ReceptyDobroty

Ako uvariť krupicovú kašu

 redakcia   01.01.1970   0

Krupicová kaša, grís alebo grísik. S grankom, so škoricou, s ostrovčekmi roztápajúceho sa masla. Nostalgia za detstvom, ktorú raz budú cítiť aj vaše deti a zároveň pripomienka, že nie zo všetkého musíme vyrásť.

Zásadná otázka by mohla znieť: máte ju radi hustejšiu alebo viac plávajúcu? Ako odhadnúť ten správny pomer, aby nebola príliš riedka ako polievka alebo príliš „zabetónovaná?“ Koľko krupice treba zamiešať do mlieka? A vlastne ešte dôležitejšia vec: ako ju tam zamiešať, aby kaša bola hladká a bez hrudiek?

 

Čo budeme potrebovať na "grísik"

  • 1 l mlieka (4 osoby) / 250 ml (pre jedného)
  • 8 – 10 lyžíc detskej krupice (menej pre redšiu, viac pre hustejšiu)
  • štipka soli

Na ozdobenie:

  • kakao, granko, škorica, cukor, maslo

Postup, ako uvariť krupicovú kašu

Niektorí majstri vedia nasypať krupicu do vriaceho mlieka tak, aby im nevznikli žiadne hrudky. Pokiaľ ale nemáte na to správny grif, o rovnaký výsledok sa pokúsite tak, že krupicu zamiešate do vlažného mlieka, privediete k varu a za stáleho miešania povaríte ešte 5 minút.

Keď vám príde kaša dostatočne hustej konzistencie, akú máte radi, nalejete na pripravené tanieriky. Potom už si na kašu nasypete to, čo máte najradšej, výborná kombinácia je pol škorice, pol granka s maslom – buď nakrájate hrudky, ktoré sa budú pomaly roztápať alebo si maslo dopredu trochu povaríte.

Začnite jesť „z krajíčka,“ ako sa hovorí u nás doma, lebo tam to najmenej páli. Dobrú chuť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...