ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ReceptyZavárame

Ako zavariť uhorky

 Andrea Biela   10.07.2017   1

Uhorková sezóna v tomto čase znamená peknú úrodu. Aj mne predvčerom pristála pätnásť kilová zásielka uhoriek, ktoré už teraz oddychujú naložené v skle na svoju chvíľku slávy pri nedeľnom obede :-).

Shutterstock

 

Idete uhorky zavárať po prvý raz?

Nie je to žiadna veda, najdôležitejšie asi je uhorky vkladať do pohárov tak, aby sa ich do jedného vošlo čo najviac.

Najčastejšie sa asi robia uhorky na sladko-kyslo, s koreneným nálevom. U nás v rodine sa „dedí“ kniha autora Balaštíka Konzervovanie v domácnosti. Základné recepty čerpám teda odtiaľ. Potom sa už ďalšej tvorivosti medze nekladú.

Na nakladanie sa požívajú uhorky vo veľkosti cca 5 – 15 cm, ale tie 15 cm mi už prídu dosť veľké na „elegantné“ ukladanie uhoriek do pohára. Uhorky treba najprv dobre umyť, v niekoľkých vodách a očistiť kefkou (vyradenou zubnou) alebo kuchynskou hubkou na riad (čistou J). Umyté vyčkajú aj z večera do rána na nakladanie, ak nemáte čas urobiť všetko v jeden deň.

Shutterstock

 

Ja si vždy už pri umývaní vyberám tie najmenšie uhorčičky, ktoré potom dávam na vrch fľaše, prípadne do medzier medzi tie veľké kusy.

Čo potrebujete k zaváraniu uhoriek

Okrem uhoriek samotných potrebujete zaváraninové poháre, 0,3 – 1l veľké, najčastejšie asi tie s objemom 0,7l. Z 15kg uhoriek zavaríte cca 38 pohárov v objeme 0,7l.

Cibuľu, mrkvu, kôpor. Cibuľu krájam na polkolieska, mrkvu na kolieska hrubé cca 2mm.

Koreniny alebo nakladač. Nakladač je zmes soli a korenín, ktorú pod rôznymi názvami kúpite v obchodoch (Deko, Nako, Lako). Okrem soli nakladač obsahuje zväčša horčičné semienko, mletý bobkový list, koriander, jalovec, čierne korenie. Obsah jedného balenia sa zmieša s 0,5l octu, 1,75l vody a 100 – 120 cukru či adekvátneho množstva umelého sladidla a nechá sa prejsť varom.

Niekto ešte do uhoriek pridáva: chren, cesnak, fenykel, feferónky, listy viniča či čiernych ríbezlí.

Shutterstock

 

Ako ukladať uhorky do fliaš

To je troška umenie, ktoré získate praxou. Začnite tak, že do prázdnych pohárov dajte na spodok 3 – 5 koliesok mrkvy, 2 – 3 polkolieska cibule a trocha kôpru.

Potom postupne vkladajte najväčšie uhorky „na stojáka“. Klaďte ich tesne vedľa seba a do medzier postupne vkladajte menšie a tenšie uhorky. Na toto „stojákové“ poschodie potom klaďte ďalšie uhorky podľa veľkosti, častejšie už „na ležáka“ a priebežne pridajte ešte kolieska mrkvy, či vínny list alebo cesnak. Ak zeleninu umiestnite po okrajoch, vo výsledku bude zaváranina vyzerať veľmi elegantne.

Poháre neprepĺňajte, mali by ostať voľné asi 1 cm od vrchu, aby na pohár dobre sadlo viečko. Keď máte všetky poháre naplnené uhorkami, zalejte ich nálevom z nakladača (alebo nálevom, ktorý ste vyrobili z korenín, octu, cukru, vody).

Nálev si uvarte na začiatku procesu, aby vám do tejto fázy stihol mierne vychladnúť. Na 15 kg uhoriek spotrebujete 4 nakladače.

Viečka pred použitím vyvarte a poriadne poutierajte do sucha. Rovnako utrite aj okraj pohára, aby ste suché viečko kládli na suché sklo. V prípade viečok, ktoré sa zatvárajú „zatváracou hlavou“ poriadne pritlačte, prípadne využite hrubú mužskú silu, ak sa doma nejaká nachádza. Osvedčený tip je prikladať „hlavu“ na viečko cez utierku.

Shutterstock

 

Sterilizácia uhoriek

Na tú buď použijete originál hrniec na sterilizáciu, do ktorého sa zmestí cca 14 pohárov 0,7l. Ale použijete normálne kuchynské 6l hrnce. Vtedy ale sterilizácia bude trvať dlhšie.

V sterilizačnom hrnci sterilizujete uhorky 20 minút pri teplote 85°C alebo 5 minút pri teplote 100°C. V obyčajných hrncoch sterilizujte uhorky 6-7 minút od bodu, kedy začne vrieť voda. Pri výmene vysterilizovaných pohárov za nevysterilizované musíte odliať časť vriacej vody a doplniť ju studenou.

Po sterilizácii vyberieme poháriky a poukladáme ich hore dnom, aby viečka dobre chytili a uhorky sa nepokazili. Necháme tak vychladnúť a potom uložíme na tmavé miesto, do špajze, či pivnice.

Uhorky po sterilizovaní konzumujeme najskôr po mesiaci, aby sa chute dostatočne premiešali a uhorky boli „odležané“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 16.07.2017 18:06

mojej mamky sa niekto pytal ako zavara uhorky. a ona povedala ze zavara najradsej v lidlismile som sa musela na tom smiat

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
Keď sa dieťa bojí vody
17.07.2018   0
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.