Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Moje dieťa nevzali do základnej školy

 Mária Kopčíková   09.04.2015   0

Napísala nám mamička:

Svoju dcéru som prihlásila do základnej školy. A oni ju neprijali. Zo zákona som ju bola povinná zapísať, aj keď je nám už teraz jasné, že dcérka bude mať odklad. Zdôvodnenie školy znelo, že ju neprijímajú kvôli tomu, že tam rajóne nepatrí a tiež z kapacitných dôvodov – údajne v nasledujúcom šk. roku neotvoria toľko tried.

Pritom sme do prihlášky uviedli, že dcéra bude mať odklad, teda by nastúpila o rok neskôr – ako teda môžu hovoriť o budúcoročnej kapacite, keď nevedia, koľko detí sa zapíše o rok?

Dcéra do tej školy naozaj rajónne nepatrí, ale je to najbližšia škola k nášmu domu. Ako mám teraz postupovať? Čo hovorí zákon?

Rozhodnutie o prijatí či neprijatí do základnej školy

To, že s dieťaťom pôjdete na zápis, ešte neznamená, že ho do školy prijmú. Rozhodnutie o prijatí či neprijatí žiaka do školy vystavuje riaditeľ školy – na základe počtu zapísaných detí a možného počtu miest v prvých ročníkoch.

Ak ste sa náhodou ocitli v podobnej situácii ako naša mamička, vedzte, že ak ste zároveň so zápisom na zvolenú školu neabsolvovali aj zápis do spádovej základnej školy (školy, kam vaše dieťa patrí podľa svojho trvalého bydliska), práve nastal čas sa do nej vybrať a vzniknutú situáciu riešiť tam. Spádová škola vaše dieťa prijať musí.

Zákon hovorí že:

„Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt. Ak zákonný zástupca pre svoje dieťa nevyberie inú základnú školu. Riaditeľ spádovej školy je povinný prednostne prijať na plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí majú miesto trvalého pobytu v školskom obvode spádovej školy, a to až do výšky maximálneho počtu žiakov v triede.“

Na zápis do niektorej školy teda môže prísť oveľa viac detí, než ich škola môže prijať. Napriek tomu, že by sme mohli mať pocit, že v dnešnej dobe sa školy o žiakov bijú, nakoľko podľa ich počtu dostávajú peniaze na svoju činnosť, kapacity škôl sú predsa len obmedzené.

Na čo si pri zápise do školy treba dať pozor

Pre tento rok už máme zápisy na väčšinu škôl za sebou. No pre rodičov, ktorých zápis čaká o rok, nech je tento prípad ponaučením.

Ak sa rozhodnete dieťa zapísať do základnej školy, ktorá je mimo obvodu trvalého bydliska dieťaťa, dajte si pozor a s dieťaťom choďte aj na zápis do vašej spádovej školy. Reálne s dieťaťom môžete ísť aj na viacej, ako na dva zápisy.

Hoci predpokladáte, že dieťaťu dáte odklad a napriek tomu, že do 31.8. v danom roku dovŕši 6 rokov ho do školy dať neplánujete, na zápis s ním ísť musíte. Podľa tohto prípadu je to najvhodnejšie urobiť na spádovej škole. O rok, keď dieťa dozreje, môžete ísť znova na zápis – a aj na inú, než na spádovú školu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?