ReceptyChuťovky

Veľkonočný bochník, vianočka a zeleninová štrúdľa

 Silvia Bodláková   09.03.2016   0

Na sviatky sa u nás dosť pieklo a chystalo. Stretávali sme sa celá široká rodina. Vždy u niekoho iného, ale každý musel vždy niečo priniesť.

Ja som si na tohtoročné Veľkonočné sviatky prichystala tieto recepty. Samozrejme okrem údenej šunky, či plnených vajíčok a iných takých viac známych jedál.

Ingimage

 

Veľkonočný bochník

Potrebujeme:

 • 500 g polohrubej múky (preosejte, krajšie nakysne),
 • 150 g masla,
 • 250 g práškového cukru,
 • 3 žĺtky, 2 vajcia,
 • 30 g čerstvého droždia,
 • 300 ml mlieka,
 • 50 g posekaných mandlí

Postup:

Z vlažného mlieka a droždia si urobíme kvások. Necháme ho podkysnúť asi 10 minút. Potom do neho primiešame žĺtky a vajcia a zmäknuté maslo. Nakoniec vmiešame múku. Vypracujeme cesto, z ktorého vytvoríme na vymastenom pekáči bochník, posypeme ho mandlami a necháme asi hodinu kysnúť. Potom pečieme vo vyhriatej rúre pri 180oC asi 45 minút.

Niekedy do cesta vmiešam hrozienka (hrozienka najprv vyváľam v hrubej múke, aby sa lepšie zmiešali s cestom a neprepadali sa v ňom) a potom bochník už neposýpam mandlami.

 

Veľkonočná „vianočka“

Potrebujeme:

 • 500 g preosiatej hladkej múky (nie špeciál 00),
 • 25 g čerstvého droždia,
 • 50 g práškového cukru,
 • 2 vajcia,
 • 200 ml vlažného mlieka,
 • 50 rozpusteného masla

Postup:

Všetko zmiešame a vypracujeme cesto. Necháme vykysnúť asi štvrťhodiny. Potom cesto rozdelíme na tri časti, z ktorých vytvarujeme valčeky a zmotáme ich do vrkoča. Necháme ešte asi pol hodiny vykysnúť a potom pečieme vo vyhriatej rúre pri 180oC asi 25 minút.

 

Zeleninová štrúdľa

Potrebujeme:

 • 250g lístkového cesta,
 • 3 na tvrdo uvarené vajcia,
 • 120 ml bieleho jogurtu,
 • 1 vajce,
 • 150 g mrazenej zeleniny (hrášok a mrkva),
 • 50 g na drobno nakrájanej šunky

Najprv si pripravíme plnku. Zeleninu povaríme asi dve minúty v osolenej vode. Zlejeme a necháme dobre odkvapkať. Vymiešame ju spolu s jogurtom, vajcom, na drobno pokrájanými vajcami, šunkou a trochou soli.

Lístkové cesto vyvaľkáme asi na hrúbku 0,5 cm. Potrieme ho plnkou a stočíme. Prenesiem na vymastený plech, kde povrch štrúdle potrieme teplým mliekom a pečieme vo vyhriatej rúre pri 180oC asi 40 minút.

Všetkým prajem dobrú chuť!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.