ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Vážne veciŠtát pre rodinu

13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným

 Kristína Kováčiková   29.04.2016   0

V posledných rokoch klesá záujem o manželstvo a pribúda viac faktických partnerských spolužití. Každé tretie dieťa sa narodí mimo manželstva.

Žiť bez „papiera,“ ako sme to na adresu manželstva už možno počuli, je síce trendy, no nie je to až tak výhodné. V porovnaní s manželom (manželkou) je druh (družka) chránený vždy slabšie.

Ingimage

 

Čo sa zmení po sobáši

Uzatvorením manželstva sa nemení iba status vydatá/ženatý, čo znamená napríklad to, že žiaden z manželov za trvania manželstva nemôže uzatvoriť manželstvo s inou osobou.

Manželom vyplýva zo zákona mnoho oprávnení, napríklad právo na spoločné priezvisko, právo na vzájomné zastupovanie, rôzne majetkové práva (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov). Manželia majú výhody aj v daniach: manžel si môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, druh nie.

Manželia majú tiež vzájomnú vyživovaciu povinnosť. V manželstve sa uplatňuje princíp rovnosti a solidarity a chráni sa „slabší“ z manželov – pokiaľ napríklad jeden z manželov zabezpečuje starostlivosť o rodinu a domácnosť, mal by mať  rovnaké finančné možnostirovnakú životnú úroveň ako druhý manžel, ktorý pracuje. Ak to tak nie je, môže sa obrátiť na súd a ten určí rozsah vyživovacej povinnosti tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká.

Pozrite si konkrétne príklady osobných a majetkových práv manželov:

  Právo manželov na spoločné priezvisko

Manželia majú právo na spoločné priezvisko. Spoločné deti manželov musia mať rovnaké priezvisko. Druh a družka nemajú zo zákona právo na spoločné priezvisko. Spoločné deti druha a družky nemusia mať rovnaké priezvisko. 

 Manžel nemusí uznávať otcovstvo dieťaťa

Za otca sa považuje manžel matky dieťaťa, a to automaticky zo zákona. Nezosobášení biologickí rodičia majú možnosť (nie povinnosť) určiť otcovstvo na matrike alebo na súde.

 Zastupovanie medzi manželmi

Zo zákona patrí manželom právo navzájom sa zastupovať v bežných veciach. Druh aj družka potrebujú plnomocenstvo na zastupovanie aj v bežných veciach.

 Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

Iba manželom môže vzniknúť bezpodielové spoluvlastníctvo, do ktorého patria veci, ktoré manželia nadobudnú počas trvania manželstva. Druh a družka môžu spoločne nadobudnúť vec iba ako podieloví spoluvlastníci.

Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: spoločné priezvisko a majetkové práva

 

 Vzájomná vyživovacia povinnosť manželov

Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Druh a družka nemajú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Rozdielne sú v porovnaní s nevydatou matkou chránené aj nároky rozvedenej manželky (v prospech manželky).

 Právo na bývanie v manželovom dome/byte

Kým manžel môže užívať dom/byt vo výlučnom vlastníctve druhého manžela, druh/družka nemá povinnosť strpieť užívanie svojej nehnuteľnosti druhým partnerom a môže sa domáhať vypratania nehnuteľnosti.

 Ochrana pred násilným manželom

Manžel sa môže domáhať, aby súd obmedzil užívacie právo k spoločnému domu alebo bytu násilnému manželovi.

 Voľno v práci pri svadbe

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe.

 Daňové výhody

Manžel si môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Druh nie.

Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: vyživovacia povinnosť a právo na bývanie

 

 Voľno v práci pri úmrtí manžela

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, v prípade úmrtia druha/družky pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň.

 Dedenie

Ak sa detí podľa zákona (poručiteľ nezanechal závet), dedia v prvej skupine deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nemal poručiteľ manžela, všetko zdedia jeho deti. Druh/družka priamo zo zákona v takom prípade nezdedia nič.

 Ochrana osobnosti po smrti manžela

Iba manžel a deti, a ak ich niet, rodičia, môžu uplatňovať právo na ochranu osobnosti po smrti manžela. Druh/družka takéto právo nemá.

 Vdovský/vdovecký dôchodok

Ovdovelý manžel/manželka si môže požiadať o vdovský/vdovecký dôchodok. Druh/družka si nemôžu požiadať o túto dávku.

Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: dedenie a vdovský dôchodok

* Zákon o rodine. Komentár: Bronislava Pavelková. C.H.Beck

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.