Vážne veciRodinné financie

Prečo sa neoženíš s matkou svojich detí?

 Kristína Kováčiková   01.03.2018   1

Nedávno sa mi ozval kamarát, ktorý potreboval poradiť s materskou. Jeho partnerka je tehotná a chcel by maximálne materské. Pre ňu, aj pre seba, keď sa neskôr vystriedajú. On, samozrejme, bude počas materskej naďalej podnikať, čo sa mu oplatí, lebo nebude platiť odvody.

Jediné, čo ho možno vyrušilo, bolo zistenie, že je jedno, či sú alebo nie sú zobratí, jeho „priateľka“ nebude mať nárok na dlhšiu materskú. Akosi mylne predpokladal – a to nie je ani prvý, ani posledný, že to má výhody.

Shutterstock

 

Výhody (bez) manželstva

Ak spolu dvojica žije bez „papiera,“  potom nie sú „osamelí“ rodičia - ovdovelí, rozvedení, slobodné matky bez partnera. Ani dlhšia materská, ani žiadne iné dávky naviac nedostanú, lebo štát ich nerozdeľuje podľa toho, či sa dieťa narodí manželom alebo kamarátom.

Zobrať si matku svojho dieťaťa za ženu má však minimálne jednu výhodu. Daňovú. Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Druh nie. Na toto môj milý kamarát mávne rukou, pretože dane si vie zariadiť aj bez toho. Na to nepotrebuje gesto na matrike, naznačí na sobášny list.

A tak neodolám a opýtam sa ho, či už počul aj o maximálnom sirotskom dôchodku. Otázok, ako vybabrať s materským, dostávam neúrekom, na vdovské a sirotské dôchodky sa ma zatiaľ nepýtal nikto, našťastie. Mám skúsenosti z prvej ruky, nanešťastie pre mňa.

Na matrike som za relatívne krátku dobu stihla nadobudnúť nielen sobášny list a rodné listy detí, ale aj úmrtný list manžela.

Od sobášov k pohrebom

Napísala som tucet článkov o svadbách, o tom, čo potrebujete vybaviť pri narodení dieťaťa. Teraz píšem o pohreboch. O tom, ktorým inštitúciám nahlásiť úmrtie. O dedičskom konaní. O tom, ako vybaviť vdovský a sirotský dôchodok -  z toho by mohol byť aj výpravný román.

Kým som skompletizovala potrebné dokumenty, ako napríklad manželove vysvedčenie zo základnej školy, či vojenskú knižku z vojenského archívu, prešli dobré dva mesiace a ďalšie tri, kým si s tým poradili v poisťovni.

Pomerne tortúra. A teraz si predstav, hovorím kamarátovi, že ak nie ste zosobášení, priateľka si nemôže požiadať o vdovský dôchodok.

Dieťa, či už bolo manželské alebo nie, má samozrejme, vždy nárok na sirotský dôchodok. Avšak poskytuje sa len vo výške 40 % zo starobného dôchodku, na ktorý by mal nárok zomretý rodič. Vdovský dôchodok je vo výške 60 % z jeho starobného dôchodku.

Vdova s jedným dieťaťom, keď si zrátate dve a dve, majú spolu nárok na celý dôchodok po pozostalom manželovi. Manželské dieťa, ktorému zomrie rodič, je lepšie finančne chránené ako nemanželské, ktorého matke nebude vyplatená žiadna časť z otcovho dôchodku.

Jediné dedičstvo deti

A už som spomenula dedenie? Zo zákona by kamarátova priateľka nedostala nič. Všetky jeho autá, domy, podniky, hypotéky, dlhy, dedia v takýchto prípadoch iba deti. Ak nemajú 18, musia mať kolízneho opatrovníka, samozrejme iného, ako matku, aby jeho majetok náhodou neprehajdákala.

Mohla by som pokračovať ďalej. Koniec koncov, o právnych výhodách manželstva som už tiež kedysi písala.

Mohlo by vás zaujímať: 13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným

 

Manželstvo nie je pre každého. Ale pre niekoho, kto chce zabezpečiť svoju rodinu pre každý prípad, aj pre prípad smrti, možno stojí za to, porozmýšľať nad ďalšími súvislosťami. Jeden nikdy nevie, ale nie sme tu večne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 25 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Milan1 napísané 01.03.2018 22:21

Dobré, mňa by len zaujímalo, prečo je teda ten trend žiť nadivoko. Správne si v tom článku "13 právnych výhod manželov..." uviedla, že u nás sa tretina detí rodí mimo manželstva, dodám, že na západe miestami aj viac ako polovica.

Tuším jediní,ktorí sa vehementne dovolávajú manželstva sú homosexuáli, pre hetero akokeby strácalo zmysel.

No a keďže je rozvodovosť u nás vysoká a 66 % podaní o rozvod je práve od žien, je namieste otázka - vyhovuje v globále vôbec terajšie manželstvo ženám ?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?