Vážne veciRodinné financie

Po dovolenke do izolácie? Čo môže prikázať zamestnávateľ

 Kristína Kováčiková   07.07.2020   0

Predstava dovolenky pri mori mnohým pomáhala prekonať dlhé pandemické mesiace a teraz, po uvoľnení opatrení, si ju chcú splniť.

Odborníci síce odporúčajú zostať prázdninovať na Slovensku, aby sme si domov nepriniesli suvenír v podobe ochorenia, ale či sa vyberieme do zahraničia, je na zvážení každého z nás.

Od 6. júla (až do odvolania) môžu Slováci cestovať bez obmedzení do 32 zdravotne bezpečných krajín, vrátane obľúbených dovolenkových destinácií (Chorvátsko, Taliansko, Grécko). Na zelený zoznam pribudla 20. júla aj Veľká Británia.

 

Kto má povinnú izoláciu?

V závislosti od epidemiologickej situácie sa zoznam bezpečných krajín môže meniť.

Naposledy tak boli vyradené Bulharsko a Čierna hora, kam takisto radi Slováci cestujú za morom. Momentálne nie sú považované za zdravotne bezpečné.

Pre každého, kto sa vydá do inej, ako zdravotnej bezpečnej krajiny, platia aj naďalej povinnosti – a to preukázať sa 96 hodín starým negatívnym testom na COVID-19 priamo na hranici, ak prichádzajú na územie Slovenska cez kontrolovaný hraničný prechod.

Každý, kto príde z inej ako bezpečnej krajiny, musí absolvovať domácu izoláciu (toto platí aj pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti) a najneskôr na piaty deň absolvovať test na ochorenie COVID-19.

Krajiny bezpečné k 6. júlu:

Austrália

Belgicko

Cyprus

Česko

Čína

Dánsko

Estónsko

Faerské ostrovy

Fínsko

Francúzsko

Grécko

Chorvátsko

Holandsko

Írsko

Island

Japonsko

Kórejská republika

Lichtenštansko

Litva

Lotyšsko

Maďarsko

Malta

Monako

Nemecko

Nórsko

Nový Zéland

Poľsko

Rakúsko

Slovinsko

Španielsko

Švajčiarsko

Taliansko

Veľká Británia (20.7.)

 

 

O dovolenkovom mieste povedzte zamestnávateľovi

Aj keď prichádzate z krajín, ktoré sú považované za bezpečné, je potrebné informovať o tom zamestnávateľa.

Zamestnávateľ zodpovedá za zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a je povinný posúdiť všetky riziká, ktoré vyplývajú zo zahraničnej cesty pre ostatných zamestnancov. Má právo a zároveň aj povinnosť vykonať vhodné opatrenia na zabezpečenie ochrany zdravia, a teda môže uvážiť, že sa po dovolenke nevrátite hneď do kancelárie na pracovisko.

Takáto situácia môže nastať aj vtedy, keď sa vrátite z „dovolenej“ destinácie, ktorá sa považuje za zdravotne bezpečnú – napríklad z Chorvátska. Zoznam je pre zamestnávateľa len orientačný.

Podľa vyjadrenia ministerstva práce „prijatie vhodných opatrení závisí od posúdenia rizika zamestnávateľom v závislosti od konkrétneho prípadu, napríklad krajina, z ktorej sa zamestnanec vracia.“

Čo môže určiť zamestnávateľ

Zamestnávateľ vám tak po dovolenke pri mori môže prikázať napríklad prácu z domu, ale nie je vylúčené, že príde s návrhom, aby ste si čerpali ďalšiu dovolenku.

Ešte stále platí výnimočná situácia, na ktorú reagovala aj novela Zákonníka práce, a tak je zamestnávateľ z preventívnych dôvodov (na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení) oprávnený nariadiť výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje.

Ministerstvo práce vysvetľuje postupy, aké môže v tejto súvislosti použiť zamestnávateľ.

„Podľa novely Zákonníka práce v § 250b ods. 2 môže zamestnávateľ prikázať prácu z domu (domácnosti) zamestnanca, ak ide o činnosť, u ktorej je to možné a ak práca na pracovisku nie je nevyhnutná, prípadne je riziková z dôvodu prevencie šírenia prenosnej choroby a zamestnanec takýto výkon práce z domácnosti prípadne bezdôvodne odmieta (dohoda strán nie je týmto ustanovením vylúčená).

Možnosť prikázať prácu z domu by nemala byť úplne svojvoľná, ale zamestnávateľ by mal vychádzať z rizík, ktoré sú spojené s výkonom práce kolektívu na pracovisku, resp. s prítomnosťou niektorých zamestnancov na pracovisku.“

Musím si zobrať dovolenku po dovolenke?

Zamestnávateľ nemôže zamestnancovi jednostranne určiť okamžité čerpanie dovolenky a nemal by tlačiť na zamestnanca, aby s dovolenkou súhlasil.

Počas mimoriadnej situácie je zamestnávateľ povinný oznámiť čerpanie dovolenky najmenej sedem dní vopred (inak je to 14 dní), a ak ide o nevyčerpanú dovolenku z roku 2019, najmenej dva dni vopred. Toto obdobie môže byť skrátené so súhlasom zamestnanca.

Ak by zamestnanec mal pocit nátlaku, ministerstvo práce odporúča obrátiť sa na inšpekciu práce.

Môžem požiadať o home office po dovolenke?

Práca z domu, ak je to možné, by mohla prísť vhod zamestnancovi namiesto čerpania dovolenky.

V čase mimoriadnej situácie má zamestnanec právo na vykonávanie práce zo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti.

Okrem uvedených príkladov (práca z domu, dovolenka) pripadá do úvahy napríklad určenie čerpania náhradného voľna, prípadne pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?