ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Vážne veciRodinné financie

Prečo sa neoženíš s matkou svojich detí?

 Kristína Kováčiková   01.03.2018   1

Nedávno sa mi ozval kamarát, ktorý potreboval poradiť s materskou. Jeho partnerka je tehotná a chcel by maximálne materské. Pre ňu, aj pre seba, keď sa neskôr vystriedajú. On, samozrejme, bude počas materskej naďalej podnikať, čo sa mu oplatí, lebo nebude platiť odvody.

Jediné, čo ho možno vyrušilo, bolo zistenie, že je jedno, či sú alebo nie sú zobratí, jeho „priateľka“ nebude mať nárok na dlhšiu materskú. Akosi mylne predpokladal – a to nie je ani prvý, ani posledný, že to má výhody.

Shutterstock

 

Výhody (bez) manželstva

Ak spolu dvojica žije bez „papiera,“  potom nie sú „osamelí“ rodičia - ovdovelí, rozvedení, slobodné matky bez partnera. Ani dlhšia materská, ani žiadne iné dávky naviac nedostanú, lebo štát ich nerozdeľuje podľa toho, či sa dieťa narodí manželom alebo kamarátom.

Zobrať si matku svojho dieťaťa za ženu má však minimálne jednu výhodu. Daňovú. Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Druh nie. Na toto môj milý kamarát mávne rukou, pretože dane si vie zariadiť aj bez toho. Na to nepotrebuje gesto na matrike, naznačí na sobášny list.

A tak neodolám a opýtam sa ho, či už počul aj o maximálnom sirotskom dôchodku. Otázok, ako vybabrať s materským, dostávam neúrekom, na vdovské a sirotské dôchodky sa ma zatiaľ nepýtal nikto, našťastie. Mám skúsenosti z prvej ruky, nanešťastie pre mňa.

Na matrike som za relatívne krátku dobu stihla nadobudnúť nielen sobášny list a rodné listy detí, ale aj úmrtný list manžela.

Od sobášov k pohrebom

Napísala som tucet článkov o svadbách, o tom, čo potrebujete vybaviť pri narodení dieťaťa. Teraz píšem o pohreboch. O tom, ktorým inštitúciám nahlásiť úmrtie. O dedičskom konaní. O tom, ako vybaviť vdovský a sirotský dôchodok -  z toho by mohol byť aj výpravný román.

Kým som skompletizovala potrebné dokumenty, ako napríklad manželove vysvedčenie zo základnej školy, či vojenskú knižku z vojenského archívu, prešli dobré dva mesiace a ďalšie tri, kým si s tým poradili v poisťovni.

Pomerne tortúra. A teraz si predstav, hovorím kamarátovi, že ak nie ste zosobášení, priateľka si nemôže požiadať o vdovský dôchodok.

Dieťa, či už bolo manželské alebo nie, má samozrejme, vždy nárok na sirotský dôchodok. Avšak poskytuje sa len vo výške 40 % zo starobného dôchodku, na ktorý by mal nárok zomretý rodič. Vdovský dôchodok je vo výške 60 % z jeho starobného dôchodku.

Vdova s jedným dieťaťom, keď si zrátate dve a dve, majú spolu nárok na celý dôchodok po pozostalom manželovi. Manželské dieťa, ktorému zomrie rodič, je lepšie finančne chránené ako nemanželské, ktorého matke nebude vyplatená žiadna časť z otcovho dôchodku.

Jediné dedičstvo deti

A už som spomenula dedenie? Zo zákona by kamarátova priateľka nedostala nič. Všetky jeho autá, domy, podniky, hypotéky, dlhy, dedia v takýchto prípadoch iba deti. Ak nemajú 18, musia mať kolízneho opatrovníka, samozrejme iného, ako matku, aby jeho majetok náhodou neprehajdákala.

Mohla by som pokračovať ďalej. Koniec koncov, o právnych výhodách manželstva som už tiež kedysi písala.

Mohlo by vás zaujímať: 13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným

 

Manželstvo nie je pre každého. Ale pre niekoho, kto chce zabezpečiť svoju rodinu pre každý prípad, aj pre prípad smrti, možno stojí za to, porozmýšľať nad ďalšími súvislosťami. Jeden nikdy nevie, ale nie sme tu večne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 25 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Milan1 napísané 01.03.2018 22:21

Dobré, mňa by len zaujímalo, prečo je teda ten trend žiť nadivoko. Správne si v tom článku "13 právnych výhod manželov..." uviedla, že u nás sa tretina detí rodí mimo manželstva, dodám, že na západe miestami aj viac ako polovica.

Tuším jediní,ktorí sa vehementne dovolávajú manželstva sú homosexuáli, pre hetero akokeby strácalo zmysel.

No a keďže je rozvodovosť u nás vysoká a 66 % podaní o rozvod je práve od žien, je namieste otázka - vyhovuje v globále vôbec terajšie manželstvo ženám ?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.