ReceptyDobroty

Ako uvariť krupicovú kašu

 redakcia   01.01.1970   0

Krupicová kaša, grís alebo grísik. S grankom, so škoricou, s ostrovčekmi roztápajúceho sa masla. Nostalgia za detstvom, ktorú raz budú cítiť aj vaše deti a zároveň pripomienka, že nie zo všetkého musíme vyrásť.

Zásadná otázka by mohla znieť: máte ju radi hustejšiu alebo viac plávajúcu? Ako odhadnúť ten správny pomer, aby nebola príliš riedka ako polievka alebo príliš „zabetónovaná?“ Koľko krupice treba zamiešať do mlieka? A vlastne ešte dôležitejšia vec: ako ju tam zamiešať, aby kaša bola hladká a bez hrudiek?

 

Čo budeme potrebovať na "grísik"

  • 1 l mlieka (4 osoby) / 250 ml (pre jedného)
  • 8 – 10 lyžíc detskej krupice (menej pre redšiu, viac pre hustejšiu)
  • štipka soli

Na ozdobenie:

  • kakao, granko, škorica, cukor, maslo

Postup, ako uvariť krupicovú kašu

Niektorí majstri vedia nasypať krupicu do vriaceho mlieka tak, aby im nevznikli žiadne hrudky. Pokiaľ ale nemáte na to správny grif, o rovnaký výsledok sa pokúsite tak, že krupicu zamiešate do vlažného mlieka, privediete k varu a za stáleho miešania povaríte ešte 5 minút.

Keď vám príde kaša dostatočne hustej konzistencie, akú máte radi, nalejete na pripravené tanieriky. Potom už si na kašu nasypete to, čo máte najradšej, výborná kombinácia je pol škorice, pol granka s maslom – buď nakrájate hrudky, ktoré sa budú pomaly roztápať alebo si maslo dopredu trochu povaríte.

Začnite jesť „z krajíčka,“ ako sa hovorí u nás doma, lebo tam to najmenej páli. Dobrú chuť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...