ReceptyZeleninové jedlá

Tekuté zlato - olivový olej

 Silvia S.   29.07.2017   0

Prvé olivové stromy sa kultivovali asi 6000 rokov pred naším letopočtom v oblasti Sýrie a južného Iránu. Starovekí Židia ho nalievali do svojich posvätných lámp. V Egypte zasa Tutanchamon nosieval veniec z olivových ratolestí.

Shutterstock

 

Gréci vzdávali bohyni Aténe vďaku za zlatistý olej, ktorý symbolizoval svätosť a odvahu. Vyrábala sa z neho sv. krizma (svätý olej používaný pri krste alebo birmovke).

Ako skvelé vína

V Taliansku je olivový olej uctievaný ako jedna zo základných vecí života. Ako skvelé vína, olivový olej sa tiež líši v závislosti od druhu olív a podnebia, pôdy a poveternostných podmienok, kde sa olivy pestovali.

Olej vyrobený z toho istého stromu sa z roka na rok líši. Niektoré z najlepších olivových olejov pochádzajú z Toskánska, Sicílie, Puglie a Ligúrie. Každý jeden má osobitnú charakteristiku chuti.

Ďalšie vynikajúce olivové oleje sú vyrábané v Grécku, Španielsku a Francúzsku. Experimentujte, aby ste zistili, ktorým dáte prednosť.

Shutterstock

 

Čítajte nálepky na fľašiach

Pozorne čítajte vábivé a prekrásne nálepky na flašiach a plechovkách s olivovým olejom. Všímajte si informácie ako:

  • acidita,
  • oblasť z ktorej pochádza,
  • firmu, ktorá olivový olej produkuje,
  • dátum plnenia, dátum spotreby a
  • obsah.

Sú tri základné stupne akosti, ktoré musia byť vyznačené na nálepkách európskych olejov. Na trh sa dostáva olivový olej v rôznej kvalite.

V súčasnosti legislatívne predpisy Európskej únie  jasne definujú jednotlivé druhy olivového oleja, ktoré musia mať na obale príslušné označenie a musia vyhovovať predpísaným ukazovateľom kvality. Tieto predpisy sú zahrnuté do hlavy Potravinového kódexu SR "Jedlé tuky a oleje".

Shutterstock

 

Extra - virgin, tzv. panenský olej,

je označenie pre olej vyrobený z olív najvyššiej kvality, ktoré boli oberané ručne a lisované iba raz za studena, ručným alebo mechanickým spôsobom. Spemuto a freddo (lisovaný za studena) a prima spremitura (prvý krát lisované) sú ďalšie termíny na nálepkách, ktoré treba hľadať.

Extra - virgin olivový olej je často vyrábaný v malých množstvách na privátnych vidieckých panstvách. Má silnú ovocnú chuť a arómu, je dosť lepkavý a zelený a niekedy nepriehľadný.

Má najnižšiu aciditu (kyslosť), ktorá sa pohybuje pod úrovňou jedného percenta (hodnotové rozpätie je 0,5 % - 3 %). Extra - virgin olej má nízky bod dymivosti, čím sa stáva nevhodným pre väčšinu varenia a je dosť drahý. Spôsobuje to (okrem iného) fakt, že olivovníky vyžadujú v priemere 6-8 rokov nepretržitej starostlivosti, kým zarodia prvé olivy. Použitý však surový v znení: "trocha stačí na dlho" je hodný svojej ceny.

Shutterstock

Virgin

je vyrobený zo zrelejších olív a nižšej kvality, ale rovnakým spôsobom. Tetno olej má jemnejšiu chuť a obyčajne žltú farbu. Je lepší na varenie pretože sa dobre zohrieva a je omnoho lacnejší. Môže byť až štyri krát kyslejši než extra - virgin olej.

Čistý olivový olej 

je najznámejšia forma. Je vyrobený z olív najnižšiej akosti a zvyškov dužín iných olejov, za sebou spracovávaných tepelným lisovaní.

Tento olej je zvyčajne vyrábaný vo veľkých, moderných fabrikách používajúcich enormný tlak hydraulických lisov a vysoko rýchlostných centrifúg. Je ďalej rafinovaný a upravovaný chemikáliami k dosiahnutiu vône, bledosti a jemnosti.

Čistý olivový olej môže byť zahrievaný až do teploty 200°C, čím sa stáva vhodným pre akékoľvek varenie.

Pri tepelnej úprave jedál olivový olej zväcšuje svoj objem, a preto sa ho (v porovnaní s inými tukmi) spotrebuje menej.

Chladnička nie je doporučovaná pre skladovanie olivového oleja. Môže byť skladovaný až do veku jedného roka na studenom a chladnom mieste v pevne zatvorenej sklenenej flaši.

Jedna z dobrých správ je, že olivový olej je zdravý a ako mononasýtený tuk pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...