Vážne veciŠtát pre rodinu

13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným

 Kristína Kováčiková   29.04.2016   0

V posledných rokoch klesá záujem o manželstvo a pribúda viac faktických partnerských spolužití. Každé tretie dieťa sa narodí mimo manželstva.

Žiť bez „papiera,“ ako sme to na adresu manželstva už možno počuli, je síce trendy, no nie je to až tak výhodné. V porovnaní s manželom (manželkou) je druh (družka) chránený vždy slabšie.

Ingimage

 

Čo sa zmení po sobáši

Uzatvorením manželstva sa nemení iba status vydatá/ženatý, čo znamená napríklad to, že žiaden z manželov za trvania manželstva nemôže uzatvoriť manželstvo s inou osobou.

Manželom vyplýva zo zákona mnoho oprávnení, napríklad právo na spoločné priezvisko, právo na vzájomné zastupovanie, rôzne majetkové práva (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov). Manželia majú výhody aj v daniach: manžel si môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, druh nie.

Manželia majú tiež vzájomnú vyživovaciu povinnosť. V manželstve sa uplatňuje princíp rovnosti a solidarity a chráni sa „slabší“ z manželov – pokiaľ napríklad jeden z manželov zabezpečuje starostlivosť o rodinu a domácnosť, mal by mať  rovnaké finančné možnostirovnakú životnú úroveň ako druhý manžel, ktorý pracuje. Ak to tak nie je, môže sa obrátiť na súd a ten určí rozsah vyživovacej povinnosti tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká.

Pozrite si konkrétne príklady osobných a majetkových práv manželov:

  Právo manželov na spoločné priezvisko

Manželia majú právo na spoločné priezvisko. Spoločné deti manželov musia mať rovnaké priezvisko. Druh a družka nemajú zo zákona právo na spoločné priezvisko. Spoločné deti druha a družky nemusia mať rovnaké priezvisko. 

 Manžel nemusí uznávať otcovstvo dieťaťa

Za otca sa považuje manžel matky dieťaťa, a to automaticky zo zákona. Nezosobášení biologickí rodičia majú možnosť (nie povinnosť) určiť otcovstvo na matrike alebo na súde.

 Zastupovanie medzi manželmi

Zo zákona patrí manželom právo navzájom sa zastupovať v bežných veciach. Druh aj družka potrebujú plnomocenstvo na zastupovanie aj v bežných veciach.

 Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

Iba manželom môže vzniknúť bezpodielové spoluvlastníctvo, do ktorého patria veci, ktoré manželia nadobudnú počas trvania manželstva. Druh a družka môžu spoločne nadobudnúť vec iba ako podieloví spoluvlastníci.

Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: spoločné priezvisko a majetkové práva

 

 Vzájomná vyživovacia povinnosť manželov

Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Druh a družka nemajú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Rozdielne sú v porovnaní s nevydatou matkou chránené aj nároky rozvedenej manželky (v prospech manželky).

 Právo na bývanie v manželovom dome/byte

Kým manžel môže užívať dom/byt vo výlučnom vlastníctve druhého manžela, druh/družka nemá povinnosť strpieť užívanie svojej nehnuteľnosti druhým partnerom a môže sa domáhať vypratania nehnuteľnosti.

 Ochrana pred násilným manželom

Manžel sa môže domáhať, aby súd obmedzil užívacie právo k spoločnému domu alebo bytu násilnému manželovi.

 Voľno v práci pri svadbe

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe.

 Daňové výhody

Manžel si môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Druh nie.

Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: vyživovacia povinnosť a právo na bývanie

 

 Voľno v práci pri úmrtí manžela

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, v prípade úmrtia druha/družky pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň.

 Dedenie

Ak sa detí podľa zákona (poručiteľ nezanechal závet), dedia v prvej skupine deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nemal poručiteľ manžela, všetko zdedia jeho deti. Druh/družka priamo zo zákona v takom prípade nezdedia nič.

 Ochrana osobnosti po smrti manžela

Iba manžel a deti, a ak ich niet, rodičia, môžu uplatňovať právo na ochranu osobnosti po smrti manžela. Druh/družka takéto právo nemá.

 Vdovský/vdovecký dôchodok

Ovdovelý manžel/manželka si môže požiadať o vdovský/vdovecký dôchodok. Druh/družka si nemôžu požiadať o túto dávku.

Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: dedenie a vdovský dôchodok

* Zákon o rodine. Komentár: Bronislava Pavelková. C.H.Beck

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?