Zaujíma politikov povinné očkovanie?

redakcia 3

Oslovili sme politické strany s niekoľkými otázkami, ktoré naši čitatelia riešia vo svojich diskusiách pomerne často. V tomto článku vám ponúkame ich odpovede k téme zdravotníctvo, konkrétne povinné očkovanie.

iStock

Veľká téma medzi rodičmi je aj povinné očkovanie. Plánujete nejakým spôsobom upraviť aktuálny legislatívny stav v tejto téme? Uvažujete prípadne aj o tom, že súčasné povinné očkovanie by bolo úplne dobrovoľné? Alebo naopak, v záujme celoplošnej zaočkovanosti pritvrdiť pravidlá „povinnosti“ a trvať na sankciách za jej neplnenie? (V susedných Čechách napr. nie je možné zaradiť dieťa do obecnej/štátnej školy/škôlky bez absolvovaného povinného očkovania).

KDH – odpovedá hovorkyňa Nataša Žembová

Zrušenie povinného očkovania by nemalo byť témou politickou, ale odbornou. Ak odborníci, napríklad aj z hygieny/štátni radcovia povedia, že pre daný typ ochorenia už nie je potrebné povinné očkovanie, určite ho nebudeme umelo udržiavať. Je však neodškriepiteľným faktom, že aj vďaka očkovaniu sa podarilo nielen na Slovensku, ale v celej Európe a aj inde vo svete, potlačiť výskyt mnohých predtým smrteľných ochorení. Preto by rozhodnutie o povinnosti/dobrovoľnosti očkovania proti takýmto ochoreniam nemalo byť výsledkom politickej, ale odbornej debaty.

SNS – odpovedá podpredseda SNS Štefan Zelník

Povinné očkovanie najmä v súčasnej dobe, keď narastá počet migrantov v Európe z hľadiska prevencie je potrebné zachovať.

 

 

SMER – odpovedá minister zdravotníctva MUDr. Viliam Čislák

Povinné očkovanie v SR je zakotvené v zákone a vo vyhláške MZ SR – ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať, tak lekár je povinný oznámiť túto skutočnosť na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Neočkované dieťa je vnímavé voči danej infekcii a môže byť zdrojom infekcie pre svoje okolie, najmä pre také osoby, ktoré vzhľadom na vek alebo trvalú kontraindikáciu nemôžu byť zaočkované.  V Slovenskej republike sú do povinného očkovania zaradené také prenosné ochorenia, ktoré sú závažné, často život ohrozujúce, prípadne zanechávajúce trvalé  následky. 

Na Slovensku sa v 50-tych rokoch minulého storočia rozbehlo povinné očkovanie detí a výsledok je úžasný: naše deti už netrápi detská obrna, záškrt, tetanus novorodencov a mladistvých, osýpky a ďalšie ochorenia, proti ktorým sa povinne očkuje. Žiaľ, tieto pozitívne informácie si časť verejnosti vysvetľuje aj tak, že vakcinácia už nie je potrebná. Šírenie pochybností o účinnosti očkovania je nebezpečné, tieto nákazy sa u nás nevyskytujú najmä preto, že detskú populáciu systematicky chráni práve očkovanie.  Máme národný imunizačný program, vychádza z odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, Európskej komisie aj Európskeho centra pre kontrolu chorôb. Jeho základný cieľ je jasný: obmedziť a zlikvidovať prenosné ochorenia. Tento zámer sa dá dosiahnuť plynulosťou očkovania, preto našou povinnosťou je zabezpečiť účinné a bezpečné vakcíny. Žijeme v otvorenom európskom priestore, zvýšený pohyb obyvateľov a migrácia prinášajú nové úlohy aj pre verejné zdravotníctvo. Čoraz výraznejšia je potreba koordinovaného postupu, očkovací kalendár vydáva Úrad verejného zdravotníctva a vakcíny, ktoré sa u nás používajú, schvaľuje Štátny ústav na kontrolu liečiv. Sú riadne registrované v rámci EÚ aj na národnej úrovni, ich kvalita sa posudzuje podľa požiadaviek Európskeho liekopisu, dokumenty priložené k žiadosti o povolenie na uvedenie lieku na trh musia preukázať, že terapeutická účinnosť výrobku prevažuje nad jeho potenciálnymi rizikami.

Vyhýbanie sa očkovaniu nie je však  len vyhýbaním sa vlastnej ochrane, ale aj ohrozovaním celej populácie potenciálne možným rozširovaním chorôb. A to je zároveň aj odpoveď – prečo sa vôbec dávať očkovať. Občania by si mali vytvárať názory na túto problematiku na základe odborných argumentov, nie na základe niekedy značne zmanipulovaných informácií. Prevencia očkovaním jednoznačne patrí k najvýraznejším medicínskym objavom.

Prirodzene, ustrnúť na jednom bode v tejto oblasti nie je možné, preto sú aktuálne otázky, ako ďalej s očkovaním proti inváznym ochoreniam, ako postupovať pri očkovaní proti exotickým chorobám pri vzrastajúcej cestovateľskej aktivite našich občanov, ako  optimalizovať  očkovací kalendár…. Infekčné ochorenia predstavujú závažný problém so zdravotným, sociálnym aj ekonomickým dosahom a očkovanie patrí k jednej z najefektívnejších stratégií, ktorá je účinná a nákladovo šetriaca zdravotníctvo. Preto je veľmi nebezpečné podľahnúť antiočkovacej kampani, ktorej však chýbajú relevantné argumenty. Takéto nekorektné aktivity vracajú SR desiatky rokov späť, ide o ničím  nepodložené hypotézy, ktoré boli už viackrát exaktne vysvetlené. Očkovanie chráni, nie však preto, že by si túto tézu zaplatili farmaceutické firmy, ale dokumentuje ju množstvo nezávislých, dlhodobých epidemiologických štúdií.

Očkovanie zachráni vo svete každoročne viac ako 3 milióny životov a zabráni ďalším miliónom prípadov chorôb. Povinné očkovanie znamená, že je dostupné pre všetky deti na Slovensku a je plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Dnes už nepoznáme závažné epidémie infekcií, ak však rodič odmietne dať svoje dieťa zaočkovať, nevystavuje riziku ochorenia len vlastné dieťa, ale aj ďalšie deti vnímavé voči infekcii, ktoré nemôžu byť trvale zaočkované zo zdravotných dôvodov. Rozsah a schémy povinného očkovania si každá  určuje samostatne v závislosti od epidemiologickej situácie. Aj očkovací kalendár v Slovenskej republike je potrebné brať ako flexibilný materiál, v ktorom sa časom môžu vykonať zmeny, ak si to aktuálna situácia vyžiada.

SMK – odpovedá Gabriella Németh

Strana maďarskej komunity stavia na silné morálne, etické a kresťanské základy, kde  rodinu považujeme za najdôležitejší článok spoločnosti a jej ochranu za povinnosť, je to jedna z našich priorít.

Na Slovensku rapídne stúpa počet detí, ktoré neboli zaočkované proti detským chorobám. Z toho dôvodu sa už aj u nás objavujú dávno zabudnuté detské choroby, ktoré sa tu už veľmi dávno nevyskytovali, ako napr. šarlach, rubeola, mumps, či čierny kašeľ alebo diftéria. Strana maďarskej komunity rešpektuje slobodnú voľbu a vôľu rodičov, ktorí nedajú zaočkovať svoje dieťa proti detským chorobám, no na druhej strane sa odmietame iba prizerať, ako sú ohrozené zaočkované deti. Kolektívna odolnosť sa dostaví iba pri 90%-nom preočkovaní, čo momentálne na Slovensku predstavuje menej ako 80%, t. zn., že ani preočkované deti nie sú v bezpečí. Cítime zodpovednosť za zdravú detskú populáciu, preto ako parlamentná strana budeme presadzovať zmenu legislatívy tak, aby jasle a materské školy mohli odmietnuť prijatie nezaočkovaného dieťaťa. Budeme presadzovať, aby v prípade ochorenia nezaočkovaného dieťaťa sa rodičia spolupodieľali na nákladoch spojených s liečbou.

SIEŤ – odpovedá Simona Petrik

Zatiaľ neplánujeme legislatívne upravovať súčasný stav v oblasti povinného očkovania. Povinné očkovanie považujeme za podstatnú súčasť pri udržiavaní dobrého zdravotného stavu našej spoločnosti, najmä detí. Kolektívna imunita je jeho nevyhnutným predpokladom. 

Zaujíma vás názor politikov na možnosti podpory pôrodnosti na Slovensku? >> >>

Zaujíma vás názor politikov na možnosti podpory pôrodnosti na Slovensku? >> >>

OĽANO – odpovedá

Zmeny v tejto oblasti neplánujeme.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Do kedy si budú politici z pozície moci robiť čo len chcú ? Tieto ich stanoviská sa nedajú čítať. Stále to isté dookola. Zaoberali sa vôbec osobne hlbšie touto témou ? Nie !

    Moje dieťa bude mať 6 rokov. Nemá v sebe ani jednu vakcínu. Imunitu má omnoho lepšiu ako my dospelí ! V zamestaní som zatiaľ nemusela čerpať ani jeden deň OČR.

Pridaj komentár