Španielsky vtáčik podľa Moniky Kóňovej

redakcia 0

Monika sa zameriava na slovenskú klasiku, ktorej dodáva súčasný šmrnc. Výsledná podoba receptov je inšpiratívnou pastvou pre oči, pretože jedlo samotné, ako aj stolovanie priamo ovplyvňuje čaro chvíľ, ktoré trávime so svojimi blízkymi.

Zdroj: sLaskouPreRodinu.sk

Aké sú Monikine spomienky na stolovanie doma v rodine?

„Najviac si pamätám nedeľný obed. Prestreli sme stôl v jedálni a tešili sa na pečené kura s ryžou. Mamina určite varila aj iné jedlá, ale spodné stehno mi v pamäti utkvelo najviac. A ak bol ako príloha čerešňový kompót od starej mamy,  nebolo treba piecť ani koláče.“

Kulinárske začiatky

Varenie a dekorovanie stola, nebolo vždy tým, čo úspešnú foodblogerku bavilo. Ako sama vraví, jedlo a stolovanie začala vnímať práve vďaka spoločným nedeľným obedom. Cesta k vlastnému foodblogu však bola postupná. „Ešte počas vysokej školy som jedlo nijako zvlášť nevnímala. Až keď som začala chodiť viac do reštaurácií, zistila som, že si môžem obľúbené cestoviny uvariť aj doma.“

Moniku najskôr oslovila talianska kuchyňa, kedy na študijnom pobyte v Benátkach ochutnala úplne jednoduché cestoviny s čerstvými cherry paradajkami a bazalkou. „Nemohla som sa ich dojesť. Domov som prišla nabalená olejmi, cestovinami a prvou ryžou na talianske risotto,“ spomína Monika na svoje kulinárske začiatky.

Od exotiky k tradícii

Po boome cudzokrajných kuchýň sa opäť vraciame, respektíve znovuobjavujeme, starú dobrú slovenskú klasiku. Odznievajúcej vlne talianskych, francúzskych ale aj ázijských jedál však chýba pravá autentickosť, lokálnosť a dostupnosť. Práve preto sa ľudia radi vracajú k domácim a osvedčeným receptom zo surovín, ktoré sú im bližšie.

O vzťahu ku klasickej slovenskej kuchyni Monika hovorí: „Paradoxne práve teraz sa k nej rada vraciam a dokonca aj ku klasickým receptom z jedálne. Keď som bola malá, koložvársku kapustu alebo bryndzové halušky som ani len neochutnala. Dnes sa ich neviem dojesť.“

K tomu patrí aj úloha, ktorej sa Monika s nadšením chytila – tradičné recepty pretaviť do súčasnej, modernej podoby. Čo to znamená?  „Jedná sa o možnosť upraviť recepty podľa trendov súčasného stravovania. Napríklad taký španielsky vtáčik. Videla som množstvo receptov, kde sa do omáčky dáva múka, prípadne škrob, aby bola hustejšia a pritom stačí dať viac cibule, podliať vývarom a potom len rozmixovať. Nič viac.“

Španielsky vtáčik

Príprava: 20 min                 Pečenie: 60 min                 4 porcie

Suroviny:

  • 4 plátky hovädzej roštenky
  • 3 vajcia
  • 50 g prerastenej slaniny
  • 1 jarná cibuľka
  • 1 klobása
  • 2 kyslé uhorky
  • 3 cibule
  • horčica
  • 300 ml vývaru (ideálne hovädzieho)
  • Soľ, korenie,
  • Raciol výberový

Postup:

Vajíčka rozšľahajte, pridajte na drobno nakrájanú jarnú cibuľku, slaninu a klobásu. Na panvici  pripravte z vajíčok praženicu a na záver pridajte na drobno nakrájanú uhorku. Ochutnajte a prípadne osoľte a okoreňte.

Plátky mäsa riadne naklepte z každej strany, potrite trochou horčice, pridajte plnku a opatrne zarolujte. Vtáčika môžete zviazať potravinárskym motúzom alebo ihlicou. Na záver mierne osoľte  a okoreňte.

V hrnci alebo na pekáči rozohrejte olej a opečte vtáčkov z každej strany. Mäso sa zatiahne a zostane po uvarení mäkké. Vtáčiky vyberte, podľa potreby pridajte trochu oleja a orestujte na drobno nakrájanú cibuľu.

Keď cibuľa povolí, pridajte 1 PL horčice, dajte naspäť vtáčkov, podlejte vývarom, prikryte  a dajte piecť do vyhriatej rúry na  170 °C. Pečte približne 60 minút a občas vtáčkov skontrolujte. V prípade potreby ešte podlejte. Po upečení prelejte šťavu do mixéra a poriadne rozmixujte do hladka.

Vtáčkov zbavte motúza alebo ihlice, prekrojte na polovicu a servírujte s omáčkou a dusenou ryžou.

Viac informácií na www.sLaskouPreRodinu.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár