško sa v tomto videu snažia deťom povedať, čo je to COVID-19 a čo treba robiť. Aj toto video vám môže byť nápomocné, ako deťom vysvetliť súčasnú situáciu - prečo museli ostať doma, aj to, čo ich teraz čaká.

 

Ako deťom vysvetliť, čo je správne umývanie rúk

Veľmi dôležitá vec, na ktorú by sme nemali zabúdať. Deti si určite radi pozrú video, v ktorom im to vysvetlí odborník.

 

„Správna komunikácia je absolútne nespochybniteľná cesta, ktorú sme povinní dodržiavať. Naša práca nie je len o  medicínskych postupoch, rodičia nám veria a rovnako aj naši pacienti, preto vhodná forma informovania v konečnom dôsledku pomáha aj nám zdravotníkom. Správne edukovaná verejnosť je presne to, čo v tejto situácií pomôže, aby sa nešírila panika, ale zase, aby sa nerobili zbytočné chyby v procese boja proti tomuto vírusu,“ hovorí pani prednostka Podracká. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
Súťažte o edukačné kartičky abeceda TROCHA INAK
24.11.2020   0
Počuli ste o VIZUÁLNEJ TECHNIKE UČENIA ? Dvaja rodičia sa nechali inšpirovať svojim školáčikom...
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.
Skalár
06.11.2020   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.