V posledných rokoch narástol počet detí, ktoré nastúpili do prvej triedy o rok neskôr. Najčastejšie z dôvodov, že dieťa malo problémy s výslovnosťou, formulovaním viet, s koncentráciou, bolo oneskorené v kognitívnych funkciách či grafomotorike, a pod.
Stačilo, aby rodičom alebo odborníkom dali za pravdu výsledky testovania školskej zrelosti a dieťa získalo rok navyše, aby sa mohlo na školu cielenejšie pripravovať.
Možnosť požiadať o odklad začiatku povinnej školskej dochádzky však ruší novela školského zákona z minulého roka, ktorá ruší tiež dodatočný odklad plnenia povinnej školskej dochádzky, ako aj možnosť zriaďovať nultý ročník a prípravný ročník.
Využiť odklad prvej triedy môžu rodičia naposledy v školskom roku 2020/2021. Počnúc školským rokom 2021/2022 nebude možné inštitúty odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky a odklad plnenia povinnej školskej dochádzky v praxi uplatniť, upresňuje ministerstvo školstva.
Novela školského zákona umožňuje ešte v prípade potreby v školskom roku 2021/2022 otvoriť nulté ročníky v lokalitách s nedostatočnými kapacitami v materských školách pre školský rok 2021/2022; títo žiaci ukončia nultý ročník 31. augusta 2022.
Zároveň sa týmto utvára možnosť pre žiakov, ktorí v čase nadobudnutia účinnosti zákona (teda v školskom roku 2020/2021) plnia povinnú školskú dochádzku v nultom ročníku dokončiť nultý ročník po nadobudnutí účinnosti novely zákona, teda najneskôr do 31. augusta 2021.
Problematika posúdenia spôsobilosti dieťaťa zvládnuť vzdelávanie základnej školy sa od školského roku 2021/2022 bude využívať v prípade konania vo veci pokračovania povinného predprimárneho vzdelávania, objasňuje ministerstvo školstva.
„Toto konanie začne riaditeľ materskej školy (počnúc školským rokom 2021/2022) z vlastného podnetu, preto sa v tejto veci bude vyžadovať písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast.
Ak bude mať materská škola pochybnosť o školskej spôsobilosti dieťaťa, bude sa vyžadovať jej úzka spolupráca so zákonnými zástupcami dieťaťa.
Pri rozhodovaní o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania nebude mať riaditeľ materskej školy kompetenciu rozhodnúť sám. Podkladom pre jeho rozhodnutie v danej veci bude vždy písomný súhlas odborných autorít; riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania až na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.
Pre vydanie rozhodnutia o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania sa bude vyžadovať predloženie požadovaných súhlasov v písomnej podobe.
V závislosti od záverov odborného vyšetrenia v poradenskom zariadení sa bude s dieťaťom pracovať podľa individuálneho vzdelávacieho programu alebo sa jeho vzdelávanie bude modifikovať v závislosti od priebežne realizovanej pedagogickej diagnostiky,“ uzatvára ministerstvo.
Može sa dat dieta aj neskor do školy /prvak/ - v minulosti to boli tie ktoré sa narodili neskoro v lete, jesen, zima/. Teraz
Ked potrebuje rodina može dnes dať aj o rok / niekde aj o dva.
Myslím že sa to zle chape.
