Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Môžem dať dieťa o rok neskôr do školy? Odklady školskej dochádzky sa rušia

 Kristína Kováčiková   06.02.2020   1

V posledných rokoch narástol počet detí, ktoré nastúpili do prvej triedy o rok neskôr. Najčastejšie z dôvodov, že dieťa malo problémy s výslovnosťou, formulovaním viet, s koncentráciou, bolo oneskorené v kognitívnych funkciách či grafomotorike, a pod.

Stačilo, aby rodičom alebo odborníkom dali za pravdu výsledky testovania školskej zrelosti a dieťa získalo rok navyše, aby sa mohlo na školu cielenejšie pripravovať.

Možnosť požiadať o odklad začiatku povinnej školskej dochádzky však ruší novela školského zákona z minulého roka, ktorá ruší tiež dodatočný odklad plnenia povinnej školskej dochádzky, ako aj možnosť zriaďovať nultý ročník a prípravný ročník.

Shutterstock

 

Dokedy platia odklady školskej dochádzky?

Využiť odklad prvej triedy môžu rodičia naposledy v školskom roku 2020/2021. Počnúc školským rokom 2021/2022 nebude možné inštitúty odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky a odklad plnenia povinnej školskej dochádzky v praxi uplatniť, upresňuje ministerstvo školstva.

Ako je to s nultými ročníkmi?

Novela školského zákona umožňuje ešte v prípade potreby v školskom roku 2021/2022 otvoriť nulté ročníky v lokalitách s nedostatočnými kapacitami v materských školách pre školský rok 2021/2022; títo žiaci ukončia nultý ročník 31. augusta 2022.

Zároveň sa týmto utvára možnosť pre žiakov, ktorí v čase nadobudnutia účinnosti zákona (teda v školskom roku 2020/2021) plnia povinnú školskú dochádzku v nultom ročníku dokončiť nultý ročník po nadobudnutí účinnosti novely zákona, teda najneskôr do 31. augusta 2021.

Zvládnem prvý ročník?

Problematika posúdenia spôsobilosti dieťaťa zvládnuť vzdelávanie základnej školy sa od školského roku 2021/2022 bude využívať v prípade konania vo veci pokračovania povinného predprimárneho vzdelávania, objasňuje ministerstvo školstva.

„Toto konanie začne riaditeľ materskej školy (počnúc školským rokom 2021/2022) z vlastného podnetu, preto sa v tejto veci bude vyžadovať písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast.

Ak bude mať materská škola pochybnosť o školskej spôsobilosti dieťaťa, bude sa vyžadovať jej úzka spolupráca so zákonnými zástupcami dieťaťa.

Pri rozhodovaní o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania nebude mať riaditeľ materskej školy kompetenciu rozhodnúť sám. Podkladom pre jeho rozhodnutie v danej veci bude vždy písomný súhlas odborných autorít; riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania až na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Pre vydanie rozhodnutia o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania sa bude vyžadovať predloženie požadovaných súhlasov v písomnej podobe.

V závislosti od záverov odborného vyšetrenia v poradenskom zariadení sa bude s dieťaťom pracovať podľa individuálneho vzdelávacieho programu alebo sa jeho vzdelávanie bude modifikovať v závislosti od priebežne realizovanej pedagogickej diagnostiky,“ uzatvára ministerstvo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Baby- veci napísané 06.02.2020 11:15

Može sa dat dieta aj neskor do školy /prvak/ - v minulosti to boli tie ktoré sa narodili neskoro v lete, jesen, zima/. Teraz

Ked potrebuje rodina može dnes dať aj o rok / niekde aj o dva.

Myslím že sa to zle chape. Razz Razz

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.