ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Moje dieťa nevzali do základnej školy

 Mária Kopčíková   09.04.2015   0

Napísala nám mamička:

Svoju dcéru som prihlásila do základnej školy. A oni ju neprijali. Zo zákona som ju bola povinná zapísať, aj keď je nám už teraz jasné, že dcérka bude mať odklad. Zdôvodnenie školy znelo, že ju neprijímajú kvôli tomu, že tam rajóne nepatrí a tiež z kapacitných dôvodov – údajne v nasledujúcom šk. roku neotvoria toľko tried.

Pritom sme do prihlášky uviedli, že dcéra bude mať odklad, teda by nastúpila o rok neskôr – ako teda môžu hovoriť o budúcoročnej kapacite, keď nevedia, koľko detí sa zapíše o rok?

Dcéra do tej školy naozaj rajónne nepatrí, ale je to najbližšia škola k nášmu domu. Ako mám teraz postupovať? Čo hovorí zákon?

Rozhodnutie o prijatí či neprijatí do základnej školy

To, že s dieťaťom pôjdete na zápis, ešte neznamená, že ho do školy prijmú. Rozhodnutie o prijatí či neprijatí žiaka do školy vystavuje riaditeľ školy – na základe počtu zapísaných detí a možného počtu miest v prvých ročníkoch.

Ak ste sa náhodou ocitli v podobnej situácii ako naša mamička, vedzte, že ak ste zároveň so zápisom na zvolenú školu neabsolvovali aj zápis do spádovej základnej školy (školy, kam vaše dieťa patrí podľa svojho trvalého bydliska), práve nastal čas sa do nej vybrať a vzniknutú situáciu riešiť tam. Spádová škola vaše dieťa prijať musí.

Zákon hovorí že:

„Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt. Ak zákonný zástupca pre svoje dieťa nevyberie inú základnú školu. Riaditeľ spádovej školy je povinný prednostne prijať na plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí majú miesto trvalého pobytu v školskom obvode spádovej školy, a to až do výšky maximálneho počtu žiakov v triede.“

Na zápis do niektorej školy teda môže prísť oveľa viac detí, než ich škola môže prijať. Napriek tomu, že by sme mohli mať pocit, že v dnešnej dobe sa školy o žiakov bijú, nakoľko podľa ich počtu dostávajú peniaze na svoju činnosť, kapacity škôl sú predsa len obmedzené.

Na čo si pri zápise do školy treba dať pozor

Pre tento rok už máme zápisy na väčšinu škôl za sebou. No pre rodičov, ktorých zápis čaká o rok, nech je tento prípad ponaučením.

Ak sa rozhodnete dieťa zapísať do základnej školy, ktorá je mimo obvodu trvalého bydliska dieťaťa, dajte si pozor a s dieťaťom choďte aj na zápis do vašej spádovej školy. Reálne s dieťaťom môžete ísť aj na viacej, ako na dva zápisy.

Hoci predpokladáte, že dieťaťu dáte odklad a napriek tomu, že do 31.8. v danom roku dovŕši 6 rokov ho do školy dať neplánujete, na zápis s ním ísť musíte. Podľa tohto prípadu je to najvhodnejšie urobiť na spádovej škole. O rok, keď dieťa dozreje, môžete ísť znova na zápis – a aj na inú, než na spádovú školu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.