Vážne veciŠtát pre rodinu

13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným

 Kristína Kováčiková   11.06.2019   0

V posledných rokoch klesá záujem o manželstvo a pribúda viac faktických partnerských spolužití. Každé tretie dieťa sa narodí mimo manželstva.

Žiť bez „papiera,“ ako sme to na adresu manželstva už možno počuli, je síce trendy, no nie je to až tak výhodné. V porovnaní s manželom (manželkou) je druh (družka) chránený vždy slabšie.

Ingimage

 

Čo sa zmení po sobáši

Uzatvorením manželstva sa nemení iba status vydatá/ženatý, čo znamená napríklad to, že žiaden z manželov za trvania manželstva nemôže uzatvoriť manželstvo s inou osobou.

Manželom vyplýva zo zákona mnoho oprávnení, napríklad právo na spoločné priezvisko, právo na vzájomné zastupovanie, rôzne majetkové práva (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov). Manželia majú výhody aj v daniach: manžel si môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, druh nie.

Manželia majú tiež vzájomnú vyživovaciu povinnosť. V manželstve sa uplatňuje princíp rovnosti a solidarity a chráni sa „slabší“ z manželov – pokiaľ napríklad jeden z manželov zabezpečuje starostlivosť o rodinu a domácnosť, mal by mať  rovnaké finančné možnostirovnakú životnú úroveň ako druhý manžel, ktorý pracuje. Ak to tak nie je, môže sa obrátiť na súd a ten určí rozsah vyživovacej povinnosti tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká.

Pozrite si konkrétne príklady osobných a majetkových práv manželov:

  Právo manželov na spoločné priezvisko

Manželia majú právo na spoločné priezvisko. Spoločné deti manželov musia mať rovnaké priezvisko. Druh a družka nemajú zo zákona právo na spoločné priezvisko. Spoločné deti druha a družky nemusia mať rovnaké priezvisko. 

 Manžel nemusí uznávať otcovstvo dieťaťa

Za otca sa považuje manžel matky dieťaťa, a to automaticky zo zákona. Nezosobášení biologickí rodičia majú možnosť (nie povinnosť) určiť otcovstvo na matrike alebo na súde.

 Zastupovanie medzi manželmi

Zo zákona patrí manželom právo navzájom sa zastupovať v bežných veciach. Druh aj družka potrebujú plnomocenstvo na zastupovanie aj v bežných veciach.

 Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

Iba manželom môže vzniknúť bezpodielové spoluvlastníctvo, do ktorého patria veci, ktoré manželia nadobudnú počas trvania manželstva. Druh a družka môžu spoločne nadobudnúť vec iba ako podieloví spoluvlastníci.

Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: spoločné priezvisko a majetkové práva

 

 Vzájomná vyživovacia povinnosť manželov

Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Druh a družka nemajú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Rozdielne sú v porovnaní s nevydatou matkou chránené aj nároky rozvedenej manželky (v prospech manželky).

 Právo na bývanie v manželovom dome/byte

Kým manžel môže užívať dom/byt vo výlučnom vlastníctve druhého manžela, druh/družka nemá povinnosť strpieť užívanie svojej nehnuteľnosti druhým partnerom a môže sa domáhať vypratania nehnuteľnosti.

 Ochrana pred násilným manželom

Manžel sa môže domáhať, aby súd obmedzil užívacie právo k spoločnému domu alebo bytu násilnému manželovi.

 Voľno v práci pri svadbe

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe.

 Daňové výhody

Manžel si môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Druh nie.

Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: vyživovacia povinnosť a právo na bývanie

 

 Voľno v práci pri úmrtí manžela

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, v prípade úmrtia druha/družky pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň.

 Dedenie

Ak sa detí podľa zákona (poručiteľ nezanechal závet), dedia v prvej skupine deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nemal poručiteľ manžela, všetko zdedia jeho deti. Druh/družka priamo zo zákona v takom prípade nezdedia nič.

 Ochrana osobnosti po smrti manžela

Iba manžel a deti, a ak ich niet, rodičia, môžu uplatňovať právo na ochranu osobnosti po smrti manžela. Druh/družka takéto právo nemá.

 Vdovský/vdovecký dôchodok

Ovdovelý manžel/manželka si môže požiadať o vdovský/vdovecký dôchodok. Druh/družka si nemôžu požiadať o túto dávku.

Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: dedenie a vdovský dôchodok

* Zákon o rodine. Komentár: Bronislava Pavelková. C.H.Beck

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
Toho, kto vymyslel "materskú dovolenku" by som natrela medom a posadila do mraveniska...
16.07.2019   60
Určite máme rôzne predstavy o dovolenke, tá moja je o mori, lehátku a slnku. Nijako sa nezlučuje s prácou na plný úväzok, ktorá je ohodnotená horšie ako stovky iných profesií.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.