Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Môžem dať dieťa o rok neskôr do školy? Odklady školskej dochádzky sa rušia

 Kristína Kováčiková   06.02.2020   1

V posledných rokoch narástol počet detí, ktoré nastúpili do prvej triedy o rok neskôr. Najčastejšie z dôvodov, že dieťa malo problémy s výslovnosťou, formulovaním viet, s koncentráciou, bolo oneskorené v kognitívnych funkciách či grafomotorike, a pod.

Stačilo, aby rodičom alebo odborníkom dali za pravdu výsledky testovania školskej zrelosti a dieťa získalo rok navyše, aby sa mohlo na školu cielenejšie pripravovať.

Možnosť požiadať o odklad začiatku povinnej školskej dochádzky však ruší novela školského zákona z minulého roka, ktorá ruší tiež dodatočný odklad plnenia povinnej školskej dochádzky, ako aj možnosť zriaďovať nultý ročník a prípravný ročník.

Shutterstock

 

Dokedy platia odklady školskej dochádzky?

Využiť odklad prvej triedy môžu rodičia naposledy v školskom roku 2020/2021. Počnúc školským rokom 2021/2022 nebude možné inštitúty odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky a odklad plnenia povinnej školskej dochádzky v praxi uplatniť, upresňuje ministerstvo školstva.

Ako je to s nultými ročníkmi?

Novela školského zákona umožňuje ešte v prípade potreby v školskom roku 2021/2022 otvoriť nulté ročníky v lokalitách s nedostatočnými kapacitami v materských školách pre školský rok 2021/2022; títo žiaci ukončia nultý ročník 31. augusta 2022.

Zároveň sa týmto utvára možnosť pre žiakov, ktorí v čase nadobudnutia účinnosti zákona (teda v školskom roku 2020/2021) plnia povinnú školskú dochádzku v nultom ročníku dokončiť nultý ročník po nadobudnutí účinnosti novely zákona, teda najneskôr do 31. augusta 2021.

Zvládnem prvý ročník?

Problematika posúdenia spôsobilosti dieťaťa zvládnuť vzdelávanie základnej školy sa od školského roku 2021/2022 bude využívať v prípade konania vo veci pokračovania povinného predprimárneho vzdelávania, objasňuje ministerstvo školstva.

„Toto konanie začne riaditeľ materskej školy (počnúc školským rokom 2021/2022) z vlastného podnetu, preto sa v tejto veci bude vyžadovať písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast.

Ak bude mať materská škola pochybnosť o školskej spôsobilosti dieťaťa, bude sa vyžadovať jej úzka spolupráca so zákonnými zástupcami dieťaťa.

Pri rozhodovaní o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania nebude mať riaditeľ materskej školy kompetenciu rozhodnúť sám. Podkladom pre jeho rozhodnutie v danej veci bude vždy písomný súhlas odborných autorít; riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania až na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Pre vydanie rozhodnutia o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania sa bude vyžadovať predloženie požadovaných súhlasov v písomnej podobe.

V závislosti od záverov odborného vyšetrenia v poradenskom zariadení sa bude s dieťaťom pracovať podľa individuálneho vzdelávacieho programu alebo sa jeho vzdelávanie bude modifikovať v závislosti od priebežne realizovanej pedagogickej diagnostiky,“ uzatvára ministerstvo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Baby- veci napísané 06.02.2020 11:15

Može sa dat dieta aj neskor do školy /prvak/ - v minulosti to boli tie ktoré sa narodili neskoro v lete, jesen, zima/. Teraz

Ked potrebuje rodina može dnes dať aj o rok / niekde aj o dva.

Myslím že sa to zle chape. Razz Razz

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.