Vážne veciŠtát pre rodinu

Aj na Slovensku máme detských dlžníkov

 Marcela Beňová   21.02.2020   0

Ako môže dieťa na základnej škole dlžiť štátu stovky eur? Problém nie je nezaplatený lístok v MHD, ale najmä nezáujem rodičov.

Shutterstock

 

Minulý rok sa rozhodli českí advokáti viac vzdelávať deti v otázke zadĺženia. Pre školy pripravili komix o pätnásťročnej Katke, ktorá kvôli nevráteným knižkám do knižnice príde o peniaze zarobené na brigáde.

200 českých advokátov zároveň chodí besedovať do šôl, kde informujú deti o problematike dlhov. Chcú tak reagovať ne veľkú zadĺženosť Čechov, ako aj pribúdajúce prípady detských dlžníkov.

Publikácia o zadĺženom dieťati však vyvolala viacero negatívnych ohlasov. Viacerí právnici upozorňujú, že situácia detských dlžníkov, ako ju ukazuje komix, je skreslená.

Opomína rodičov a zabúda na to, že aj deti majú svoje práva a častejšie sú obeťou, než vinníkom. Detských dlžníkov máme aj na Slovensku.

300 detských dlžníkov v Žiline

Ako sa dieťa dostane do dlhov? Veľmi ľahko. Spomínaný komix upozorňuje na to, že či už ide o pokutu od revízora, neuhradenie poplatku, poškodzovanie majetku, ničenie budov nápismi, dostanú deti pokutu. Tú je potrebné v určenom čase uhradiť, inak prichádzajú upomienky a výška pokuty narastá.

Druhým spôsobom je, že dieťa “zdedí” dlh po rodičovi. Najznámejší príklad sme mohli vidieť v roku 2019 v Žiline, keď verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová upozornila Ministerstvo financií na detských dlžníkov zo sociálne slabších rodín.

Takmer 300 detí je vedených ako dlžníci, pretože ich rodičia za svojich potomkov neplatili poplatky za komunálny odpad.

Prečítajte si aj: Chrípkové prázdniny? Aj na zdravé deti môžete dostať OČR

 

Dieťa, ktoré chodí na základnú školu, tak dlží samospráve stovky eur. Výsledkom je, že ak samospráva ponúkne napríklad cestu autobusom do školy zdarma, aby umožnila vzdelávať sa aj deťom zo sociálne znevýhodnených rodín, zároveň im pomoc okamžite berie.

Ak totiž dlžíte samospráve, nemáte na cestovné zdarma nárok. Takáto situácia sa odohrala aj v Humennom. Ďalším problémom je, že vo chvíli, keď dieťa dosiahne 18. rokov, má štát nárok financie vymáhať.

Výsledkom je, že malý občan sa ocitne v registri dlžníkov skôr, ako vôbec začne zarábať.

Zodpovední sú rodičia aj legislatíva

Rovnako sa môžu detí týkať dlhy rodičov za bývanie či neplatenie paušálu. V krajinách západnej Európy existuje bežná prax, že sa od dieťaťa nemôžu vymáhať dlhy a pred štátom má tak čistý register.

U nás, ale napríklad aj v Českej republike, je situácia iná. Stovky detí dlžia štátu peniaze, a len v niektorých prípadoch ich štát bremena zbaví. Legislatíva v tomto smere nepraje našim susedom, dobre na tom nie sú ani slovenské deti.

Shutterstock

 

Najčastejšie ide o problém detí z marginalizovaných sociálnych skupín. Deti podedia dlhy rodičov, a neraz si k nim aj vlastnou vinou pripočítajú pokutu za nezaplatený lístok za mestskú dopravu.

Dlh by mal zaplatiť rodič, ktorý to však častokrát neurobí. 50 - eurová pokuta tak narastá po desiatkach a dlh postúpi až k vymáhateľovi.

Hoci je nezaplatený lístkov v skutočnosti odpustiteľný priestupok, a za dlhy ako nezaplatený komunálny odpad dieťa nemôže, štát to  vidí inak. Rodič by mal platiť, a ak to tak nie je, problémy raz bude mať dieťaťa.

Len vzdelávať deti nestačí

Ako správne upozornili viacerí českí advokáti, vzdelávanie nie je to, čo deťom naozaj pomôže. Najmä v prípade sociálne slabších rodín sú skutočnými dlžníkmi rodičia. No za ich rozhodnutia nesú zodpovednosť často len šesťročné deti.

Problémom je aj legislatíva, ktorá necháva dlh na pleciach nesprávneho dlžníka. A hoci sa od prípadu v Žiline začalo o detských dlžníkov zaujímať aj Ministerstvo financií, konkrétny zákon ešte hotový nie.

Prečítajte si aj: Otec na materskej, matka doma. Podmienky, za akých môže otec pracovať

 

Detskí dlžníci zo sociálne slabších rodín narážajú aj na nezáujem spoločnosti. Problém sa málokedy sa dotýka detí z bežných rodín, ktoré by dlh spôsobili vlstnou nedbalosťou alebo nezodpovednosťou.

V takom prípade má rodina dostatok finančných prostriedkov zaplatiť ho, alebo využijú možnosť splátkového kalendára. Aj z diskusií v prípade detských dlžníkov v Žiline vyplynulo, že nie každý súhlasil s odpustením dlhu, hoci šlo o deti.

Dlhy v rodine deti stresujú

V rodine, kde rastú nezaplatené dlhy, rastie aj stres a konflikty. Nevyrovnané prostredie a neistota bývania či napĺňania základných životných potrieb sa obzvlášť citlivo dotýkajú detí.

Výskumy potvrdzujú, že deti, ktoré vyrastajú v zadĺženej rodine, majú častejšie problémy so správaním či získaním vzdelania, čo sa odráža na ich ďalšom uplatnení.

Hoci na slovenských školách nepochybne chýba kvalitnejšie vyučovanie v otázke financií a základov ekonómie, pre deti, ktoré sa ocitnú v zadĺžení, nová učebnica stačiť nebude.

Dobrý príklad v riešení takýchto prípadov ukázalo susedné Česko, ktoré prekvapil prípad detského dlžníka v Plzni. Chlapec chodil napriek náročným rodinným podmienkam každý deň do školy a nikdy nevynechával vyučovanie.

Keďže mu rodičia nezabezpečili peniaze na cestu, cestoval zadarmo. Takto mu čoskoro vznikol veľký dlh, keďže ho pravidelne prichytil revízor. Mesto sa však rozhodlo odpustiť ho chlapcovi a aj súd ho nakoniec zbavil viny.

Na zmeny v slovenskej legislatíve nás upozornila Kancelárie Verejného ochrancu práv. Ombudsmanka Mária Patakyová sa ešte v roku 2018 obrátila na Ústavný súd, aby preskúmal prípady, keď sa dlžníkmi v prípade nedoplatkov mohli stať aj samotné deti.

Aj vďaka tejto iniciatíve vláda začala pripravovať novelu zákona, ktorá má deti lepšie chrániť pred exekúciou, za ktorú nesú zodpovednosť ich rodičia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?